Sobota 18 listopada 2017 Wydanie nr 3554

Przestępstwa pod wpływem alkoholu

02.12.2009 / ebos/ms Przestępstwa pod wpływem alkoholu  

27 listopada br. odbyło się kolejne posiedzenie Rady do Spraw Pokrzywdzonych Przestępstwem, któremu przewodniczył Minister Sprawiedliwości - Krzysztof Kwiatkowski. Na posiedzeniu Minister Sprawiedliwości wręczył akt wyznaczenia na Wiceprzewodniczącego Rady - Stanisławowi Chmielewskiemu, Sekretarzowi Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Głównym tematem spotkania było omówienie zagadnień związanych ze stosowaniem przemocy w wyniku używania alkoholu. Informację na ten temat przedstawił Krzysztof Brzózka – Dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wraz ze współpracownikami. Przedstawione zostały dane odnośnie spożywania napojów alkoholowych przez Polaków na tle innych narodów, a także wpływ alkoholu na zachowanie człowieka.

Szczególną uwagę zwrócono na badania, które dowodzą, że większość sprawców przestępstw popełnionych przy użyciu przemocy jest pod wypływem środków odurzających (alkoholu i narkotyków).

Wprawdzie nie stwierdzono, aby pomiędzy stosowaniem przemocy a nadużywaniem alkoholu istniała zależność przyczynowo-skutkowa, ale z pewnością zwiększa ono prawdopodobieństwo współwystępowania tych zjawisk.
W dalszej części posiedzenia członkowie Rady dyskutowali o tym, jakie są najskuteczniejsze działania, które mogłyby być podejmowane przez wymiar sprawiedliwości tak, aby zmniejszyć zjawisko przemocy.
Na spotkaniu przedstawiono także informację na temat konferencji „Mediacja w sprawach karnych jako instytucja dla pokrzywdzonego”, która ma się odbyć w dniach 7-8 grudnia br. Konferencja ta jest organizowana w ramach Programu Operacyjnego „Kapitał Ludzki” przez Ministerstwo Sprawiedliwości wspólnie z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk oraz Polskim Centrum Mediacji.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Prawo na kliknięcie myszki

27.10.2017

Skomplikowane orzeczenia sądowe czy zawiłe akty prawne już wkrótce mogą być nieco bardziej przyjazne nawet dla laika. Prawnicy i informatycy łączą siły, pracując nad systemem informacji, dzięki któremu każdy z nas łatwo wyszuka np. aktualne...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.