Środa 18 października 2017 Wydanie nr 3523

Szkoła Bezpiecznego Internetu

23.11.2009 / ebos/nauka w polsce Szkoła Bezpiecznego Internetu  

Pokazanie dzieciom, rodzicom i nauczycielom jak bezpiecznie korzystać z internetu oraz włączenie szkół w systemowe działanie na rzecz e-bezpieczeństwa to cele projektu Szkoła Bezpiecznego Internetu, który zainaugurowano podczas konferencji prasowej w kancelarii premiera.

Głównym założeniem projektu jest zapobieganie cyberprzestępczości, takiej jako pedofilia w internecie oraz nękanie rówieśników krzywdzącymi wpisami w serwisach społecznościowych i forach dyskusyjnych. Cele te mają zostać osiągnięte poprzez pokazanie bezpiecznego sposobu korzystania z internetu, uwzględniającego przede wszystkim nieujawnianie w sieci danych osobowych przez dzieci oraz stały dozór korzystania przez nie z cyberprzastrzeni przez rodziców i nauczycieli. W przekazie tym ma zostać także uwzględnione poszanowanie zasad prawa i netykiety (dobrego zachowania w internecie - PAP) oraz potrzeb i praw innych osób.

"To program kompleksowy. Ważne, by młodzież była świadoma, że choć internet jest świetnym narzędziem do zdobywania wiedzy, niesie także wiele zagrożeń. Dzieci niestety samodzielnie mają problem z ocenianiem zagrożeń, dlatego tak istotna jest rola rodziców i nauczycieli. Ten projekt ma zadanie uzmysłowić wagę niebezpieczeństw czyhających w internecie związanych z pedofilią, promowaniem samobójstw czy anoreksji oraz z przemocą rówieśniczą. Dlatego mając tego świadomość rząd wspólnie z instytucjami samorządowymi postanowił wcielić w życie program zapobiegający tym zagrożeniom" - mówiła pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska.

Obecna na konferencji minister edukacji narodowej Katarzyna Hall przypomniała, że także w nowelizacji ustawy oświatowej znalazł się zapis nakładający na placówki oświatowe obowiązek zabezpieczenia uczniów korzystających w nich z internetu przed znajdującymi się tam szkodliwymi treściami. "Chodzi nie tylko o odpowiednie zabezpieczające oprogramowanie, ale przede wszystkim o działania wychowawcze, także rodziców, chroniące młodych ludzi i uzmysławiające im niebezpieczeństwo anonimowości kontaktów czy podawania w sieci danych osobowych" - podkreśliła Hall.

W ramach projektu szkołom będzie również na okres trzech lat przyznawany certyfikat "Szkoła Bezpiecznego Internetu" zaświadczający, że dana placówka używa programów zabezpieczających przed niebezpiecznymi treściami; przeprowadziła z nauczycielami i uczniami szkolenia profilaktyczne w tej dziedzinie; umieszcza informacje o zagrożeniach w sieci w miejscach, gdzie uczniowie korzystają z internetu oraz organizuje działania profilaktyczne z zakresie bezpieczeństwa w sieci, takie jak konkursy plastyczne, spektakle czy filmy.

Honorowym patronatem projekt objęli pełnomocnik ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska, minister edukacji narodowej Katarzyna Hall oraz rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

Inne artykuły

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.