Piątek 20 października 2017 Wydanie nr 3525

Piratom mówimy nie

25.01.2010 / ebos/mswia Piratom mówimy nie  

Olbrzymia skala piractwa hamuje rozwój przedsiębiorczości i nie sprzyja poważnym inwestycjom. Statystyki są nieubłagane: wśród 27 krajów Unii Europejskiej Polska zajmuje niechlubne, czwarte na liście państw najbardziej zarażonych plagą piractwa intelektualnego.


W połowie stycznia Bussines Center Club zorganizowało spotkanie poświęcone zapobieganiu kradzieży własności intelektualnej zorganizowanym przez.

„Piractwo (nie)dozwolone” to temat przewodni tej debaty.

W spotkaniu, wzięli udział przedstawiciele mediów, przedsiębiorców związanych z BCC, artyści, prawnicy osoby zainteresowane skuteczną ochroną własności intelektualnej. Wśród gości znaleźli się m.in. Podsekretarz Stanu w MSWiA Adam Rapacki, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft Jacek Murawski, rzecznik Komendanta Głównego Policji mł. insp. Mariusz Sokołowski, producent muzyczny Hirek Wrona.

Główne powody dotychczasowych problemów w walce z piractwem to m.in. przyzwolenie społeczne, niska świadomości użytkowników Internetu, mało precyzyjne prawo oraz zachęcające do kradzieży - wysokie ceny oprogramowania, filmów i płyt.

Adam Rapacki podkreślił, że ochrona własności intelektualnej wymaga zintegrowanych działań wszystkich instytucji oraz działań edukacyjnych skierowanych w szczególności do młodzieży. Wiceszef resortu zwrócił uwagę na sukcesy Policji i działania podejmowane w celu wyeliminowania „masowych fałszerzy” oraz miejsc kopiowania nielegalnych programów, płyt.

Kluczowe dla skutecznej walki z piractwem jest zmiana świadomości społeczeństwa i współdziałania państwa, instytucji społecznych i mediów.

Obecni na konferencji zaapelowali o skrócenie postępowań sądowych i usprawnienie pracy polskiego wymiaru sprawiedliwości w walce z kradzieżą własności intelektualnej.

Inne artykuły

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.