Poniedziałek 23 października 2017 Wydanie nr 3528

Bezpieczna autostrada-polsko-niemiecka współpraca

13.05.2010 / ebos/kgp Bezpieczna autostrada-polsko-niemiecka współpraca  

Przez Wielkopolskę biegnie międzynarodowa trasa A2, która jest jednym z najbardziej zatłoczonych i niebezpiecznych szlaków tranzytowych w Europie. Wielkopolska policja, mając na uwadze stały nadzór nad bezpieczeństwem podróżujących tą trasą, nawiązała bliską współpracę z policjantami landu Dolna Saksonia w Niemczech.

Odbyło się kilka spotkań z niemieckimi policjantami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo na autostradzie.

Grupa poznańskich policjantów była z wizytą u policjantów z Braunschweig w Niemczech. Celem spotkania była inauguracja programu prewencyjnego "Bezpieczna Autostrada" adresowanego do polskich kierowców przemierzających Polskę i Niemcy autostradą A2. Okazało się, że w 2008 roku polscy kierowcy byli uczestnikami znacznej liczby wypadków na tej drodze.


Podczas jednej z rozmów z komendantem komisariatu autostradowego w Braunschweig okazało się, że w 2008 roku policja niemiecka odnotowała ponadprzeciętny udział polskich pojazdów i polskich obywateli w wypadkach na autostradzie A2 w rejonie działania komisariatu Braunschweig. Na łączną liczbę 1517 wypadków zaistniałych w 2008 roku w tym rejonie aż 365 spowodowali polscy kierowcy. To oznacza, że w 24 procentach wypadków na tej drodze, uczestniczyły pojazdy zarejestrowane w Polsce. Ustalono, że jednym ze sposobów, które mogą przyczynić się do zmniejszenia tak niekorzystnej tendencji może być program profilaktyczny, który byłby prowadzony równocześnie przez policję Polską i Niemiecką.

Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Wojciech Ołdyński zawarł porozumienie z Dyrekcją Policji w Braunschweig, którego efektem jest wspólny projekt pod nazwą "Bezpieczna Autostrada". Istotą projektu jest przekazanie kierującym samochodami ciężarowymi zarejestrowanymi na terenie Polski informacji o zagrożeniach oraz sposobie bezpiecznej jazdy na autostradzie A2. Ustalono, że realizacja programu na terenie Niemiec będzie polegała na tym, że policjanci podczas kontroli drogowych będą rozdawali polskim kierowcom specjalnie przygotowane ulotki. Znajdują się w nich, między innymi informacje o głównych przyczynach wypadków na autostradzie oraz podstawowe zasady poruszania się samochodów ciężarowych i autobusów. Szczególnie zwrócono uwagę na obowiązek zachowania 50 metrowego odstępu pomiędzy poruszającymi się pojazdami.

Inauguracja projektu odbyła się w ubiegłym tygodniu na autostradzie A2 w miejscowości Braunschweig. Wzięli w niej udział: insp. Wojciech Ołdyński - Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu oraz policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Poznaniu i Komisariatu Autostradowego Policji w Poznaniu. Polscy funkcjonariusze pełnili także służbę we wspólnych patrolach z policjantami Autobahnpolizeikommissariat Braunschweig na autostradzie A2. Ponadto w trakcie prowadzonej akcji odbyła się konferencja prasowa, w której uczestniczył insp. Wojciech Ołdyński i Minister Spraw Wewnętrznych Dolnej Saksonii, Pan Uwe Schünemann.

Polscy policjanci będą rozdawali ulotki podczas kontroli drogowych udającym się autostradą A2 w kierunku Niemiec. Do tych działań zaangażowani zostaną policjanci na terenie województw wielkopolskiego, lubuskiego oraz łódzkiego. Ponadto informacje te będą dostępne w punktach poboru opłat autostrady A2 oraz na stacjach paliw znajdujących się na polskim odcinku tej drogi.

Inne artykuły

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.