Sobota 18 listopada 2017 Wydanie nr 3554

Niesłusznie przesiedział prawie dwa lata

11.02.2010 / ebos/forum penitencjarne Niesłusznie przesiedział prawie dwa lata  

"Czy pan nazywa się F.?" - pytali w Zakładzie Karnym w Czarnem Lucjana S., kiedy wyszło na jaw, że niesłusznie przesiedział tam prawie dwa lata. Twierdząco kiwał głową, ale kiedy pytano: "Czy pan nazywa się S.?", znowu przytakiwał.


W listopadzie ub. r. do konsulatu RP w Rzymie zgłosił się mężczyzna z prośbą o wydanie paszportu. Podczas rutynowych czynności sprawdzających okazało się, że legitymuje się danymi osobowymi Andrzeja F. Człowiek o takim imieniu i nazwisku w tym czasie powinien odbywać karę pozbawienia wolności za pobicia i rozbój, dokonane w okolicach Olkusza.
Policja z KPP w Olkuszu zwróciła się więc do Zakładu Karnego w Czarnem z pytaniem, czy osoba, która przebywa w zakładzie, to Andrzej F. Pracownik działu ewidencji potwierdził, ale poprosił o przesłanie zdjęcia mężczyzny, którym zainteresowani byli policjanci. Wtedy okazało się, że osoba, która zgłosiła się do konsulatu, to nie ta sama, która przebywała w więzieniu w Czarnem, co dodatkowo potwierdziła kontrola linii papilarnych.
Nadal nie wiadomo było, kim jest mężczyzna, który jako Andrzej F. odsiedział rok i dziesięć miesięcy. Weryfikacja jego tożsamości nie była prosta. Udało się ustalić, że mężczyzna nazywa się Lucjan S., ale i to nie jest pewne.

Oddział najlepszy z możliwych

W styczniu 2008 r. w schronisku dla bezdomnych w Szczecinie Policja zatrzymała mężczyznę poszukiwanego listem gończym. Potwierdzono jego tożsamość jako Andrzeja F. i doprowadzono do aresztu w tym mieście. Ze względu na stan zdrowia - po trepanacji czaszki, udarze mózgu, z padaczką i afazją, czyli zaburzeniami mowy - trafił na oddział wewnętrzny dla chorych. "Kontakt z osadzonym bardzo utrudniony" - wpisał, po wstępnej rozmowie z nowo przyjętym, wychowawca ze szczecińskiego aresztu. Po miesiącu lekarz zakładowy skierował osadzonego do odbywania kary w warunkach szpitalnych w Zakładzie Karnym w Czarnem.
Oddział dla przewlekle chorych w czarniańskiej jednostce jest jedynym tego typu w kraju. Pomimo sporej rotacji, na miejsce oczekuje się miesiącami, a nawet latami. Skazany miał szczęście, bo nie musiał długo czekać.
- Osadzony trafił na oddział najlepszy z możliwych dla siebie - twierdzi por. Beata Krzyżanowska, psycholog w przywięziennym Zakładzie Opieki Zdrowotnej. - To miejsce zostało stworzone dla osób z ciężkimi chorobami przewlekłymi.
- Tutaj przebywają więźniowie, którzy nie kwalifikują się do odbywania kary w celi zwykłej, czy szpitalnej, tylko potrzebują stałej opieki - dodaje mł. chor. Alicja Ławecka, psycholog działu penitencjarnego. - Nawet gdyby mieli zasądzone dożywocie, to przebywaliby na tym oddziale ze względu na brak możliwych do wyleczenia dolegliwości .

Nie reagował na imię

Osadzonemu mężczyźnie z trudem przychodziło porozumiewanie się z otoczeniem, ale według osób, które na co dzień miały z nim styczność, rozumiał proste polecenia. Problem stanowiły te bardziej skomplikowane. - Jego stan zdrowia nie polepszał się ani nie pogarszał - mówi Beata Krzyżanowska. - Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy wszystko rozumiał. I dodaje, że ze względu na utrudniony z nim kontakt przeprowadzenie badań neuropsychologicznych graniczyło z cudem, możliwa była jedynie obserwacja. - O tym człowieku generalnie nie było nic wiadomo, oprócz widocznych konsekwencji wypadku, którego doznał przed osadzeniem w więzieniu. On był pacjentem neurologicznym, a nie psychiatrycznym.
Mł. chor. Mirella Nisztuk, wychowawca w oddziale, gdzie przebywał więzień, wspomina go jako zawsze uśmiechniętego i pogodnego. - Wysyłaliśmy do niego proste komunikaty, np. "Jak pan się dzisiaj czuje?", "Czy chce pan iść dzisiaj na spacer?" A on - kciukiem skierowanym do góry lub do dołu - określał swój nastrój.

