Piątek 20 października 2017 Wydanie nr 3525

"Policjant" okradał ludzi

18.11.2009 / ebos/kgp  

Policjanci z Łodzi zatrzymali sprawcę kilku kradzieży na terenie Śródmieścia. Mężczyzna, udając policjanta po cywilnemu, przeszukiwał osoby i je okradał. Jego łupem padały głównie telefony komórkowe. Jak się okazało prawie pół swojego życia przesiedział w więzieniach za kradzieże, włamania i rozboje.

Od końca października br. do policjantów docierały sygnały, że na terenie Śródmieścia mężczyzna w wieku około 35 lat o krępej budowie ciała dokonuje kradzieży podając się za policjanta. Śledczy ustalili, że sposób działania sprawcy jest niemal identyczny we wszystkich przypadkach. Mężczyzna podchodził do grup osób stojących w bramach, przedstawiając się jako funkcjonariusz Policji. Pokazywał pałkę teleskopową i kazał wszystkim oprzeć się o ścianę budynku. Wówczas żądał wyjęcia wszystkiego z kieszeni, pozorując przeszukanie. Dokonywał rzekomych sprawdzeń telefonów komórkowych w bazach policyjnych udając, że łączy się z dyżurnym Policji. Następnie informował osoby, że posługują się kradzionymi aparatami i musi je zarekwirować. Prosił także przeszukanych, aby udali się do miejsca zamieszkania i przynieśli dokumenty od telefonów. Wówczas oddalał się z miejsca sfingowanej interwencji.

Już od pierwszego zgłoszenia w tej sprawie kryminalni prowadzili działania operacyjne zmierzające do ustalenia fikcyjnego policjanta. Doprowadziło ich to do mieszkania na łódzkich Bałutach, gdzie miał przebywać typowany przez nich sprawca. Kiedy weszli do zajmowanego przez niego lokalu był kompletnie zaskoczony ich wizytą. Kryminalni znaleźli w mieszkaniu metalową pałkę teleskopową, która była atrybutem w rękach „policjanta” podczas interwencji.

36-latek, wielokrotnie w swoim życiu przebywał w więzieniu. Śledczy ustalili, że zatrzymany okradał udając policjanta, co najmniej czterokrotnie a jego ofiarami padło przynajmniej 10 osób, z których trzy już rozpoznały w nim osobę sprawcy. Mężczyzna przyznał się do winy. Będzie odpowiadał w warunkach recydywy. Policjanci będą wnioskować o zastosowanie dozoru.

Inne artykuły

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.