Piątek 20 października 2017 Wydanie nr 3525

To Krzysztof Olewnik - o wynikach badań DNA poinformował prokurator Zbigniew Niemczyk

09.03.2010 / ebos To Krzysztof Olewnik - o wynikach badań DNA poinformował prokurator Zbigniew Niemczyk  

- Badania wykazały w sposób nie budzący wątpliwości, że ekshumowane zwłoki to Krzysztof Olewnik powiedział - Zbigniew Niemczyk zastępca szefa Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku podczas konferencji prasowej związanej z badaniami genetycznymi przeprowadzonymi w sprawie uprowadzenia i zabójstwa Krzysztofa Olewnika.


Konferencja odbyła się w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Wcześniej najbliższa rodzina zmordowanego Krzysztofa Olewnika, zapoznała się z wynikami badań w siedzibie prokuratury Sopocie. Oprócz siostry Krzysztofa, Danuty Olewnik-Cieplińskiej oraz ojcieca zamordowanego, Włodzimierza Olewnika był także pełnomocnik rodziny, Ireneusz Wilk.

- Nie mamy tutaj żadnych wątpliwości, że włos pochodził od Krzysztofa Olewnika - dodał prokurator Niemczyk.

Ekshumowane w styczniu z grobu na płockim cmentarzu ciało Krzysztofa Olewnika było badane w zakładzie medycyny sądowej Akademii Medycznej w Gdańsku.

- Były to niezwykle drobiazgowe badania genetyczne - powiedział minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. - Przeprowadzenie badań było bardzo trudne ze względu na stan zwłok i upływ czasu. Badane były nie tylko kości, ale też inny materiał genetyczny - mówił minister. - Były one przeprowadzane wielokrotnie, żeby mieć absolutną pewność co do wyniku - mówił Kwiatkowski. Te badania dają pewność 1:187 bilionów.

- Dla dobra rodziny potraktujmy ten wynik badań jako ostateczny - dodał.

- Niektóre ze śledztw urastają do rangi symbolu, przez ich pryzmat społeczeństwo ocenia pracę wymiaru sprawiedliwości. Takim symbolem ostatnich lat stała się sprawa uprowadzenia i śmierci Krzysztofa Olewnika. Jest to sprawa wyjątkowa ze względu na rodzinę, która walczy o poznanie prawdy. Wyjątkowa też ze względu na szereg błędów, na których więcej pozwolić sobie nie możemy - mówił minister.

Inne artykuły

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.