Środa 18 października 2017 Wydanie nr 3523

24 godzinne sądy idą do poprawki

03.07.2008 / ebos/gazeta 24 godzinne sądy idą do poprawki  

Ministerstwo Sprawiedliwości chce do końca roku wprowadzić zmiany w systemie szybkiego sądzenia - pisze "Gazeta Wyborcza"

Nazwa "sądy 24-godzinne" zniknie. Przyspieszone sądy w wersji wprowadzonej przez Zbigniewa Ziobrę nie rozprawiają się z chuliganami, a pochłaniają miliony

W zeszłym roku z 24 mln zł na sądy przyspieszone 20 mln wzięli... adwokaci z urzędu. Rekordziści zarabiają nawet 7 tys. zł! Na miesiąc? Przez weekend!

Dlaczego? Działające od marca 2007 r. sądy 24-godzinne miały rozprawiać się z chuliganami, drobnymi przestępcami złapanymi na gorącym uczynku. Państwo miało pokazać, jak jest sprawne i jak troszczy się o spokojnych obywateli. Jednak w 24 godziny da się osądzić drobne przestępstwa, tylko jeśli oskarżony przyznaje się do winy. Tak zachowują się pijani kierowcy i rowerzyści. A na udowodnienie winy kibolowi złapanemu po rozróbach stadionowych trzeba więcej czasu. W praktyce sprawa taka trafia do zwykłego sądu.

Piotr Kluz, przewodniczący Sądu Grodzkiego w Rzeszowie, nie przypomina sobie procesów w szybkim trybie, gdzie oskarżonymi byli chuligani. - Rzeczywiście, jakieś 70-90 proc. wszystkich spraw w sądach 24-godzinnych dotyczy pijanych kierowców - mówi nam Grzegorz Żurawski, rzecznik ministra sprawiedliwości.

- Są adwokaci, którzy wręcz czekają na sprawy w tym trybie - potwierdza dr Piotr Blajer, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Rzeszowie. - Znam takiego, który w sobotę i niedzielę ma dyżur w procesach 24-godzinnych. Za każdą z 20 spraw dostaje 360 zł. A nic robić nie musi, bo pijani przyznają się do winy - opowiada "Gazecie" jeden z sędziów Sądu Rejonowego w Rzeszowie.

Ministerstwo Sprawiedliwości twierdzi, że w obecnym kształcie sądy 24-godzinne po prostu się nie sprawdzają. - To była tylko nazwa marketingowa ministra Ziobry - mówi Żurawski. Co resort planuje?

Wydłużenie czasu orzekania do dwóch tygodni . - By sędzia miał czas na obejrzenie na przykład zapisu z monitoringu, gdy kamery zarejestrowały burdy chuliganów na stadionie i trzeba rozpoznać twarze bandytów. By sąd miał czas na przesłuchanie świadków. Będą więc przerwy w rozprawach w trybach przyspieszonych - zapowiada Żurawski.

Zniknie też obligatoryjny obrońca z urzędu . - Bo oskarżony najczęściej go nie potrzebuje - dodaje sędzia Kluz. - W prostych sprawach państwo daje obrońcę, a w poważniejszych często odmawia i ludzie muszą płacić za adwokatów. To niesprawiedliwe - uważa resort sprawiedliwości. - Pieniądze, które wydajemy na adwokatów, możemy efektywniej wykorzystać - mówi "Gazecie" wiceminister sprawiedliwości Marian Cichosz.

- Te zmiany nie są nam na rękę, bo wiele kancelarii adwokackich żyje z sądów 24-godzinnych. Ale pomysł zlikwidowania obowiązkowej obecności obrońcy na procesie popieramy - mówi dr Blajer.

- Ćwiąkalski idzie na kolejną wojnę z Ziobrą. Ale i tym razem ją wygra - mówią sędziowie.

Inne artykuły

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.