Środa 28 czerwca 2017 Wydanie nr 3411

W Szwajcarii ... zwierzęta nie będą reprezentowane przez adwokatów

11.03.2010 / ebos/nauka w polsce W Szwajcarii ... zwierzęta nie będą reprezentowane przez adwokatów  

W zorganizowanym 7 marca referendum Szwajcarzy nie zgodzili się, aby zwierzęta przed sądem reprezentowali adwokaci. Zdaniem zwolenników takiego rozwiązania rozległe szwajcarskie prawa zwierząt nie są obecnie odpowiednio egzekwowane.

Według oficjalnych wyników 70,5 proc. głosujących było przeciwnych propozycji, aby rozszerzyć na cały kraj system, który obowiązuje w Zurychu od 1992 roku. Propozycję poparło 29,5 proc. głosujących. Frekwencja wyniosła 45 proc.

"Mieszkańcy Szwajcarii w jasny sposób powiedzieli, że nasze prawa dotyczące ochrony zwierząt są tak dobre, że nie potrzebujemy zwierzęcych prawników" - przekonywał Jakob Buechler, parlamentarzysta z Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Ludowa Szwajcarii.

Szwajcaria zaostrzyła prawo dotyczące ochrony zwierząt dwa lata temu i obecnie ma przepisy należące do najbardziej restrykcyjnych.

Zgodnie z nim np. świnie, papużki, złote rybki i inne zwierzęta, które lubią towarzystwo, nie mogą być hodowane pojedynczo. Konie i krowy muszą być regularnie wyprowadzane poza stajnie i obory, a właściciele psów muszą przejść odpowiedni kurs opieki nad nimi.

Tiana Angelina Moser z Zielonej Partii Liberalnej Szwajcarii zapowiedziała, że obrońcy praw zwierząt będą teraz szukali innych sposobów, aby zapewnić odpowiednie przestrzeganie prawa i karać osoby maltretujące zwierzęta.

Według jedynej w kraju prawniczki reprezentującej obecnie zwierzęta Antoine Goetschel prokuratorzy często nie są pewni, jak stosować przepisy dotyczące ochrony zwierząt i niechętnie wnoszą oskarżenia, nawet jeśli dowody są oczywiste. Goetschel co roku reprezentuje przed sądami w Zurychu od 150 do 200 zwierząt, podczas gdy w innych w innych kantonach takich spraw jest niewiele.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Ojciec zza krat

27.06.2017

Niedawny Dzień Ojca to okazja do przyjrzenia się działaniom Służby Więziennej skierowanym na poprawę relacji rodzinnych osób przebywających za murami. W jednostkach penitencjarnych przebywają więźniowie, którzy próbują na nowo nauczyć się jak być...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.