Poniedziałek 26 czerwca 2017 Wydanie nr 3409

Mobilny Posterunek Policji

12.03.2010 / ebos/kgp Mobilny Posterunek Policji  

W ostatnich dniach uroczyście przekazano stołecznej Policji specjalistyczne samochody zakupione ze środków finansowych Urzędu m.st. Warszawy. W uroczystości wzięli udział: Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy, insp. Adam Mularz, Komendant Stołeczny Policji i Ewa Gawor, Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Samochody zakupione z funduszy miejskich to dwa mobilne posterunki Policji oraz mobilne centrum monitoringu. Mobilne posterunki pozwalają na bezpośrednie dotarcie policyjnych specjalistów z różnych dziedzin (prewencji kryminalnej, dochodzeniowo-śledczej, dzielnicowych) do mieszkańców Warszawy.
Przydatne są szczególnie w miejscach i osiedlach pozbawionych siedzib jednostek Policji. Pojazdy będą parkować w miejscach, które wcześniej zostaną ustalone z przedstawicielami dzielnic oraz miasta.

Mobilne posterunki Policji mogą być także wykorzystywane przy obsłudze poważnych zdarzeń, takich jak wypadki czy zgromadzenia publiczne, w szczególności w przypadkach konieczności wykonania czynności nie cierpiących zwłoki (przesłuchanie świadków lub pokrzywdzonych), a także jako mini-sala odpraw.

Kolejne ważne zadanie, które policjanci mogą wykonać przy użyciu tego sprzętu, to działania realizowane w ramach prewencji kryminalnej (szczególnie na terenie blokowisk).

Możliwe jest wykorzystanie pojazdu jako mini-świetlicy w miejscach szczególnie zagrożonych patologią (praca z dziećmi, oglądanie filmów o tematyce profilaktycznej i ich omawianie) lub do działań związanych z realizacją zadań z prewencji kryminalnej – pogadanki i prezentacje programów profilaktycznych.

Posterunek wykorzystywany będzie nie rzadziej niż pięć dni w tygodniu. W soboty i w niedziele – może być wykorzystywany do pokazów i prezentacji podczas festynów, czy też w czasie zabezpieczenia imprez masowych, jako punkt obsługi zdarzeń. Wartość jednego pojazdu to 497.726,16 złotych.

Mobilne centrum monitoringu to z kolei wóz obserwacyjny z systemem kamer i monitorów wykorzystywany do patrolowania ulic i zabezpieczania demonstracji.
Poprzedni MCM wszedł do służby w 2003 r., a więc 7 lat temu. Przez lata był używany przy zabezpieczeniu meczy, manifestacji i najróżniejszych imprez masowych. Wykorzystywano go również w działaniach zmierzających do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie garnizonu.

Wspierał także służby kryminalne w pracy operacyjnej. W chwili budowy był to nowatorski projekt. MCM był pierwszym pojazdem tego typu wykorzystywanym przez polską Policję.

Z tego powodu wzorowały się na nim inne jednostki budujące podobne pojazdy. Po 7 latach pierwszy pojazd jest już trochę wysłużony, nadszedł więc czas, aby zastąpić go nowym. Koszt MCM to 627.737,58 złotych.

Nowy MCM został zbudowany na bazie Mercedesa Benz Sprinter. Pojazd jest wyposażony w 8 kamer. Wszystkie dysponują 35-krotnym przybliżeniem optycznym. Kamery radiowe mogą przesyłać obraz na dystansie do 1000 m od pojazdu.

Materiał filmowy przesyłany z wszystkich kamer jest zapisywany automatycznie na dyskach twardych rejestratorów, które są w stanie pomieścić kilkaset godzin materiału ze wszystkich 8 kamer w najlepszej rozdzielczości. Całością systemu steruje komputer. Jest on serwerem sieci znajdującej się w MCM.

Podłączone są do niego rejestratory, drukarka, skaner, fax, Internet oraz laptop. Przy pomocy laptopa można w razie takiej konieczności sterować kamerami z innego miejsca niż MCM.

Łączność z pojazdem zapewniają radiostacje stacjonarne, radiostacje przenośne, radiotelefon umożliwiający kontakt po linii wewnętrznej Policji z dowolnego miejsca w kraju oraz fax i Internet.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Sędzia z pasją

01.06.2017

- Są takie lata, że nagle wybucha temat, że sędziowie, prokuratorzy powinni być aktywni i edukować młodzież, a potem na kilka lat akcja taka cichnie. Uważam, że powinno to być robione systematycznie. Trzeba młodzieży tłumaczyć, jak wymiar...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.