Poniedziałek 26 czerwca 2017 Wydanie nr 3409

Dziś Dzień Bezpiecznego Internetu

09.02.2010 / ebos/nauka w polsce/kp Dziś Dzień Bezpiecznego Internetu  

Obchodzony 9 lutego Dzień Bezpiecznego Internetu - w Polsce już po raz szósty - ma przypomnieć użytkownikom o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu - informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, przestrzegając Polaków przed wirtualnymi pułapkami.

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest w Polsce od 2005 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej, w ramach programu "Safer Internet". Program jest adresowany w szczególności do dzieci i młodzieży, promuje bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z internetu.

Według badania GFK Net Index, polski internauta przede wszystkim rozmawia przez komunikatory, szuka danych oraz materiałów rozrywkowych. Ściąganiem plików zajmuje się 20 proc. ankietowanych, a jedna trzecia z nich kupuje w sieci.

"Dla jednych niezbędny wynalazek, dla innych - niestety źródło sieciowych oszustw. Dzięki internetowi wiele spraw możemy rozwiązać szybciej i łatwiej pod warunkiem, że korzystamy z niego rozsądnie" - zauważa rzecznik UOKiK Małgorzata Cieloch.

Jakub Śpiewak, prezes Fundacji Kidprotect.pl, która jako pierwsza w Polsce podjęła temat bezpieczeństwa dzieci on-line mówi, że "Podczas obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu chcemy przypomnieć wszystkim internautom, dorosłym i dzieciom, że mogą i powinni sami zadbać o swoje bezpieczeństwo w Sieci. Dla bezpieczeństwa w Sieci najważniejsza jest edukacja oraz codzienna praca nauczycieli i rodziców z dziećmi oraz pogłębianie własnej wiedzy na temat Internetu. Pragnę podkreślić, że o bezpieczeństwo w Sieci należy dbać na co dzień, nie tylko od święta."

Zakładając profil na portalu społecznościowym wielu internautów podaje numer telefonu, adres, umieszcza zdjęcia. W takiej sytuacji zawsze należy zwrócić uwagę na rodzaj ochrony danych stosowany przez portal czy wirtualnego sprzedawcę. O swoich prawach trzeba też pamiętać korzystając z witryn internetowych oferujących płatne usługi - np. edukacyjne, poradnikowe.

Z praktyki UOKiK wynika, że wiedza na temat wirtualnych zagrożeń jest niewielka i powierzchowna zarówno u dzieci, jak i rodziców. Dlatego Urząd przypomina o podstawowych zasadach korzystania z sieci.

ZANIM ŚCIĄGNIESZ PLIKI, PRZECZYTAJ REGULAMIN

Zachęceni informacją o darmowej usłudze użytkownik loguje się na stronie, akceptuje regulamin i szuka ulubionego filmu do pobrania. Po kilku dniach dostaje wezwanie do zapłaty. Co zrobić w sytuacji, gdy zamówiliśmy bezpłatną usługę, a sprzedawca po kilku dniach żąda jednak zapłaty?

"Każdy przypadek jest inny i warto w takich sytuacjach skorzystać z bezpłatnej porady prawnej jednego z ponad 370 rzeczników konsumentów. Ponadto pamiętajmy, że z umowy zawartej przez internet możemy zrezygnować bez ponoszenia dodatkowych opłat. Wystarczy powiadomić o tym na piśmie właściciela portalu w ciągu 10 dni od jej zawarcia" - mówi Cieloch.

Podkreśla, że bez względu na to, z jakich usług korzystamy, zawsze musimy zapoznać się z regulaminem, w którym zawarte są informacje o zasadach korzystania z wybranej usługi, jej cena i sposób składania reklamacji, a także warunki odstąpienia od umowy.

ZANIM WYŚLESZ SMS, SPRAWDŹ ILE KOSZTUJE

Niektórzy, mając objawy chorobowe, zamiast iść do lekarza, korzystają ze strony internetowej, zachęcającej do zdiagnozowania przez SMS. Usługa jest płatna - o czym przekonują się po wysłaniu SMS-a. Urząd przypomina, że przed skorzystaniem z telefonicznych, płatnych porad lub wzięciem udziału w jakimkolwiek konkursie, zawsze należy sprawdzić cenę minuty połączenia lub wysłania SMA-a. Pomocny w tym przypadku będzie regulamin, w którym organizator powinien zamieścić informacje o sobie oraz dane, które pozwolą ocenić, czy skorzystanie z usługi lub gra o obiecaną nagrodę rzeczywiście się opłaca.

ZANIM KUPISZ, SPRAWDŹ OD KOGO

Sklep internetowy oferuje sprzęt AGD znacznie taniej niż inni przedsiębiorcy pod warunkiem, że konsument od razu wpłaci pieniądze na konto. Strona internetowa nie zawiera wymaganych prawem informacji, ale nie budzi to podejrzeń. Internauta płaci za towar, który do niego nie dociera. Okazuje się wówczas, że ten przedsiębiorca nie istnieje.

UOKiK przestrzega więc przed stronami internetowymi, które nie zawierają podstawowych informacji o sprzedawcy. Urząd radzi, by przed dokonaniem transakcji sprawdzić na stronie, czy przedsiębiorca zarejestrował działalność gospodarczą - pomocne będą numery KRS czy REGON, a także dokładny adres. W sytuacji, w której konsument nie jest zadowolony z zamówienia, ma prawo do zwrotu produktu w ciągu 10 dni. Jeżeli natomiast towar nie został wysłany, przedsiębiorca nie istnieje, należy zgłosić sprawę organom ścigania - być może chodzi o oszustwo.

UOKiK przypomina, że w sytuacji sporu z przedsiębiorcą konsumenci mogą skorzystać z pomocy miejskich lub powiatowych rzeczników konsumentów. W przypadku usług telekomunikacyjnych abonenci powinni szukać pomocy w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, który zajmuje się rozwiązywaniem sporów konsumentów z przedsiębiorcami poprzez mediacje, jak również przed działającym przy prezesie UKE sądem polubownym. W przypadku wykorzystania niezgodnego z prawem danych osobowych właściwą instytucją będzie Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Sędzia z pasją

01.06.2017

- Są takie lata, że nagle wybucha temat, że sędziowie, prokuratorzy powinni być aktywni i edukować młodzież, a potem na kilka lat akcja taka cichnie. Uważam, że powinno to być robione systematycznie. Trzeba młodzieży tłumaczyć, jak wymiar...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.