Czwartek 29 czerwca 2017 Wydanie nr 3412

Wyłudzenia kredytów na dużą skalę - 35 osób z zarzutami

02.03.2010 / ebos/kgp Wyłudzenia kredytów na dużą skalę - 35 osób z zarzutami  

Wrocławscy policjanci zatrzymali 33-letniego mężczyznę podejrzanego o udział w grupie zajmującej się wyłudzeniami kredytów na dużą skalę. Do chwili obecnej zarzuty usłyszało już 35 osób, z czego 10 trafiło do aresztu. Funkcjonariusze udowodnili oszustwa przy 30 kredytach na kwotę sięgającą 30 milionów złotych.


Funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu pracują nad tą sprawa od marca 2009. Na podstawie zgromadzonych materiałów już 35 osób usłyszało zarzuty, a 10 z nich trafiło do aresztu.

Tym razem policjanci weszli w posiadanie informacji, o tym że poszukiwany mężczyzna, podejrzany o udział w grupie zajmującej się wyłudzeniami kredytów, ukrywający się przed organami ścigania, może przebywać w miejscu zamieszkania. Kiedy zapukali do jego drzwi, nikt nie otwierał. Funkcjonariusze weszli do mieszkania pomimo, że mężczyzna uniemożliwiał im to.

Z ustaleń policjantów wynika, że 33-latek przygotowywał dokumenty niezbędne do uzyskania kredytów. Mężczyzna w związku z przestępczą działalnością usłyszał 30 zarzutów.

Osoby zainteresowane kredytem zgłaszały się do pośrednika, gdzie przedstawiały sfałszowane dokumenty niezbędne do otrzymania pożyczki. Wnioski kredytowe na kolejnym etapie były rozpatrywane. Głównie były to kredyty hipoteczne pod zakup nieruchomości m.in. mieszkań lub domów i wynosiły od 100 tysięcy wzwyż. Po pozytywnym załatwieniu sprawy (przyznaniu kredytu) swoją "dolę" otrzymywał pośrednik. Kwoty te były uzależnione od wysokości przyznanego kredytu. O dużej skali tego przestępczego procederu może świadczyć fakt, że jeden z członków grupy otrzymał ponad 1 milion złotych prowizji.

Do tej pory policjanci udowodnili oszustwo przy blisko 30 kredytach, na kwotę nie mniejszą niż 30 milionów złotych. Funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

Za popełnione czyny sprawcom może grozić kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Ojciec zza krat

27.06.2017

Niedawny Dzień Ojca to okazja do przyjrzenia się działaniom Służby Więziennej skierowanym na poprawę relacji rodzinnych osób przebywających za murami. W jednostkach penitencjarnych przebywają więźniowie, którzy próbują na nowo nauczyć się jak być...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.