Poniedziałek 20 listopada 2017 Wydanie nr 3556

Policyjne ćwiczenia na stadionach

09.05.2010 / ebos/kgp Policyjne ćwiczenia na stadionach  

Ćwiczenia policyjnej musztry na dwóch łódzkich stadionach, to jeden z elementów doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy z łódzkiego Oddziału Prewencji i I Kompanii Nieetatowego Pododdziału Policji w Łodzi.


Podczas takich szkoleń realizuje się wiele różnorodnych scenariuszy zagrożeń, które mogą wystąpić podczas imprez masowych. Funkcjonariusze zdobywają doświadczenie i lepiej poznają obiekty, które później będą zabezpieczali.

Tuż przed długim majowym weekendem 143 policjantów przygotowywało się do zabezpieczeń imprez masowych. Na głowach białe kaski, w rękach tarcza i policyjna pałka szturmowa, u niektórych broń gładkolufowa lub pojemnik z gazem pieprzowym. Wszystko to wzbudzało ogromne zainteresowanie przechodniów. Były to ćwiczenia mające na celu podnoszenie sprawności i umiejętności wymaganych podczas zabezpieczania przez Policję piłkarskich widowisk.

Policjanci przećwiczyli kilka wariantów sytuacji, które mogą się wydarzyć podczas imprezy masowej. Takie ćwiczenia mają na celu usprawnienie taktyki policyjnej, ale także dają funkcjonariuszom możliwość poznanie obiektów, na których mają odbywać się imprezy sportowe. Jest to także sprawdzian dowodzących, którzy szlifują swoje umiejętności kierowania siłami i środkami policyjnymi. Dowódcy, również muszą dysponować wiedzą na temat samych obiektów. Sprawdzają podczas ćwiczeń, jaki jest czas reakcji, ile czasu policjanci potrzebują, aby znaleźć się w najbardziej oddalonym punkcie stadionu. Funkcjonariusze podczas takich ćwiczeń poznają również tereny wokół obiektu. Jedno z założeń bowiem, przewiduje wystąpienie zakłócenia porządku publicznego na zewnątrz obiektu.

Ćwiczenia poprzedzone są analizą działań zabezpieczających wcześniejsze imprezy. Niektóre mecze są gotowym scenariuszem do tego typu ćwiczeń. Policjanci uczestniczący w nich cenią sobie bezpośrednią możliwość znalezienia się na obiekcie, poznania go i ewentualnie przekazania sobie pojawiających się uwag i zastrzeżeń. Poza tym działania takie są dla nich okazją do poznania swoich możliwości a także możliwości „współpracowników”.

Nowi policjanci, którzy dotychczas nie mieli okazji uczestniczyć w zabezpieczeniach, właśnie podczas takich ćwiczeń wdrążają się w policyjny kunszt. Dowodzący wychodzą z założenia, że „im więcej wylanego potu podczas szkoleń, tym lepsze efekty podczas realnych zagrożeń”. Nie oszczędzają więc swoich podwładnych i podczas kolejnych szkoleń wymyślają nowe założenia, których nikt się nie spodziewał.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Po śladach do przestępcy

20.11.2017

Na podstawie śladów butów jak po nitce do kłębka można dojść do sprawcy zdarzenia. Bo każde obuwie w trakcie użytkowania nabiera charakterystycznych cech. – Są to cechy indywidualne i niepowtarzalne. Na ich podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.