Poniedziałek 23 października 2017 Wydanie nr 3528

Pozew o przeprogramowanie bankomatów

07.05.2010 / ebos/heise online Pozew o przeprogramowanie bankomatów  

Amerykańska prokuratura wniosła przeciwko 19-latkowi pozew o próby przeprogramowania bankomatów.19-latek najpierw uzyskał informacje o lokalizacji bankomatów podatnych na takie manipulacje od byłego więźnia. Ten wydał jednak chłopaka FBI i zatrzymało go przy pierwszej próbie oszustwa.


Pozwany próbował wykorzystać opcje konfiguracji bankomatów firmy Tranax, w których po wprowadzeniu określonej sekwencji znaków (Tranax 1700: Enter, Clear, Cancel, 1,2,3) i standardowego hasła można było zmienić przyporządkowanie kaset z pieniędzmi dla poszczególnych banknotów.

I tak np. jeśli przedefiniujemy kasetkę z banknotami 20-dolarowymi na banknoty 1-dolarowe, automat zależnie od liczby jednostek będzie wydawał banknoty o większej wartości. Na przykład podjęcie 20 dolarów w banknotach 1-dolarach spowoduje wypłacenie sumy 400 dolarów. Urządzenia obsługują trzy różne hasła, za pomocą których można dobrać się do trzech różnych działów obsługi systemu: Operator, Service i Master.

Według relacji magazynu "Wired" 19-latek najpierw uzyskał informacje o lokalizacji bankomatów podatnych na takie manipulacje od byłego więźnia. Ten wydał jednak chłopaka FBI i zatrzymało go przy pierwszej próbie oszustwa.

Tego rodzaju przestępstwa nie są niczym nowym, doniesienia o podobnych zdarzeniach już wcześniej pojawiały się w Stanach Zjednoczonych. We wszystkich przypadkach manipulatorzy usiłowali wykorzystać niefrasobliwość operatorów bankomatów, którzy nie zmieniali prekonfigurowanych (i udokumentowanych) haseł. Dla nowszych urządzeń producent przygotował patche, które zmuszają administratora do zmiany hasła.

Wprawdzie również bankomaty firm takich jak NCR, Wincor Nixdorf i Diebold mają poziom obsługi, w którym automat daje się w prosty sposób skonfigurować, ale w tym celu musi on zostać otwarty i ręcznie wprowadzony w odpowiedni tryb.


Inne artykuły

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.