Środa 22 listopada 2017 Wydanie nr 3558

Bezpłatne porady prawne dla ofiar przestępstw

18.02.2010 / ebos Bezpłatne porady prawne dla ofiar przestępstw  

Od 22 lutego rozpoczyna się w Polsce Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Do 28 lutego we wszystkich sądach i prokuraturach udzielane będą bezpłatne porady prawne osobom pokrzywdzonym i ofiarom przestępstw.


W dniach 22-28 lutego 2010 roku już po raz kolejny obchodzony będzie w Polsce Tydzień Ofiar Przestępstw. Obchody te mają być okazją do monitorowania sytuacji ofiar przestępstw w naszym kraju, wyznaczaniu kierunków niezbędnych dla poprawy ich położenia oraz ciągłego przypominania decydentom oraz osobom stykającym się bezpośrednio w działalności zawodowej z ofiarami przestępstw o tym, że są one dotkliwie pokrzywdzone i wymagają pomocy.

W związku z obchodami we wszystkich rozpoczyna się Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw, który trwać będzie w dniach 22-28 lutego 2010 roku.
W tym czasie udzielane będą informacje i porady prawne osobom pokrzywdzonym i ofiarom przestępstw o przysługujących im uprawnieniach, przez przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości (sędziów, asystentów sędziów, kuratorów, prokuratorów).

Przez ten tydzień osoby pokrzywdzone mogą zgłaszać się po takie informacje w każdym sądzie i prokuraturach, w czasie wyznaczonych specjalnych dyżurów.

Na tablicach ogłoszeń w siedzibach poszczególnych sądów i prokuratur oraz na stronach internetowych tych instytucji, jak też w innych publicznie dostępnych miejscach, zamieszczone zostały, informacje o pełnionych w Tygodniu Pomocy Ofiarom Przestępstw dyżurach.

Wszystkie porady udzielane będą bezpłatnie!

Uwaga!!! - w ramach akcji nie będą udzielane porady prawne dotyczące spraw toczących się w sądzie, ani też z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego, administracyjnego czy prawa pracy.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Po śladach do przestępcy

20.11.2017

Na podstawie śladów butów jak po nitce do kłębka można dojść do sprawcy zdarzenia. Bo każde obuwie w trakcie użytkowania nabiera charakterystycznych cech. – Są to cechy indywidualne i niepowtarzalne. Na ich podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.