Czwartek 19 października 2017 Wydanie nr 3524

Oszustwa na portalach ogłoszeń motoryzacyjnych

26.11.2009 / ebos/kgp Oszustwa na portalach ogłoszeń motoryzacyjnych  

Prawie milion złotych, od kilkuset osób z całej Polski, wyłudziła grupa oszustów działająca na motoryzacyjnych portalach ogłoszeniowych. Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali w ostatnich dniach kolejne osoby zamieszane w ten proceder. Dotychczas w ręce policjantów wpadło 16 podejrzanych, a 14 z nich trafiło do aresztu.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali kolejnych 7 osób, tym razem z Leszna, Rawicza i Poznania, zamieszane w liczne oszustwa za pośrednictwem ogłoszeń motoryzacyjnych. Podejrzani są członkami zorganizowanej grupy przestępczej wywodzącej się z Leszna. Kilkaset osób z całej Polski w wyniku działalności tej grupy straciło łącznie około 1 milion złotych.

Oszuści umieszczali w serwisach ogłoszeniowych oferty sprzedaży samochodów osobowych, ciągników rolniczych lub maszyn budowlanych, które tak naprawdę nie istniały, a zdjęcia były przypadkowo ściągane z Internetu. Kiedy na ogłoszenia odpowiadali zainteresowani klienci, podejrzani przejmowali inicjatywę. Prowadzili rozmowy w taki sposób, żeby potencjalnych klientów nakłonić do wpłaty zaliczki w wysokości od 10 do 20 procent wartości oferowanego do sprzedaży pojazdu. Wysokość tych zaliczek wynosiła od 1000 do 8000 zł. Po wpłacie zaliczki na wskazany przez oszustów rachunek bankowy kontakt z nimi się urywał. Biorąc pod uwagę, że oferowane przez oszustów ceny pojazdów były bardzo atrakcyjne, sporo osób z całej Polski dało wciągnąć się w pułapkę. Odzyskanie utraconych pieniędzy w praktyce było niemożliwe, ponieważ rachunki były otwarte na podstawione osoby. Oszuści zrywali ponadto wszelkie kontakty, starając się nie pozostawić żadnych śladów.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego już na początku 2009 roku mieli informacje, że tego typu procederem mogą zajmować się osoby zamieszkałe w Wielkopolsce. Analizowali podobne przypadki oszustw odnotowane w różnych jednostkach policyjnych w kraju. Doszli do przekonania, że te sprawy są efektem działania grupy przestępczej o charakterze zorganizowanym. W porozumieniu z Wydziałem V do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu zebrano wszystkie znane przypadki oszustw w ramach jednego śledztwa.

W kwietniu 2009 r. policjanci z CBŚ zatrzymali między innymi Tomasza Sz. z Leszna, który okazał się szefem i organizatorem grupy oszustów. Na jego zlecenie wspólnicy zamieszczali na portalach motoryzacyjnych fikcyjne ogłoszenia. Inni zakładali na podstawione osoby konta w bankach.

Dotychczas w tej sprawie policjanci z CBŚ zatrzymali 16 osób i większość z nich na wniosek Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu trafiło do aresztu. Wszyscy będą odpowiadać za oszustwo i udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Dodatkowo Tomasz Sz. będzie odpowiadał za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Za popełnione przestępstwa grozi kara do 8 lat więzienia.

Inne artykuły

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.