Poniedziałek 23 października 2017 Wydanie nr 3528

Paraliżował pracę śląskich sądów

28.12.2009 / ebos/kgd Paraliżował pracę śląskich sądów  

Chorzowscy kryminalni namierzyli mężczyznę podejrzanego o wywołanie wielu fałszywych alarmów bombowych w kilku śląskich sądach. Okazało się, że w ten sposób chciał on "pomóc" swojemu koledze, przerywając ewakuacją jego rozprawy.

Chorzowscy policjanci z wydziału kryminalnego zatrzymali mężczyznę podejrzanego o wywołanie szeregu fałszywych alarmów bombowych. Śledczy od pewnego już czasu poszukiwali autora telefonów do sądów, po których najczęściej dochodziło do ewakuacji wszystkich obecnych i poważnego zakłócenia działalności.

Zebrane przez operacyjnych informacje i nowoczesne środki techniczne, w połączeniu z wiedzą policyjnych specjalistów, pozwoliły ostatecznie na zatrzymanie 31-letniego mieszkańca Chorzowa. Kryminalni ustalili, że to najprawdopodobniej właśnie ten mężczyzna od września do grudnia dzwonił do sądów w Chorzowie, Rudzie Śląskiej oraz w Tarnowskich Górach, informując o podłożeniu ładunków wybuchowych. Najprawdopodobniej motywem działania chorzowianina była chęć pomocy swojemu koledze. "Bombiarz” dzwonił do sądów, w których trwały rozprawy z udziałem jego kompana. W akcje zaangażowane były wszystkie służby ratownicze, które w tym czasie mogły nieść pomoc osobom realnie zagrożonym.

Funkcjonariusze dotychczas udowodnili zatrzymanemu wywołanie pięciu fałszywych alarmów. W policyjnych laboratoriach nadal jednak analizowane są nagrania telefoniczne podobnych, niewykrytych zgłoszeń. Niewykluczone więc, że mężczyzna okaże się odpowiedzialnym za o wiele więcej podobnych zdarzeń.

Na razie prokurator zastosował wobec niego dozór policyjny. Za groźby i wywieranie wpływu na działalność sądów grozi mu teraz do 5 lat więzienia i pokrycie całkiem sporych kosztów akcji wszystkich służb zaangażowanych do niepotrzebnych działań.

Inne artykuły

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.