Czwartek 19 października 2017 Wydanie nr 3524

Podniesienie świadomości prawnej młodych obywateli

05.03.2010 / ebos/nauka w polsce Podniesienie świadomości prawnej młodych obywateli  

Do końca bieżącego roku w szkołach średnich i wyższych uczelniach w całym kraju zostanie przeprowadzonych ponad sto spotkań edukacyjnych z młodzieżą dotyczących m.in. tematyki prawnej i funkcjonowania sądownictwa - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

"Zainteresowanie programem szkoleń dla młodzieży i studentów ze strony szkół i uczelni było bardzo duże, ostatecznie w projekcie weźmie udział 80 szkół średnich różnych typów i 39 uczelni wyższych z całego kraju" - powiedziała PAP Milena Domachowska z wydziału informacji resortu.

Jak dodała, pierwsze ze spotkań mogą odbyć się już pod koniec obecnego roku szkolnego i akademickiego, reszta natomiast jesienią. "Spotkania edukacyjne mają przyczynić się m.in. do podniesienia świadomości prawnej młodych obywateli oraz popularyzowania tematyki wymiaru sprawiedliwości" - podało ministerstwo.

Spotkania te mają mieć m.in. formę debat lub warsztatów z udziałem przedstawicieli ministerstwa, naukowców oraz przedstawicieli kancelarii adwokackich, kancelarii radców prawnych itp. Wśród tematów spotkań zaplanowano kwestie zasad funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, praw ofiar przestępstw, prawa odnoszącego się do nieletnich, obowiązków wynikających z bycia świadkiem w sądzie i bezpiecznego korzystania z internetu.

Jak wskazał resort, obecnie nadal problemem jest niska wiedza społeczeństwa o wymiarze sprawiedliwości i prawach obywateli w sądach i prokuraturach oraz nieumiejętne korzystanie przez społeczeństwo z dostępnych rozwiązań prawnych.

Z sondażu zaprezentowanego we wtorek przez Naczelną Radę Adwokacką wynika, że Polacy bardzo rzadko korzystają z usług prawników, bo "nie mają takiej potrzeby". Według badania przeprowadzonego na zlecenie adwokatury przez firmę SMG/KRC, w ciągu ostatnich pięciu lat z usług prawników różnych specjalności skorzystało jedynie 19 proc. pytanych. Pozostałe 81 proc. ankietowanych nie korzystało z pomocy osób tej profesji.

Projekt spotkań edukacyjnych jest częścią realizowanego przez resort sprawiedliwości i współfinansowanego z środków Unii Europejskiej programu: "Ułatwianie dostępu do wymiaru sprawiedliwości". W jego ramach m.in. wydawane są także materiały edukacyjne na temat wymiaru sprawiedliwości oraz rozbudowywana sieć punktów obsługi interesantów w sądach powszechnych.

Inne artykuły

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.