We wrześniu 2009 r. mężczyzna znalazł się w jednej celi z innym osadzonym - Marianem, który zaopiekował się współwięźniem - nauczył go korzystać z toalety, bo na początku Andrzej F. załatwiał potrzeby fizjologiczne pod siebie. Częstował go także słodkościami, zmuszał do chodzenia. Pan Marian przeczuwał, że coś jest nie tak. - Co prawda, był zaburzony, ale czułem, że nie jest przestępcą, zastanawiało mnie, dlaczego nie reagował na imię Andrzej.

Do więzienia przychodziła korespondencja z sądu zaadresowana na nazwisko F. Chodziło o alimenty, które miał płacić na 16-letnią córkę. Raz dostał w tej sprawie wezwanie do Sądu Rejonowego w Człuchowie, który w ramach pomocy prawnej przesłuchał go za Sąd Rejonowy w Olkuszu. Mężczyzna - w miarę możliwości - odpowiedział na kilka pytań, ale nawet tam nie zorientowano się, że on, to nie Andrzej F., bo przy tego typu czynnościach sąd nie korzysta z pełnej dokumentacji.

Jak nie wiadomo, o co chodzi...

Właściwy Andrzej F. jest wielokrotnym recydywistą penitencjarnym. Jego akta pękają w szwach. Dyrekcja czarniańskiej jednostki uważa, że Lucjan S. prawdopodobnie także był karany, o czym świadczą tatuaże na przedramionach. - Wiele danych dotyczących obu mężczyzn pokrywało się ze sobą, chociażby to, że obydwaj byli uprzednio karani, zamieszczony w aktach kuratorski wywiad środowiskowy wskazywał na nieutrzymywanie kontaktu z rodziną, skazanego w więzieniu nikt nie odwiedzał - twierdzi ppłk Tadeusz Bednarski, zastępca dyrektora. - Jeżeli ktoś zostaje doprowadzony przez Policję do jednostki penitencjarnej z potwierdzeniem tożsamości w celu odbycia kary, to funkcjonariusze Służby Więziennej skupiają się na formalnym sprawdzeniu dokumentów - dodaje dyrektor Bednarski.
Właściwy przestępca pozostaje na wolności. Policja wystąpiła z wnioskiem o wydanie europejskiego nakazu aresztowania. Rozważane są różne przyczyny pomyłki. Wśród stawianych hipotez dominuje ta, że zamiana odbyła się za przyzwoleniem Lucjana S., który rzekomo miał być przekupiony przez Andrzeja F.

Służba temu nie winna

Niezależnie od trwającego postępowania prokuratorskiego, minister sprawiedliwości nakazał zbadanie sprawy. Sędzia Tomasz Uścinko, wizytator w Departamencie Wykonania Orzeczeń i Probacji w Ministerstwie Sprawiedliwości, przeglądał dokumentację pod kątem legalności wykonania kary pozbawienia wolności wobec skazanego Andrzeja F. Sędzia, oprócz oczywistego stwierdzenia nielegalności ze względu na osadzenie niewłaściwej osoby, nie doszukał się jakichkolwiek zaniedbań ze strony więzienników.
- W tym przypadku mamy do czynienia z sytuacją, która nie powstała z winy Służby Więziennej - uważa ppłk Wacław Szkarłat z Biura Informacji i Statystyki CZSW, który odpowiada za prowadzenie statystyk postępowań w związku z wypadkami nadzwyczajnymi. - To są niezawisłe orzeczenia sądów, które się uprawomocniły.
Winna czuje się Policja, która zbyt rutynowo podeszła do sprawy. Jednak nie ma mowy o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego wobec policjantów, bowiem przepisy tego zabraniają po upływie 12 miesięcy od zdarzenia.
- Podejmiemy tę sprawę z urzędu - mówił na łamach Dziennika Bałtyckiego (z 19 listopada ubiegłego roku) pełnomocnik rzecznika praw obywatelskich w Gdańsku.

Aneta Kantor
fot. Piotr Kochański

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Prawo na kliknięcie myszki

27.10.2017

Skomplikowane orzeczenia sądowe czy zawiłe akty prawne już wkrótce mogą być nieco bardziej przyjazne nawet dla laika. Prawnicy i informatycy łączą siły, pracując nad systemem informacji, dzięki któremu każdy z nas łatwo wyszuka np. aktualne...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.