Piątek 20 października 2017 Wydanie nr 3525

Europejski Nakaz Ochrony

12.11.2009 / ebos/ms Europejski Nakaz Ochrony  

Europejski Nakaz Ochrony, w ramach państw - członków Unii Europejskiej, zapewnić ma ofiarom przestępstw skuteczniejszą ochronę przed próbami ponownych ataków ze strony sprawców przestępstw.

9 listopada w trakcie polsko – hiszpańskich konsultacji międzyrządowych w Sopocie Ministrowie Sprawiedliwości RP – Krzysztof Kwiatkowski oraz Hiszpanii - Francisco Caamano Dominguez omówili planowane przedsięwzięcia które wspólnie przedstawiane będą na forum Rady Unii Europejskiej.

W czasie spotkania ministerialnych delegacji, strona hiszpańska przedstawiła także projekt nowego instrumentu prawnego o roboczej nazwie - Europejski Nakaz Ochrony.

Delegacja polska nie tylko poparła założenia projektu, ale także zgodziła się zostać współinicjatorem tej inicjatywy na forum Rady Unii Europejskiej.

Dzięki Europejskiemu Nakazowi Ochrony organa ścigania i wymiaru sprawiedliwości państw – członków Unii Europejskiej będą mogły wzajemnie się informować o zaistniałych ewentualnych zagrożeniach bezpieczeństwa pokrzywdzonych i np. możliwości zastosowania środków ochrony, takich jak zakaz zbliżania się sprawców do ofiar. Zapewni to ofiarom skuteczniejszą ochronę przed próbami ponownych ataków ze strony sprawców przestępstw.

- Można powiedzieć, że nasz wspólny hiszpańsko-polski projekt idealnie wpisuje się w wyznaczane przeze mnie priorytety Ministerstwa Sprawiedliwości, czyli wszechstronną pomoc ofiarom przestępstw.
Dzięki Europejskiemu Nakazowi Ochrony wprowadzenie skutecznych rozwiązań prawnych, nakierowanych na pomoc ofiarom przestępstw, niezależnie od miejsca ich pobytu w krajach Unii Europejskiej, stanie się możliwe – powiedział w trakcie spotkania Minister Krzysztof Kwiatkowski.

W trakcie konsultacji Ministrowie Sprawiedliwości omówili również m.in.: propozycje możliwości przeprowadzenia zbiorczych konwojów osób wydawanych w trybie Europejskiego Nakazu Aresztowania z terytoriów Unii Europejskiej na pokładach samolotów wojskowych, przyszłość wymiaru sprawiedliwości w kontekście prac nad Programem Sztokholmskim oraz rozporządzenia w sprawie dziedziczenia i testamentów.

Inne artykuły

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.