Sobota 18 listopada 2017 Wydanie nr 3554

Mobilny Posterunek Policji

12.03.2010 / ebos/kgp Mobilny Posterunek Policji  

W ostatnich dniach uroczyście przekazano stołecznej Policji specjalistyczne samochody zakupione ze środków finansowych Urzędu m.st. Warszawy. W uroczystości wzięli udział: Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy, insp. Adam Mularz, Komendant Stołeczny Policji i Ewa Gawor, Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Samochody zakupione z funduszy miejskich to dwa mobilne posterunki Policji oraz mobilne centrum monitoringu. Mobilne posterunki pozwalają na bezpośrednie dotarcie policyjnych specjalistów z różnych dziedzin (prewencji kryminalnej, dochodzeniowo-śledczej, dzielnicowych) do mieszkańców Warszawy.
Przydatne są szczególnie w miejscach i osiedlach pozbawionych siedzib jednostek Policji. Pojazdy będą parkować w miejscach, które wcześniej zostaną ustalone z przedstawicielami dzielnic oraz miasta.

Mobilne posterunki Policji mogą być także wykorzystywane przy obsłudze poważnych zdarzeń, takich jak wypadki czy zgromadzenia publiczne, w szczególności w przypadkach konieczności wykonania czynności nie cierpiących zwłoki (przesłuchanie świadków lub pokrzywdzonych), a także jako mini-sala odpraw.

Kolejne ważne zadanie, które policjanci mogą wykonać przy użyciu tego sprzętu, to działania realizowane w ramach prewencji kryminalnej (szczególnie na terenie blokowisk).

Możliwe jest wykorzystanie pojazdu jako mini-świetlicy w miejscach szczególnie zagrożonych patologią (praca z dziećmi, oglądanie filmów o tematyce profilaktycznej i ich omawianie) lub do działań związanych z realizacją zadań z prewencji kryminalnej – pogadanki i prezentacje programów profilaktycznych.

Posterunek wykorzystywany będzie nie rzadziej niż pięć dni w tygodniu. W soboty i w niedziele – może być wykorzystywany do pokazów i prezentacji podczas festynów, czy też w czasie zabezpieczenia imprez masowych, jako punkt obsługi zdarzeń. Wartość jednego pojazdu to 497.726,16 złotych.

Mobilne centrum monitoringu to z kolei wóz obserwacyjny z systemem kamer i monitorów wykorzystywany do patrolowania ulic i zabezpieczania demonstracji.
Poprzedni MCM wszedł do służby w 2003 r., a więc 7 lat temu. Przez lata był używany przy zabezpieczeniu meczy, manifestacji i najróżniejszych imprez masowych. Wykorzystywano go również w działaniach zmierzających do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie garnizonu.

Wspierał także służby kryminalne w pracy operacyjnej. W chwili budowy był to nowatorski projekt. MCM był pierwszym pojazdem tego typu wykorzystywanym przez polską Policję.

Z tego powodu wzorowały się na nim inne jednostki budujące podobne pojazdy. Po 7 latach pierwszy pojazd jest już trochę wysłużony, nadszedł więc czas, aby zastąpić go nowym. Koszt MCM to 627.737,58 złotych.

Nowy MCM został zbudowany na bazie Mercedesa Benz Sprinter. Pojazd jest wyposażony w 8 kamer. Wszystkie dysponują 35-krotnym przybliżeniem optycznym. Kamery radiowe mogą przesyłać obraz na dystansie do 1000 m od pojazdu.

Materiał filmowy przesyłany z wszystkich kamer jest zapisywany automatycznie na dyskach twardych rejestratorów, które są w stanie pomieścić kilkaset godzin materiału ze wszystkich 8 kamer w najlepszej rozdzielczości. Całością systemu steruje komputer. Jest on serwerem sieci znajdującej się w MCM.

Podłączone są do niego rejestratory, drukarka, skaner, fax, Internet oraz laptop. Przy pomocy laptopa można w razie takiej konieczności sterować kamerami z innego miejsca niż MCM.

Łączność z pojazdem zapewniają radiostacje stacjonarne, radiostacje przenośne, radiotelefon umożliwiający kontakt po linii wewnętrznej Policji z dowolnego miejsca w kraju oraz fax i Internet.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Prawo na kliknięcie myszki

27.10.2017

Skomplikowane orzeczenia sądowe czy zawiłe akty prawne już wkrótce mogą być nieco bardziej przyjazne nawet dla laika. Prawnicy i informatycy łączą siły, pracując nad systemem informacji, dzięki któremu każdy z nas łatwo wyszuka np. aktualne...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.