Piątek 17 listopada 2017 Wydanie nr 3553

Wyłudzenia kredytów na dużą skalę - 35 osób z zarzutami

02.03.2010 / ebos/kgp Wyłudzenia kredytów na dużą skalę - 35 osób z zarzutami  

Wrocławscy policjanci zatrzymali 33-letniego mężczyznę podejrzanego o udział w grupie zajmującej się wyłudzeniami kredytów na dużą skalę. Do chwili obecnej zarzuty usłyszało już 35 osób, z czego 10 trafiło do aresztu. Funkcjonariusze udowodnili oszustwa przy 30 kredytach na kwotę sięgającą 30 milionów złotych.


Funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu pracują nad tą sprawa od marca 2009. Na podstawie zgromadzonych materiałów już 35 osób usłyszało zarzuty, a 10 z nich trafiło do aresztu.

Tym razem policjanci weszli w posiadanie informacji, o tym że poszukiwany mężczyzna, podejrzany o udział w grupie zajmującej się wyłudzeniami kredytów, ukrywający się przed organami ścigania, może przebywać w miejscu zamieszkania. Kiedy zapukali do jego drzwi, nikt nie otwierał. Funkcjonariusze weszli do mieszkania pomimo, że mężczyzna uniemożliwiał im to.

Z ustaleń policjantów wynika, że 33-latek przygotowywał dokumenty niezbędne do uzyskania kredytów. Mężczyzna w związku z przestępczą działalnością usłyszał 30 zarzutów.

Osoby zainteresowane kredytem zgłaszały się do pośrednika, gdzie przedstawiały sfałszowane dokumenty niezbędne do otrzymania pożyczki. Wnioski kredytowe na kolejnym etapie były rozpatrywane. Głównie były to kredyty hipoteczne pod zakup nieruchomości m.in. mieszkań lub domów i wynosiły od 100 tysięcy wzwyż. Po pozytywnym załatwieniu sprawy (przyznaniu kredytu) swoją "dolę" otrzymywał pośrednik. Kwoty te były uzależnione od wysokości przyznanego kredytu. O dużej skali tego przestępczego procederu może świadczyć fakt, że jeden z członków grupy otrzymał ponad 1 milion złotych prowizji.

Do tej pory policjanci udowodnili oszustwo przy blisko 30 kredytach, na kwotę nie mniejszą niż 30 milionów złotych. Funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

Za popełnione czyny sprawcom może grozić kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Prawo na kliknięcie myszki

27.10.2017

Skomplikowane orzeczenia sądowe czy zawiłe akty prawne już wkrótce mogą być nieco bardziej przyjazne nawet dla laika. Prawnicy i informatycy łączą siły, pracując nad systemem informacji, dzięki któremu każdy z nas łatwo wyszuka np. aktualne...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.