Sobota 24 czerwca 2017 Wydanie nr 3407

Jeden z najgroźniejszych przestępców już w kraju

29.04.2010 / ebos/kwp gdańsk Jeden z najgroźniejszych przestępców już w kraju  

Do Polski przetransportowano Mariusza W., który dwa tygodnie temu wpadł w Barcelonie. Mężczyzna był poszukiwany od 14 lat i znajdował się na liście najgroźniejszych przestępców. Wydano za nim 4 listy gończe, 3 Europejskie Nakazy Aresztowania i kilka nakazów doprowadzenia.


Posługiwał się 40 fałszywymi dokumentami tożsamości, przebierał się również za kobietę. Jest podejrzewany o zabójstwa, rozboje, uszkodzenia ciała i kradzieże, również na terenie Niemiec.

Hiszpańscy policjanci zatrzymali w Barcelonie Mariusza W. ps. Bronek. Wcześniej współpracujący ze sobą polscy policjanci z CBŚ, KWP w Gdańsku i funkcjonariusze zajmujący się poszukiwaniami międzynarodowymi ustalili, gdzie poszukiwany mężczyzna może przebywać. Ustalenie miejsca pobytu i zatrzymanie przestępcy było bardzo trudne. „Bronek”, ukrywając się przed wymiarem sprawiedliwości, wykorzystywał tożsamość 40 osób. Kryminalni z Gdańska ustalili, że najprawdopodobniej w latach 2001/2002 poruszał się po Europie w przebraniu kobiety.

Mariusz W. poszukiwany był m.in. przez prokuratury w Malborku, Ostródzie, Szczecinie i sąd w Elblągu. Wydano za nim 2 Europejskie Nakazy Aresztowania. „Bronek” poszukiwany był za zabójstwo. Podejrzewa się go o to, że w 1996 roku w Malborku, wracając wraz ze znajomymi z dyskoteki, zabił jednego z kompanów zabawy, strzelając mu w głowę. Podejrzewa się go również o rozbój, ciężkie uszkodzenie ciała, włamanie i kradzież. Od tego czasu ukrywał się przed organami ścigania. Policjanci poszukiwali go intensywnie, zbierali każdą istotną informację na jego temat.

Polscy policjanci otrzymali odciski linii papilarnych i kod DNA Mariusza W. od policjantów austriackich, którzy pobrali je od poszukiwanego w 1995 roku podczas nielegalnego przekraczania granicy. Następnie wprowadzono je do bazy danych SIS i sporządzono portret z progresją wiekową, by odtworzyć możliwy aktualny wygląd poszukiwanego. Informacje napływające do Policji potwierdzały, że jest to niebezpieczny przestępca.

Mariusz W. poszukiwany był także przez niemiecki wymiar sprawiedliwości, który wydał za nim ENA. Prawdopodobnie to „Bronek” i trzej inni podejrzani napadli na nocnego portiera pensjonatu w Monachium w 1995 roku. Zrabowali wtedy 5 tys. ówczesnych marek niemieckich.

„Bronek” poszukiwany był również na całym świecie na podstawie czerwonej noty Interpolu, którą wydaje się wobec najgroźniejszych przestępców, a która m.in. ułatwia wszelkie procedury związane z poszukiwaniami, np. z publikacją wizerunku.

Zatrzymanego przed dwoma tygodniami groźnego przestępcę przetransportowano do kraju Casą i przewieziono do aresztu śledczego.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Sędzia z pasją

01.06.2017

- Są takie lata, że nagle wybucha temat, że sędziowie, prokuratorzy powinni być aktywni i edukować młodzież, a potem na kilka lat akcja taka cichnie. Uważam, że powinno to być robione systematycznie. Trzeba młodzieży tłumaczyć, jak wymiar...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.