Poniedziałek 20 listopada 2017 Wydanie nr 3556

Więzienie za nieuprawniony dostęp do prywatnej skrzynki e-mail

05.05.2010 / ebos/heise online Więzienie za nieuprawniony dostęp do prywatnej skrzynki e-mail  

Ława przysięgłych z Tennessee orzekła, że 22-latek, który uzyskał nieautoryzowany dostęp do konta poczty elektronicznej gubernator Alaski Sary (Sarah) Palin, jest winnym dwóch z czterech zarzucanych mu czynów. Skazany to David Kernell, syn demokraty Mike'a Kernella – deputowanego w Izbie Reprezentantów ze stanu Tennessee.


W roku 2008 włamał się on na konto pocztowe w serwisie Yahoo! republikańskiej kandydatki na wiceprezydenta i opublikował w Internecie znalezioną korespondencję. Palin jest zadowolona z sądowego werdyktu, o czym poinformowała na swojej stronie w serwisie Facebook.

W październiku 2008 roku Kernell został oskarżony o uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do prywatnej skrzynki pocztowej Palin, co udało mu się dzięki wyszukiwarce, Wikipedii i pytaniom kontrolnym potwierdzającym tożsamość w razie utraty hasła. Jako że pytanie kontrolne dotyczyło daty urodzin Palin, nie miał on problemu z włamaniem się na jej konto.

Cracker został uznany za winnego nieuprawnionego dostępu do systemu komputerowego i utrudniania pracy sądowi przez zacieranie śladów. Prokuratorowi nie udało się dowieść winy związanej z przestępstwami telekomunikacyjnymi i kradzieżą tożsamości.

Za czytanie i publikowanie prywatnych informacji komputerowy włamywacz spędzi maksymalnie rok w więzieniu i zostanie zobowiązany do zapłaty nawiązki w wysokości stu tysięcy dolarów.

Z kolei za celowe utrudnianie śledztwa FBI grozi mu znacznie większa kara: 20 lat więzienia i 250 tysięcy dolarów grzywny. Jednak najprawdopodobniej cała odsiadka ograniczy się do 21 miesięcy, nie wykluczając warunkowego zawieszenia odbywania kary.


Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Po śladach do przestępcy

20.11.2017

Na podstawie śladów butów jak po nitce do kłębka można dojść do sprawcy zdarzenia. Bo każde obuwie w trakcie użytkowania nabiera charakterystycznych cech. – Są to cechy indywidualne i niepowtarzalne. Na ich podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.