Czwartek 19 października 2017 Wydanie nr 3524

Odzyskane przez Policję zabytki wróciły do Zimbabwe

21.12.2009 / ebos/kgp Odzyskane przez Policję zabytki wróciły do Zimbabwe  

Maski hełmowe mapiko grupy etnicznej Shona i podpórki pod głowę mutsago grupy etnicznej Makonde polscy policjanci przekazali przedstawicielowi ambasady Zimbabwe. Przedmioty te skradziono w 2006 roku z muzeum w Harare. Funkcjonariusze CBŚ ustalili mężczyznę, który próbował sprzedać je za pośrednictwem Internetu i odzyskali zabytki.

Przybyły do Polski z Berlina przedstawiciel ambasady Zimbabwe przyjął z rąk dyrektora CBŚ insp. Adama Matuszczaka, przechowywane od trzech lat w warszawskim muzeum etnograficznym, pochodzące z kradzieży zabytki stanowiące dobro kultury narodowej Zimbabwe. Przedmioty te, via Berlin, powrócą do sal wystawowych Muzeum Narodowego w Harare.

W 2006 roku z muzeum w Harare (Zimbabwe) skradziono stanowiące wielką wartość muzealną i duchową eksponaty – maski hełmowe mapiko grupy etnicznej Shona i podpórki pod głowę mutsago grupy etnicznej Makonde.

W tym samym roku na trop skradzionych zabytków wpadli policjanci CBŚ. Natrafili na ślad wskazujący na próbę zbycia ich za pośrednictwem Internetu. Prowadzone intensywne śledztwo, w którym uczestniczyli także przedstawiciele FBI, pozwoliło wytypować aktualnego posiadacza zaginionych precjozów. Już 1 grudnia 2006 roku, a więc kilka miesięcy po dokonaniu kradzieży funkcjonariuszom udało się zatrzymać sprawcę i odzyskać skradzione eksponaty. Do zatrzymania doszło w Warszawie, w hotelu Mariott, a zatrzymanym okazał się 33-letni obywatel polski – Marian P.

Zabytki odzyskane przez polskich policjantów, po przeprowadzeniu szczegółowej ekspertyzy przez pracowników naukowych Państwowego Muzeum Etnograficznego, zostały zabezpieczone i pieczołowicie przechowywane oczekiwały na powrót do macierzystej placówki muzealnej.

Inne artykuły

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.