Wtorek 17 października 2017 Wydanie nr 3522

Studenci prawa wspierają Rzecznika Praw Dziecka

16.03.2010 / Studenci prawa wspierają Rzecznika Praw Dziecka  

Studenci prawa z "Kliniki Praw Dziecka" Uniwersytetu Łódzkiego będą reprezentować przed sądem Rzecznika Praw Dziecka w sprawach dotyczących dzieci. Łódzka uczelnia podpisała nowe porozumienie o współpracy z RPD.

Działający na Wydziale Prawa i Administracji UŁ Studencki Punkt Informacji Prawnej "Klinika Prawa - Klinika Praw Dziecka" prowadzi bezpłatną pomoc prawną dla niezamożnych łodzian. Od kilku lat współpracuje także z RPD w zakresie działania na rzecz ochrony praw dziecka. Nowe porozumienie rozszerza tę współpracę.

RPD Marek Michalak przypomniał, że od ub. roku zyskał nowe uprawnienia i może występować przed sądami i monitorować sprawy w terenie.

"Chciałbym, żeby najlepsi studenci "Klinki Prawa" mogli, jako obserwatorzy, reprezentować Rzecznika Prawa Dziecka na sali rozpraw w momencie, kiedy sprawa dotyczy dzieci. Dzięki temu możemy prowadzić obserwacje w większej liczbie spraw. Studenci z jednej strony uczą się, a raportując do biura rzecznika przebieg postępowania i swoje obserwacje, wskazują w jakim kierunku powinny pójść ewentualne dalsze działania" - powiedział Michalak dziennikarzom w Łodzi.

RPD przyznał, że jednym z najpoważniejszych problemów, z którymi się styka, jest przemoc. Zarówno przemoc domowa, ale także przemoc między rówieśnikami, sąsiedzka czy też instytucjonalna np. w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Zdaniem Michalaka, ważne jest to, że młodzi ludzie chcą specjalizować się w tak wąskiej działce jak prawa dziecka i bezpośrednio rozpoznawać "dobro dziecka". "To rokuje na przyszłość. (...) W przyszłości będą oni sędziami, prokuratorami, adwokatami i dobrze by było, by wykonując swój zawód, dobrze rozpoznawali dobro dziecka" - dodał rzecznik.

Studenci z "Kliniki Prawa" UŁ udzielają bezpłatnych porad prawnych w sprawach karnych, cywilnych jak i gospodarczych osobom, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 600-700 zł. Co najmniej kilkanaście spraw w ciągu roku dotyczy ochrony praw dzieci; są to np. sprawy o przyznanie alimentów dla dziecka.

"Studenci udzielają porad prawnych w formie pisemnej. Przygotowują taką opinię pod opieką nauczycieli akademickich. Ich obecność na sprawach sądowych jako obserwatorów ze strony RPD, pomaga im w zrozumieniu prawa i nabyciu umiejętności działania prawnego" - powiedział PAP dr Tomasz Kłos z WPiA UŁ.

Współpraca RPD z Wydziałem Prawa i Administracji UŁ zakłada także m.in. organizowanie spotkań studentów z przedstawicielami biura rzecznika oraz wspólne szkolenia i konferencje w zakresie ochrony praw dziecka.

Inne artykuły

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.