Poniedziałek 26 czerwca 2017 Wydanie nr 3409

Przestępstwa pod wpływem alkoholu

02.12.2009 / ebos/ms Przestępstwa pod wpływem alkoholu  

27 listopada br. odbyło się kolejne posiedzenie Rady do Spraw Pokrzywdzonych Przestępstwem, któremu przewodniczył Minister Sprawiedliwości - Krzysztof Kwiatkowski. Na posiedzeniu Minister Sprawiedliwości wręczył akt wyznaczenia na Wiceprzewodniczącego Rady - Stanisławowi Chmielewskiemu, Sekretarzowi Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Głównym tematem spotkania było omówienie zagadnień związanych ze stosowaniem przemocy w wyniku używania alkoholu. Informację na ten temat przedstawił Krzysztof Brzózka – Dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wraz ze współpracownikami. Przedstawione zostały dane odnośnie spożywania napojów alkoholowych przez Polaków na tle innych narodów, a także wpływ alkoholu na zachowanie człowieka.

Szczególną uwagę zwrócono na badania, które dowodzą, że większość sprawców przestępstw popełnionych przy użyciu przemocy jest pod wypływem środków odurzających (alkoholu i narkotyków).

Wprawdzie nie stwierdzono, aby pomiędzy stosowaniem przemocy a nadużywaniem alkoholu istniała zależność przyczynowo-skutkowa, ale z pewnością zwiększa ono prawdopodobieństwo współwystępowania tych zjawisk.
W dalszej części posiedzenia członkowie Rady dyskutowali o tym, jakie są najskuteczniejsze działania, które mogłyby być podejmowane przez wymiar sprawiedliwości tak, aby zmniejszyć zjawisko przemocy.
Na spotkaniu przedstawiono także informację na temat konferencji „Mediacja w sprawach karnych jako instytucja dla pokrzywdzonego”, która ma się odbyć w dniach 7-8 grudnia br. Konferencja ta jest organizowana w ramach Programu Operacyjnego „Kapitał Ludzki” przez Ministerstwo Sprawiedliwości wspólnie z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk oraz Polskim Centrum Mediacji.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Sędzia z pasją

01.06.2017

- Są takie lata, że nagle wybucha temat, że sędziowie, prokuratorzy powinni być aktywni i edukować młodzież, a potem na kilka lat akcja taka cichnie. Uważam, że powinno to być robione systematycznie. Trzeba młodzieży tłumaczyć, jak wymiar...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.