Wtorek 17 października 2017 Wydanie nr 3522

Jakiej uczelni absolwenci są najlepsi w prawie?

26.01.2010 / ebos/ms Jakiej uczelni absolwenci są najlepsi w prawie?  

Najlepsze wyniki z egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną, które odbyły się 19 września 2009 r. uzyskali absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Uniwersytetu w Białymstoku. Analiza wykazała również, że istnieje ścisła zależność pomiędzy oceną na dyplomie a pozytywnym wynikiem egzaminu.


W dniach 18 - 20 stycznia 2010 r. w Ośrodku Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Popowie odbyła się Konferencja Ministra Sprawiedliwości Pana Krzysztofa Kwiatkowskiego z Dziekanami i Prodziekanami do spraw dydaktycznych wydziałów prawa wyższych uczelni publicznych i niepublicznych.

W Konferencji wzięli udział dziekani 14 uniwersytetów oraz 10 uczelni niepublicznych kształcących na kierunku prawo. W naradzie uczestniczyła również Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Pani Barbara Kudrycka oraz Podsekretarze Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Pan Jacek Czaja i Pan Piotr Kluz.

Podczas spotkania zaprezentowana została analiza wyników egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze, które odbyły się w dniu 19 września 2009 r. oraz nowy model zarządzania szkolnictwem wyższym, przyjęty przez Radę Ministrów w Założeniach do projektu ustawy o zmianie ustawy o szkolnictwie wyższym.
Prowadzenie naboru na aplikacje korporacyjne w formie egzaminu państwowego jest wielkim osiągnięciem. Egzaminy państwowe są w pełni obiektywne, a jedynym kryterium, które obecnie decyduje o wyniku egzaminu na aplikacje jest wiedza kandydata – podkreślał Minister Krzysztof Kwiatkowski.

Analiza wyników egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną oraz profilu osób zdających została przeprowadzona przez Departament Nadzoru nad Aplikacjami Prawniczymi Ministerstwa Sprawiedliwości na podstawie analizy niemal 14 000 kwestionariuszy osobowych oraz kart odpowiedzi osób zdających egzaminy wstępne.

Najlepsze wyniki z egzaminów, które odbyły się 19 września 2009 r. uzyskali absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Uniwersytetu w Białymstoku.

Analiza wykazała również, że istnieje ścisła zależność pomiędzy oceną na dyplomie a pozytywnym wynikiem egzaminu.

Inne artykuły

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.