Czwartek 23 listopada 2017 Wydanie nr 3559

W Szwajcarii ... zwierzęta nie będą reprezentowane przez adwokatów

11.03.2010 / ebos/nauka w polsce W Szwajcarii ... zwierzęta nie będą reprezentowane przez adwokatów  

W zorganizowanym 7 marca referendum Szwajcarzy nie zgodzili się, aby zwierzęta przed sądem reprezentowali adwokaci. Zdaniem zwolenników takiego rozwiązania rozległe szwajcarskie prawa zwierząt nie są obecnie odpowiednio egzekwowane.

Według oficjalnych wyników 70,5 proc. głosujących było przeciwnych propozycji, aby rozszerzyć na cały kraj system, który obowiązuje w Zurychu od 1992 roku. Propozycję poparło 29,5 proc. głosujących. Frekwencja wyniosła 45 proc.

"Mieszkańcy Szwajcarii w jasny sposób powiedzieli, że nasze prawa dotyczące ochrony zwierząt są tak dobre, że nie potrzebujemy zwierzęcych prawników" - przekonywał Jakob Buechler, parlamentarzysta z Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Ludowa Szwajcarii.

Szwajcaria zaostrzyła prawo dotyczące ochrony zwierząt dwa lata temu i obecnie ma przepisy należące do najbardziej restrykcyjnych.

Zgodnie z nim np. świnie, papużki, złote rybki i inne zwierzęta, które lubią towarzystwo, nie mogą być hodowane pojedynczo. Konie i krowy muszą być regularnie wyprowadzane poza stajnie i obory, a właściciele psów muszą przejść odpowiedni kurs opieki nad nimi.

Tiana Angelina Moser z Zielonej Partii Liberalnej Szwajcarii zapowiedziała, że obrońcy praw zwierząt będą teraz szukali innych sposobów, aby zapewnić odpowiednie przestrzeganie prawa i karać osoby maltretujące zwierzęta.

Według jedynej w kraju prawniczki reprezentującej obecnie zwierzęta Antoine Goetschel prokuratorzy często nie są pewni, jak stosować przepisy dotyczące ochrony zwierząt i niechętnie wnoszą oskarżenia, nawet jeśli dowody są oczywiste. Goetschel co roku reprezentuje przed sądami w Zurychu od 150 do 200 zwierząt, podczas gdy w innych w innych kantonach takich spraw jest niewiele.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Po śladach do przestępcy

20.11.2017

Na podstawie śladów butów jak po nitce do kłębka można dojść do sprawcy zdarzenia. Bo każde obuwie w trakcie użytkowania nabiera charakterystycznych cech. – Są to cechy indywidualne i niepowtarzalne. Na ich podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.