Środa 18 października 2017 Wydanie nr 3523

Przenośne skanery odcisków palców dla Policji

10.03.2010 / ebos/nauka w polsce Przenośne skanery odcisków palców dla Policji  

Policja w Anglii i Walii zostanie wyposażona w przenośne skanery odcisków palców, co umożliwi jej ustalenie tożsamości podejrzanego już w trakcie zatrzymania na ulicy - informuje Press Association

Dzięki trzem tysiącom skanerów wielkości telefonu komórkowego, policjanci patrolujący ulice w krótkim czasie dostaną potwierdzenie z krajowej bazy danych, czy figuruje w niej pobrany odcisk palca, czy dana osoba jest poszukiwana czy też jest policji zupełnie nieznana.

Funkcjonariusze policji twierdzą, że w ten sposób będą mogli szybciej prowadzić dochodzenia i skuteczniej ścigać sprawców wykroczeń.
Dotychczas mogli pobierać odciski palców tylko na policyjnych posterunkach.

Rozwiązanie to ma wielu krytyków, którzy uważają, że policja nie potrzebuje nowych, kosztownych "zabawek" (koszt wyposażenia policji w skanery ocenia się na 9 mln funtów szterlingów w ciągu trzech lat), bo i tak ma ich za dużo, będzie zatrzymywała ludzi pod dowolnym pretekstem, a poza tym nie ma pewności, czy odciski palców nie będą przechowywane, nawet jeśli osobom, od których je pobrano, nie postawi się żadnych zarzutów.

Policja uspokaja krytyków, wskazując, że skanery w ramach pilotażowego programu od 2006 roku testowała drogówka i że tam, gdzie je stosowano, zawsze przyczyniały się do przyspieszenia procedur.

Przenośne skanery stosowano m.in. jako jedną z możliwych metod szybkiej identyfikacji ludzi w szoku pourazowym, ofiar wypadków drogowych i zabójstw. Skaner rejestruje odcisk palca wskazującego i posyła zakodowany zapis do centralnej bazy danych, gdzie zgromadzono 8,3 mln odcisków.

Sprawdzenie w bazie trwa ok. 2 minut.

"Ustalenie tożsamości zatrzymanego jest kluczowym elementem policyjnego dochodzenia. Jeśli policja może to zrobić w ciągu kilku minut zamiast kilku godzin, to będzie miała więcej czasu na inne czynności związane z ochroną porządku publicznego" - cytuje PA komisarza policji Petera Neyrouda.

Organizacja ochrony swobód obywatelskich Liberty sądzi, że wprowadzenie skanerów powinna poprzedzać publiczna debata. Liberty obawia się, że policja będzie szeroko interpretować prawo do pobierania odcisków palców na przenośnym skanerze, a nawet uzurpować je sobie.

Inne artykuły

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.