Czwartek 19 października 2017 Wydanie nr 3524

Pożegnanie zamordowanego policjanta Andrzeja Struja-ostatni patrol

19.02.2010 / ebos/kgp Pożegnanie zamordowanego policjanta Andrzeja Struja-ostatni patrol  

„Jestem dumny, że w warszawskiej Policji służą tacy policjanci. Dziś chciałbym uścisnąć jego rękę i podziękować za postawę godną prawdziwego policjanta. Niestety Andrzeja już nie ma wśród nas.” – napisał w liście do policjantów i pracowników Policji insp. Adam Mularz, Komendant Stołeczny Policji.


Setki osób - policjantów, a także funkcjonariuszy z innych formacji zebrało się w piątek w kościele św. Ignacego Loyoli w Warszawie, by pożegnać 42-letniego policjanta Andrzeja Struja, zamordowanego w ubiegłym tygodniu na przystanku tramwajowym w Warszawie.

W uroczystości uczestniczyła rodzina, policjanci z całego kraju oraz najwyższe władze państwowe. Licznie przybyli także mieszkańcy Warszawy.

Drogi Andrzeju, bo do Ciebie zawsze tak mówiliśmy. Nikt nie lubi pożegnań, a tym bardziej tych ostatnich. Trudno formuje się słowa, w chwili gdy przychodzą do głowy banalne zwroty. – mówił młodszy inspektor Bogdan Krzyszczak, naczelnik wydziału wywiadowczo-patrolowego KSP, który żegnał „Strusia” w imieniu wywiadowców.
- Andrzeju, byłeś wielki przez swą skromność. Jak Ty byłeś zawsze blisko nas, teraz my jesteśmy blisko Ciebie. Jak Ty otaczałeś nas swoją życzliwością, tak my otoczymy opieką Twoich bliskich.

Mszy świętej przewodniczył Ks. Abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Podkom. Andrzeja Struja żegnali prezydent Lech Kaczyński oraz premier Donald Tusk. Na uroczystość przybyli policjanci i poczty sztandarowe z całego kraju. Obecni byli przedstawiciele służb mundurowych, władz oraz instytucji państwowych i samorządowych, a także mieszkańcy Warszawy. W ostatnim patrolu „Strusiowi” towarzyszyli przyjaciele z wydziału wywiadowczo-patrolowego, w którym pełnił służbę oraz koledzy i koleżanki ze wszystkich jednostek garnizonu stołecznego.

Msza święta rozpoczęła się od odczytania decyzji prezydenta o awansowaniu Andrzeja Struja na stopień podkomisarza. Prezydent odznaczył go również Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Zasługi za Dzielność. Andrzej Struj otrzymał także złotą odznakę Zasłużony Policjant.

- Nie wstydził się, że jest policjantem. Zatrzymał wielu przestępców, uratował wiele istnień (…) – tak o Andrzeju mówił w homilii ks. Józef Jachimczak, kapelan stołecznych policjantów.

- Żegnamy podkomisarza Andrzeja Struja, który zginął, bo nie przeszedł obojętnie wobec zła. – powiedział Komendant Główny Policji, gen. insp. Andrzej Matejuk.

Słowa nie będą w stanie zastąpić Twojego braku.

Andrzeju, Cześć Twojej pamięci.

Inne artykuły

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.