Piątek 20 października 2017 Wydanie nr 3525

Masowe pozwy o nielegalne rozpowszechnianie filmów

03.04.2010 / ebos/heise online Masowe pozwy o nielegalne rozpowszechnianie filmów  

Organizacja US Copyright Group w imieniu niezależnych studiów filmowych pozywa 20 000 użytkowników sieci P2P o naruszenia prawa autorskiego. 30 000 kolejnych osób ma być ściganych w ciągu najbliższych pięciu miesięcy.


Takie informacje podaje magazyn "Hollywood Reporter", który opublikował również treść pozwuPDF spółki Boll Kino o niezgodne z prawem rozpowszechnianie filmu Far Cry Uwe Bolla. W innych przypadkach chodzi o nielegalne współdzielenie tytułów takich jak Steam Experiment, Uncross The Stars albo Call of the Wild 3D.


US Copyright Group, która prowadzi witrynę SaveCinema.org, to – według własnych deklaracji – zespół prawników wyspecjalizowanych w egzekwowaniu praw autorskich i ochronie własności intelektualnej. Członkowie grupy wychodzą z założenia, że jeśli tylko będzie się orzekać wystarczająco wysokie kary finansowe wobec osób dzielących się nielegalnie filmami chronionymi prawem autorskim, te nigdy więcej nie przyczynią się do nieautoryzowanego rozpowszechniania plików.

Potencjalnych klientów z branży filmowej US Copyright Group chce przyciągać swoim modelem biznesowym: poszkodowani muszą jedynie wydać zlecenie wyegzekwowania odszkodowań. Firma wraz z partnerami technicznymi obserwuje wówczas aktywność osób współdzielących pliki, ustala ich adresy IP i składa w sądzie wnioski o wydanie danych osobowych. Po ich otrzymaniu kontaktuje się z osobą łamiącą prawa autorskie, negocjuje "racjonalne" sumy odszkodowań – a następnie wysyła czeki wytwórniom filmowym. Klient nie płaci za usługę, a na dodatek może się spodziewać "działania na skalę masową".

Wszystko wskazuje na to, że firma jest wspierana przez brytyjskie przedsiębiorstwo GuardaLey. Według Thomasa Dunlapa – założyciela współpracującej z US Copyright Group kancelarii Dunlap, Grubb & Weaver (DGW) – GuardaLey opracowała metodę, która pozwala na obserwowanie pobierania filmów w sieciach P2P w czasie rzeczywistym. Partner DGW – Jeffrey Weaver – mówi, że po udanych testach w Europie chodzi o to, aby "uruchomić strumień dochodów" także dla amerykańskiej branży filmowej. BitTorrent miałby być zmonetaryzowany jako alternatywny kanał dystrybucji.

W USA nie istnieje łatwa w przeprowadzeniu procedura uzyskiwania danych o użytkowniku kryjącym się za adresem IP. US Copyright Group i jej współpracownicy muszą więc najpierw występować przeciwko osobom nieznanym i uzyskiwać w sądzie tytuł prawny do pozyskiwania takich danych. Przynajmniej jeden dostawca łączy okazał wolę współpracy, z własnej inicjatywy przekazując 71 nazwisk i adresów swoich klientów. Otrzymali oni listy z propozycją zawarcia ugody; osiem osób zaakceptowało ofertę.Inne artykuły

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.