Poniedziałek 23 października 2017 Wydanie nr 3528

Więzienie za przemyt dzikich zwierząt

01.02.2010 / ebos/nauka w polsce Więzienie za przemyt dzikich zwierząt  

Przemyt dzikich gatunków to globalny wielomiliardowy biznes. Interpol szacuje, że pod względem rocznych wpływów wyprzedza go tylko handel narkotykami.


Niemiecki kolekcjoner gadów został skazany na 14 miesięcy więzienia i grzywnę w wysokości ponad 3,5 tys. dolarów za próbę przemytu w spodniach 44 dzikich jaszczurek z Nowej Zelandii, w tym gatunków zagrożonych wyginięciem - podaje agencja AP.

W grudniu 58-letni Hans Kurt Kubus został zatrzymany na lotnisku Christchurch w Nowej Zelandii, gdy usiłował wsiąść na pokład samolotu z 44 jaszczurkami schowanymi w ręcznie uszytym woreczku, ukrytym pod spodniami. Co więcej, Niemiec chciał narazić na tak mało komfortowe warunki podróży osobniki ciężarne. Okazało się bowiem, że 14 z 15 samic gekonów i 12 z 14 samic jaszczurek stynkowatych spodziewało się potomstwa.

Kubus przyznał się do nielegalnego polowania i handlu jaszczurkami. Z danych służby celnej wynika, że odwiedził on Nową Zelandię nie po raz pierwszy. Był tam już w 2001, 2004 i 2008 roku. Zaraz po wyjściu z więzienia ma być deportowany do Niemiec.

"Przemyt dzikich gatunków to globalny wielomiliardowy biznes. Interpol szacuje, że pod względem rocznych wpływów wyprzedza go tylko handel narkotykami" - zaznacza Mark Day z Urzędu Celnego w Nowej Zelandii.

W Europie jeden gad byłby wart nawet około 2 tys. euro, gdyż gatunki pochodzące z Nowej Zelandii są szczególnie poszukiwane przez kolekcjonerów na czarnym rynku.

Inne artykuły

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.