Poniedziałek 20 listopada 2017 Wydanie nr 3556

Jeden z najgroźniejszych przestępców już w kraju

29.04.2010 / ebos/kwp gdańsk Jeden z najgroźniejszych przestępców już w kraju  

Do Polski przetransportowano Mariusza W., który dwa tygodnie temu wpadł w Barcelonie. Mężczyzna był poszukiwany od 14 lat i znajdował się na liście najgroźniejszych przestępców. Wydano za nim 4 listy gończe, 3 Europejskie Nakazy Aresztowania i kilka nakazów doprowadzenia.


Posługiwał się 40 fałszywymi dokumentami tożsamości, przebierał się również za kobietę. Jest podejrzewany o zabójstwa, rozboje, uszkodzenia ciała i kradzieże, również na terenie Niemiec.

Hiszpańscy policjanci zatrzymali w Barcelonie Mariusza W. ps. Bronek. Wcześniej współpracujący ze sobą polscy policjanci z CBŚ, KWP w Gdańsku i funkcjonariusze zajmujący się poszukiwaniami międzynarodowymi ustalili, gdzie poszukiwany mężczyzna może przebywać. Ustalenie miejsca pobytu i zatrzymanie przestępcy było bardzo trudne. „Bronek”, ukrywając się przed wymiarem sprawiedliwości, wykorzystywał tożsamość 40 osób. Kryminalni z Gdańska ustalili, że najprawdopodobniej w latach 2001/2002 poruszał się po Europie w przebraniu kobiety.

Mariusz W. poszukiwany był m.in. przez prokuratury w Malborku, Ostródzie, Szczecinie i sąd w Elblągu. Wydano za nim 2 Europejskie Nakazy Aresztowania. „Bronek” poszukiwany był za zabójstwo. Podejrzewa się go o to, że w 1996 roku w Malborku, wracając wraz ze znajomymi z dyskoteki, zabił jednego z kompanów zabawy, strzelając mu w głowę. Podejrzewa się go również o rozbój, ciężkie uszkodzenie ciała, włamanie i kradzież. Od tego czasu ukrywał się przed organami ścigania. Policjanci poszukiwali go intensywnie, zbierali każdą istotną informację na jego temat.

Polscy policjanci otrzymali odciski linii papilarnych i kod DNA Mariusza W. od policjantów austriackich, którzy pobrali je od poszukiwanego w 1995 roku podczas nielegalnego przekraczania granicy. Następnie wprowadzono je do bazy danych SIS i sporządzono portret z progresją wiekową, by odtworzyć możliwy aktualny wygląd poszukiwanego. Informacje napływające do Policji potwierdzały, że jest to niebezpieczny przestępca.

Mariusz W. poszukiwany był także przez niemiecki wymiar sprawiedliwości, który wydał za nim ENA. Prawdopodobnie to „Bronek” i trzej inni podejrzani napadli na nocnego portiera pensjonatu w Monachium w 1995 roku. Zrabowali wtedy 5 tys. ówczesnych marek niemieckich.

„Bronek” poszukiwany był również na całym świecie na podstawie czerwonej noty Interpolu, którą wydaje się wobec najgroźniejszych przestępców, a która m.in. ułatwia wszelkie procedury związane z poszukiwaniami, np. z publikacją wizerunku.

Zatrzymanego przed dwoma tygodniami groźnego przestępcę przetransportowano do kraju Casą i przewieziono do aresztu śledczego.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Po śladach do przestępcy

20.11.2017

Na podstawie śladów butów jak po nitce do kłębka można dojść do sprawcy zdarzenia. Bo każde obuwie w trakcie użytkowania nabiera charakterystycznych cech. – Są to cechy indywidualne i niepowtarzalne. Na ich podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.