Wtorek 17 października 2017 Wydanie nr 3522

Sport leczy agresję

10.12.2009 / ebos/nauka w polsce Sport leczy agresję  

Siedem województw uruchomi w 2010r. projekty systemowe finansujące dodatkowe zajęcia sportowo-edukacyjne przeciwdziałające agresji wśród młodych ludzi w ramach programu "Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród młodzieży".

"Sport i nawyki aktywnej rekreacji mają duże znaczenie w przeciwdziałaniu zachowaniom agresywnym. Warto współdziałać, by tak przygotować ofertę sportową i edukacyjną, żeby młodzież miała możliwość korzystania z atrakcyjnych dla niej zajęć" - powiedziała minister edukacji narodowej Katarzyna Hall podczas konferencji dotyczącej uruchomienia inicjatywy, która odbyła się w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

Hall przypomniała też, że weszły w życie zmiany legislacyjne umożliwiające prowadzenie do dwóch godzin zajęć sportowych do wyboru.

Założenia programu zawarte zostały w porozumieniu o współpracy podpisanym w listopadzie 2008 roku przez Ministerstwa Sportu i Turystyki, Edukacji Narodowej, Zdrowia oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji. W sierpniu do grona tego dołączyło Ministerstwo Sprawiedliwości.

Główne cele programu to ograniczenie poziomu przestępczości wśród nieletnich oraz poprawa poczucia społecznego bezpieczeństwa poprzez umożliwienie młodym ludziom udziału w różnych formach aktywności fizycznej. Pilotaż programu powstał w województwie warmińsko-mazurskim, później dołączały do niego kolejne regiony. Obecnie uczestniczy w nim 15 województw.

Program ma być realizowany poprzez działania profilaktyczne, przeciwdziałające agresji i patologii wśród młodych ludzi, takie jak np. zajęcia pozalekcyjne czy obozy sportowe. Ma również promować zdrowy styl życia i odżywiania, wpłynąć na zahamowanie negatywnych tendencji w rozwoju biologicznym młodych oraz propagować profilaktykę w obszarze badań lekarskich w sporcie.

"W ramach programu udało nam się dotąd zorganizować obozy sportowe dla ponad tysiąca młodzieży oraz kupić ponad 250 kompletów sprzętu sportowego dla uczniowskich klubów sportowych. W przyszłym roku planujemy m.in. realizację 10-odcinkowego filmu z udziałem naszych olimpijczyków promującego cele programu. Umieścimy również na naszej stronie poradnik dla dzieci, rodziców i wychowawców na temat przeciwdziałania patologiom i problemom wychowawczym" - poinformował prezes Stowarzyszenia na Rzecz Przeciwdziałania Agresji i Patologii wśród Dzieci i Młodzieży dr Jarosław Klimczak.

Działalność programu "Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród młodzieży" będzie także propagowana poprzez plakaty, których 35 tys. ma być rozesłane do szkół w całym kraju.

Szczegółowe informacje o programie znajdują się na również na stronie www.zesportembezpiecznie.pl.

Inne artykuły

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.