Czwartek, 28 marca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5876
Czwartek, 28 marca 2024
2017-03-17

Naukowcy i studenci dyskutowali o popełnianiu przestępstw w internecie

Ponad połowa tzw. przestępstw z nienawiści popełniana jest w internecie - oceniają eksperci. W czwartek na Uniwersytecie w Białymstoku odbyła się ogólnopolska konferencja nt. przestępstw popełnianych w sieci, w tym przestępstw o podłożu rasowym i narodowościowym.

Konferencję "Internet jako miejsce popełniania przestępstw" zorganizował Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Jak powiedziała PAP jedna z organizatorek dr hab. Ewa Guzik-Makaruk z Uniwersytetu w Białymstoku, pomysł na to spotkanie zrodził się wśród młodych naukowców zajmujących się kryminologią. Dyskutowano m.in. o dynamice cyberprzestępczości, motywacjach sprawców, ale też o tym, jak szukać rozwiązań tego problemu.

Jak powiedział PAP dr Maciej Duda z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, który bada przestępstwa z nienawiści, większość takich przestępstw jest popełniana właśnie w internecie.

Badania Dudy objęły okres 2007-15, sprawdzał on statystyki prokuratorskie. Duda powiedział, że statystyki pokazują, iż rośnie dynamika przestępstw z nienawiści. W badanym przez niego okresie wzrosła ona o ponad 500 proc. (z 24 takich przestępstw odnotowanych w 2004 r. do ponad 1,1 tys. w 2015). "Rzadko które przestępstwo wykazuje taki wzrost, stąd pilna potrzeba dyskusji i podjęcia działań profilaktycznych" - mówił.

Według niego wśród tych przestępstw można wyróżnić m.in. groźby bezprawne wobec grup lub osób ze względu na ich przynależność etniczną, wyznaniową lub narodową, znieważenia i nawoływanie do nienawiści wobec tych grup oraz propagowanie ustrojów totalitarnych na różnych portalach społecznościowych, forach czy stronach internetowych.

Jak poinformował naukowiec, ponad 60 proc. takich spraw jest umarzana przez niewykrywalność sprawców, mimo że, w prokuraturach do tego spraw przydzieleni się specjalizujący się w nich prokuratorzy, a same przestępstwa traktowane są jako "dużej wagi". Zaznaczył, że w tego typu sprawach IP komputera jest często niewystarczającym dowodem, aby udowodnić komuś winę.

Podczas konferencji poruszano również inne tematy, m.in. bezpieczeństwa cybernetycznego, uzależnienia od internetu, kradzieży tożsamości w sieci i tzw. groomingu, czyli uwodzenia nieletnich w sieci.

Wśród proponowanych metod walki z tego typu przestępstwami są m.in. współpraca międzynarodowa przy wykrywaniu sprawców, wprowadzenie kodeksu etycznego przez firmy dostarczające internet, działania edukacyjne i przypisanie użytkownikowi stałego adresu IP.