Poniedziałek 26 czerwca 2017 Wydanie nr 3409

Ruchome centrum zarządzania kryzysowego

30.11.2009 / ebos/kgp Ruchome centrum zarządzania kryzysowego  

Wyposażone w nowoczesne systemy monitoringu wizyjnego i łączności ruchome stanowisko zarządzania kryzysowego, zbudowane na podwoziu dużego samochodu dostawczego, przekazał w piątek do użytku służbom z woj. śląskiego tamtejszy wojewoda.

Podczas zorganizowanej w Sosnowcu konferencji "Razem bezpieczniej w Regionie" porozumienie o współużytkowaniu tego pojazdu podpisali przedstawiciele wojewody, śląskich struktur policji, straży pożarnej, wojska i inspekcji transportu drogowego. Mobilne centrum pozostanie własnością wojewody, będzie jednak stacjonowało w śląskiej komendzie policji, pozostając do dyspozycji wszystkich służb.

Wojewoda Zygmunt Łukaszczyk powiedział, że centrum będzie wykorzystywane do monitorowania ewentualnych klęsk żywiołowych czy katastrof, aby możliwie szybko na nie reagować, ale też do obserwacji i rejestracji przebiegu imprez masowych, przede wszystkim meczy piłkarskich.

"Mamy problem stadionowy - porządku publicznego przed i po meczach. Zespół urządzeń zainstalowanych w centrum umożliwia rejestrację wszystkiego, co dzieje się w promieniu trzech kilometrów, a potem może służyć do dochodzenia i interpretacji zjawiska" - wyjaśnił Łukaszczyk. Dodał, że to m.in. dlatego zwykle z wozu korzystać będzie policja.

W razie klęsk żywiołowych czy katastrof, centrum pojedzie na miejsce zdarzenia wykonując kompletną dokumentację zdjęciową, która w czasie rzeczywistym trafi do sztabu akcji oraz do wszystkich uczestniczących w niej służb. Dotychczas do obsługi centrum przeszkolono już co najmniej po dwóch przedstawicieli każdego z sygnatariuszy porozumienia.

Nieoznakowany samochód z zewnątrz wygląda jak zwyczajna, biała, 7,5-metrowa furgonetka. Wewnątrz przewidziano m.in. miejsca sztabowe dla siedmiu osób, które do dyspozycji mają kilka kamer - w tym na podczerwień - na wysuwanym maszcie, a także kolejne przenośne, z których można przesyłać obraz z odległości do 3 km.

Prócz rejestracji obrazu z kilku źródeł oraz łączności np. z operatorami kamer, można zapisywać cyfrowo wszystkie przesyłane dane. W pojeździe zainstalowano radiostację, internet, faks, telefony i łączność satelitarną.

Specjalistyczna zabudowa samochodu kosztowała 750 tys. zł. Wyposażenie centrum, dzięki któremu można skutecznie w terenie koordynować akcją ratowniczą, wojewoda śląski sfinansował z części swego budżetu na bezpieczeństwo.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Sędzia z pasją

01.06.2017

- Są takie lata, że nagle wybucha temat, że sędziowie, prokuratorzy powinni być aktywni i edukować młodzież, a potem na kilka lat akcja taka cichnie. Uważam, że powinno to być robione systematycznie. Trzeba młodzieży tłumaczyć, jak wymiar...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.