Czwartek 23 listopada 2017 Wydanie nr 3559

Zatrzymana grupa porywaczy z Warszawy

04.12.2009 / ebos/kgp Zatrzymana grupa porywaczy z Warszawy  

Uprowadzili młodego człowieka z miejsca zamieszkania i wywieźli za miasto. Obiecywali uwolnienie po otrzymaniu pieniędzy. Ośmiu mężczyzn z grupy praskiej na czele z organizatorem porwania zatrzymali policjanci z wydziału do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw KSP.

Sześciu już zostało aresztowanych, dwaj kolejni – 22-letni Arkadiusz W. "Buła" i 27-letni Krystian G. w dniu zatrzymania trafili przed oblicze sądu, sekcja aresztowa. Grozi im nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

Wszystko zaczęło się 25 marca br. Wtedy to do komendy na Pradze Północ zgłosiła się konkubina jednego z mieszkańców dzielnicy. Poinformowała o fakcie uprowadzenie jej przyjaciela. Z jej relacji wynikało, że mężczyzna wieczorem wyszedł do samochodu i nie wrócił.

Natychmiast sprawą zajęli się policjanci z Pragi Północ, jednocześnie informację przekazali funkcjonariuszom z wydziału do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw KSP. Szybko ustalili, że pod miejsce zamieszkania mężczyzny podjechał samochód, do którego został on wciągnięty i wywieziony. Po dwóch dniach wrócił do miejsca zamieszkania, a postępowanie dotyczące uprowadzenia zostało umorzone.

Policjanci z wydziału do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw mimo umorzenia postępowania nadal pracowali nad ustaleniem i zatrzymaniem osób odpowiedzialnych za ten czyn. Kilkumiesięczna praca operacyjna zaowocowała zebraniem materiału dowodowego pozwalającego na podjęcie we wrześniu postępowania przez Prokuraturę Okręgową Warszawa Praga.

Najpierw w ręce funkcjonariuszy wpadło 6 członków tzw. grupy praskiej odpowiedzialnych na uprowadzenie mieszkańca dzielnicy, a wśród nich organizatora całego procederu 32-letniego Artura Ł. ps. Adzia. Jego wspólnicy 29-letni Borys S., 27-letni Sebastian K. ps. Opalony, 28-letni Jakub D., 27-letni Tomasz K. ps. Tomeczek i 27-letni Wiktor B. trafili do komendy stołecznej Policji. Wszyscy doprowadzeni do prokuratury usłyszeli zarzut uprowadzenia i zostali tymczasowo aresztowani.

W środę 2 grudnia policjanci z wydziału do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw zatrzymali kolejnych dwóch mężczyzn odpowiedzialnych za to uprowadzenie. 22-letni Arkadiusz W. ps. Buła i 27-letni Krystian G. w dniu zatrzymania w prokuraturze usłyszeli zarzuty, a sąd decydował o ich tymczasowym aresztowaniu.

Mężczyźni znani są policjantom. Na swoim koncie mają wymuszenia rozbójnicze, napady z bronią i rozprowadzanie znacznych ilości narkotyków. Za przestępstwo, które popełnili może im grozić kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Policjanci pracują nad zebraniem materiału dowodowego pozwalającego na przedstawienie im zarzutów za inne popełnione przestępstwa.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Po śladach do przestępcy

20.11.2017

Na podstawie śladów butów jak po nitce do kłębka można dojść do sprawcy zdarzenia. Bo każde obuwie w trakcie użytkowania nabiera charakterystycznych cech. – Są to cechy indywidualne i niepowtarzalne. Na ich podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.