Środa 28 czerwca 2017 Wydanie nr 3411

Policyjne ćwiczenia na stadionach

09.05.2010 / ebos/kgp Policyjne ćwiczenia na stadionach  

Ćwiczenia policyjnej musztry na dwóch łódzkich stadionach, to jeden z elementów doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy z łódzkiego Oddziału Prewencji i I Kompanii Nieetatowego Pododdziału Policji w Łodzi.


Podczas takich szkoleń realizuje się wiele różnorodnych scenariuszy zagrożeń, które mogą wystąpić podczas imprez masowych. Funkcjonariusze zdobywają doświadczenie i lepiej poznają obiekty, które później będą zabezpieczali.

Tuż przed długim majowym weekendem 143 policjantów przygotowywało się do zabezpieczeń imprez masowych. Na głowach białe kaski, w rękach tarcza i policyjna pałka szturmowa, u niektórych broń gładkolufowa lub pojemnik z gazem pieprzowym. Wszystko to wzbudzało ogromne zainteresowanie przechodniów. Były to ćwiczenia mające na celu podnoszenie sprawności i umiejętności wymaganych podczas zabezpieczania przez Policję piłkarskich widowisk.

Policjanci przećwiczyli kilka wariantów sytuacji, które mogą się wydarzyć podczas imprezy masowej. Takie ćwiczenia mają na celu usprawnienie taktyki policyjnej, ale także dają funkcjonariuszom możliwość poznanie obiektów, na których mają odbywać się imprezy sportowe. Jest to także sprawdzian dowodzących, którzy szlifują swoje umiejętności kierowania siłami i środkami policyjnymi. Dowódcy, również muszą dysponować wiedzą na temat samych obiektów. Sprawdzają podczas ćwiczeń, jaki jest czas reakcji, ile czasu policjanci potrzebują, aby znaleźć się w najbardziej oddalonym punkcie stadionu. Funkcjonariusze podczas takich ćwiczeń poznają również tereny wokół obiektu. Jedno z założeń bowiem, przewiduje wystąpienie zakłócenia porządku publicznego na zewnątrz obiektu.

Ćwiczenia poprzedzone są analizą działań zabezpieczających wcześniejsze imprezy. Niektóre mecze są gotowym scenariuszem do tego typu ćwiczeń. Policjanci uczestniczący w nich cenią sobie bezpośrednią możliwość znalezienia się na obiekcie, poznania go i ewentualnie przekazania sobie pojawiających się uwag i zastrzeżeń. Poza tym działania takie są dla nich okazją do poznania swoich możliwości a także możliwości „współpracowników”.

Nowi policjanci, którzy dotychczas nie mieli okazji uczestniczyć w zabezpieczeniach, właśnie podczas takich ćwiczeń wdrążają się w policyjny kunszt. Dowodzący wychodzą z założenia, że „im więcej wylanego potu podczas szkoleń, tym lepsze efekty podczas realnych zagrożeń”. Nie oszczędzają więc swoich podwładnych i podczas kolejnych szkoleń wymyślają nowe założenia, których nikt się nie spodziewał.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Ojciec zza krat

27.06.2017

Niedawny Dzień Ojca to okazja do przyjrzenia się działaniom Służby Więziennej skierowanym na poprawę relacji rodzinnych osób przebywających za murami. W jednostkach penitencjarnych przebywają więźniowie, którzy próbują na nowo nauczyć się jak być...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.