Środa 28 czerwca 2017 Wydanie nr 3411

Zatrzymana grupa porywaczy z Warszawy

04.12.2009 / ebos/kgp Zatrzymana grupa porywaczy z Warszawy  

Uprowadzili młodego człowieka z miejsca zamieszkania i wywieźli za miasto. Obiecywali uwolnienie po otrzymaniu pieniędzy. Ośmiu mężczyzn z grupy praskiej na czele z organizatorem porwania zatrzymali policjanci z wydziału do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw KSP.

Sześciu już zostało aresztowanych, dwaj kolejni – 22-letni Arkadiusz W. "Buła" i 27-letni Krystian G. w dniu zatrzymania trafili przed oblicze sądu, sekcja aresztowa. Grozi im nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

Wszystko zaczęło się 25 marca br. Wtedy to do komendy na Pradze Północ zgłosiła się konkubina jednego z mieszkańców dzielnicy. Poinformowała o fakcie uprowadzenie jej przyjaciela. Z jej relacji wynikało, że mężczyzna wieczorem wyszedł do samochodu i nie wrócił.

Natychmiast sprawą zajęli się policjanci z Pragi Północ, jednocześnie informację przekazali funkcjonariuszom z wydziału do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw KSP. Szybko ustalili, że pod miejsce zamieszkania mężczyzny podjechał samochód, do którego został on wciągnięty i wywieziony. Po dwóch dniach wrócił do miejsca zamieszkania, a postępowanie dotyczące uprowadzenia zostało umorzone.

Policjanci z wydziału do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw mimo umorzenia postępowania nadal pracowali nad ustaleniem i zatrzymaniem osób odpowiedzialnych za ten czyn. Kilkumiesięczna praca operacyjna zaowocowała zebraniem materiału dowodowego pozwalającego na podjęcie we wrześniu postępowania przez Prokuraturę Okręgową Warszawa Praga.

Najpierw w ręce funkcjonariuszy wpadło 6 członków tzw. grupy praskiej odpowiedzialnych na uprowadzenie mieszkańca dzielnicy, a wśród nich organizatora całego procederu 32-letniego Artura Ł. ps. Adzia. Jego wspólnicy 29-letni Borys S., 27-letni Sebastian K. ps. Opalony, 28-letni Jakub D., 27-letni Tomasz K. ps. Tomeczek i 27-letni Wiktor B. trafili do komendy stołecznej Policji. Wszyscy doprowadzeni do prokuratury usłyszeli zarzut uprowadzenia i zostali tymczasowo aresztowani.

W środę 2 grudnia policjanci z wydziału do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw zatrzymali kolejnych dwóch mężczyzn odpowiedzialnych za to uprowadzenie. 22-letni Arkadiusz W. ps. Buła i 27-letni Krystian G. w dniu zatrzymania w prokuraturze usłyszeli zarzuty, a sąd decydował o ich tymczasowym aresztowaniu.

Mężczyźni znani są policjantom. Na swoim koncie mają wymuszenia rozbójnicze, napady z bronią i rozprowadzanie znacznych ilości narkotyków. Za przestępstwo, które popełnili może im grozić kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Policjanci pracują nad zebraniem materiału dowodowego pozwalającego na przedstawienie im zarzutów za inne popełnione przestępstwa.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Ojciec zza krat

27.06.2017

Niedawny Dzień Ojca to okazja do przyjrzenia się działaniom Służby Więziennej skierowanym na poprawę relacji rodzinnych osób przebywających za murami. W jednostkach penitencjarnych przebywają więźniowie, którzy próbują na nowo nauczyć się jak być...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.