Sobota 18 listopada 2017 Wydanie nr 3554

Ruchome centrum zarządzania kryzysowego

30.11.2009 / ebos/kgp Ruchome centrum zarządzania kryzysowego  

Wyposażone w nowoczesne systemy monitoringu wizyjnego i łączności ruchome stanowisko zarządzania kryzysowego, zbudowane na podwoziu dużego samochodu dostawczego, przekazał w piątek do użytku służbom z woj. śląskiego tamtejszy wojewoda.

Podczas zorganizowanej w Sosnowcu konferencji "Razem bezpieczniej w Regionie" porozumienie o współużytkowaniu tego pojazdu podpisali przedstawiciele wojewody, śląskich struktur policji, straży pożarnej, wojska i inspekcji transportu drogowego. Mobilne centrum pozostanie własnością wojewody, będzie jednak stacjonowało w śląskiej komendzie policji, pozostając do dyspozycji wszystkich służb.

Wojewoda Zygmunt Łukaszczyk powiedział, że centrum będzie wykorzystywane do monitorowania ewentualnych klęsk żywiołowych czy katastrof, aby możliwie szybko na nie reagować, ale też do obserwacji i rejestracji przebiegu imprez masowych, przede wszystkim meczy piłkarskich.

"Mamy problem stadionowy - porządku publicznego przed i po meczach. Zespół urządzeń zainstalowanych w centrum umożliwia rejestrację wszystkiego, co dzieje się w promieniu trzech kilometrów, a potem może służyć do dochodzenia i interpretacji zjawiska" - wyjaśnił Łukaszczyk. Dodał, że to m.in. dlatego zwykle z wozu korzystać będzie policja.

W razie klęsk żywiołowych czy katastrof, centrum pojedzie na miejsce zdarzenia wykonując kompletną dokumentację zdjęciową, która w czasie rzeczywistym trafi do sztabu akcji oraz do wszystkich uczestniczących w niej służb. Dotychczas do obsługi centrum przeszkolono już co najmniej po dwóch przedstawicieli każdego z sygnatariuszy porozumienia.

Nieoznakowany samochód z zewnątrz wygląda jak zwyczajna, biała, 7,5-metrowa furgonetka. Wewnątrz przewidziano m.in. miejsca sztabowe dla siedmiu osób, które do dyspozycji mają kilka kamer - w tym na podczerwień - na wysuwanym maszcie, a także kolejne przenośne, z których można przesyłać obraz z odległości do 3 km.

Prócz rejestracji obrazu z kilku źródeł oraz łączności np. z operatorami kamer, można zapisywać cyfrowo wszystkie przesyłane dane. W pojeździe zainstalowano radiostację, internet, faks, telefony i łączność satelitarną.

Specjalistyczna zabudowa samochodu kosztowała 750 tys. zł. Wyposażenie centrum, dzięki któremu można skutecznie w terenie koordynować akcją ratowniczą, wojewoda śląski sfinansował z części swego budżetu na bezpieczeństwo.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Prawo na kliknięcie myszki

27.10.2017

Skomplikowane orzeczenia sądowe czy zawiłe akty prawne już wkrótce mogą być nieco bardziej przyjazne nawet dla laika. Prawnicy i informatycy łączą siły, pracując nad systemem informacji, dzięki któremu każdy z nas łatwo wyszuka np. aktualne...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.