Poniedziałek 23 października 2017 Wydanie nr 3528

Norweski Fundusz dla polskiej Policji

21.01.2010 / ebos/kgp Norweski Fundusz dla polskiej Policji  

Oznakowane radiowozy, motocykle i quady - w sumie 36 nowych pojazdów zasili podkarpacką Policję. Sprzęt zakupiony został dzięki środkom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Pojazdy trafią przede wszystkim do jednostek w przygranicznych powiatach.


W ubiegłym roku na zakup pojazdów dla polskiej Policji wydano prawie 21 mln zł, w tym z Norweskiego Mechanizmu Finansowego - 17 mln 800 tys. zł.

Od dziś na Podkarpaciu do służby ruszy osiem fordów mondeo w wersji kombi. To bardzo szybkie pojazdy z czterosuwowym silnikiem o mocy 220 koni mechanicznych, pojemności 2,5 litra i maksymalną prędkością 240 km/h. Samochody są oznakowane i wyposażone w terminalne mobilne. Trafią do komend powiatowych w Dębicy, Jarosławiu, Lubaczowie, Sanoku, Ustrzykach Dolnych oraz do komend miejskich w Przemyślu i Rzeszowie. Obok fordów podkarpacka Policja wzbogaciła się też o kolejnych pięć radiowozów kia ceed, które trafiły do komend w Jarosławiu, Lubaczowie, Przemyślu i Ustrzykach Dolnych.

Na drogi województwa podkarpackiego wyjedzie też więcej policyjnych motocykli. Dzięki środkom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na Podkarpacie trafiło 13 motocykli triumph tiger. Taki motocykl ma ponad 2 m długości, wyposażony jest w czterosuwowy silnik o mocy 115 koni mechanicznych i pojemności 1050 cm3. Maksymalna prędkość, jaką może rozwinąć to 220 km/h. Motocykle trafią do komend miejskich w Rzeszowie i Przemyślu, komend powiatowych w Dębicy, Jarosławiu, Jaśle i Lesku.

Głównym celem Norweskiego Mechanizmu Finansowego jest wzmacnianie zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, dlatego do województw przygranicznych, oprócz radiowozów i motocykli, trafił także sprzęt niezbędny do pracy w trudnym terenie. Podkarpacka Policja otrzymała 10 quadów marki Polaris Sportsman IPS. Wyprodukowane w Szwajcarii czterokołowce wyposażone są w dwucylindrowy silnik o pojemności 764 cm3. Rozwijają maksymalną prędkość 80 km/h. Quady trafią do przygranicznych powiatów województwa, a więc do komend w Jarosławiu, Lesku, Lubaczowie, Przemyślu i Ustrzykach Dolnych.

Za pieniądze z Norweskiego Mechanizmu Finansowego Policja wzmacnia wyposażenie techniczne jednostek województw przygranicznych na wschodzie i północy. Zadanie to jest realizowane w ramach partnerstwa z policją norweską na mocy porozumienia między Komendantem Głównym Policji a Komisarzem Krajowej Policji Królestwa Norwegii zawartego w listopadzie 2007 r. O wartości inwestycji świadczą liczby: w ubiegłym roku na zakup pojazdów dla polskiej Policji wydano prawie 21 mln zł, w tym z Norweskiego Mechanizmu Finansowego - 17 mln 800 tys. zł.

Inne artykuły

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.