Wtorek 17 października 2017 Wydanie nr 3522

Nieletnim papierosów nie sprzedajemy

25.03.2010 / ebos/kgp Nieletnim papierosów nie sprzedajemy  

Organizatorzy i partnerzy Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży STOP 18! od wielu lat walczą z dostępem młodych ludzi do wyrobów tytoniowych. Dziś (25 marca) odbyła się konferencja inaugurująca XIII edycję.


Po raz kolejny do Programu przyłączyli się również policjanci. Poprzez swoje działania, a przede wszystkim poprzez edukację sprzedawców, dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli, chcą zapobiegać demoralizacji i przestępczości wśród nieletnich.

Program Odpowiedzialnej Sprzedaży STOP 18! jest największą w Polsce akcją zapobiegającą dostępowi niepełnoletnich do wyrobów tytoniowych. Realizowany jest przez promowanie przepisów prawa dotyczących między innymi zakazu sprzedaży wyrobów tytoniowych małoletnim. Ma na celu również uświadomienie sprzedawców, że mają prawo żądać dokumentów potwierdzających pełnoletniość osoby, która chce kupić papierosy.
Program STOP 18! opiera się na współpracy firm i organizacji, które podejmują wspólne inicjatywy by przeciwdziałać dostępowi małoletnich do wyrobów tytoniowych. W tym roku w to przedsięwzięcie kolejny już raz włączają się również policjanci ze wszystkich komend powiatowych miejskich i rejonowych w całej Polsce.

Podczas konferencji inaugurującej XIII edycję Programu podsumowano dotychczasowe działania. Michał Pełczyński, krajowy koordynator Programu STOP18!, zwrócił uwagę, że nadal zbyt wielu handlowców łamie zakaz sprzedaży papierosów niepełnoletnim. „Cześć sprzedawców świadomie ryzykuje mandatem. Inni, którzy za ladą pojawili się często z przypadku, nie znają zasad handlu. Dlatego Program STOP18! zawsze mocno stawia na edukację i uważnie przygląda się propozycjom zmian prawa” – dodał.

Przedsięwzięcia podejmowane w ramach Programu STOP 18! są bardzo istotne również dla Policji. Naczelnik Wydziału ds. Nieletnich, Patologii i Profilaktyki Biura Prewencji KGP mł. insp. Mariola Gosławska powiedziała, że wpisują się one w nurt prowadzonych przez policjantów w całej Polsce działań profilaktycznych. Ich celem jest ochrona szeroko rozumianego dobra małoletnich. „Cieszy nas, że w swojej aktywności mamy wsparcie w postaci kolegów ze Straży Miejskich/Gminnych oraz harcerzy. Nie można tutaj pominąć także innych podmiotów, które włączyły się w koalicję, sieci handlowych, organizacji działających na rzecz dzieci i młodzieży. Takie zjednoczenie wysiłków gwarantuje zwrócenie uwagi na dostęp małoletnich do wyrobów tytoniowych większej części społeczeństwa oraz wzbudzi do refleksji nad znaczeniem tego zjawiska, tak dla zdrowia fizycznego najmłodszych, jak i wpływu na ich demoralizację”- podkreśliła.

Więcej informacji na temat Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży STOP 18! na stronie internetowej www.stop18.pl.

Inne artykuły

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.