Poniedziałek 26 czerwca 2017 Wydanie nr 3409

Agresja u przedwcześnie dojrzewających chłopców

14.05.2010 / ebos/nauka w polsce Agresja u przedwcześnie dojrzewających chłopców  

Chłopcy, którzy dojrzewają przedwcześnie lub z opóźnieniem w stosunku do rówieśników częściej zachowują się aspołecznie -wynika z pracy opublikowanej w majowym wydaniu pisma "Psychoneuroendocrinology".


Jak przypomina prowadząca badania Elizabeth J. Susman z Uniwersytet Stanu Pensylwania, agresywne zachowania mogą się zacząć bardzo wcześnie, nawet w wieku przedszkolnym i mogą być związane z zaburzeniami kontroli impulsów, problemami w rodzinie lub po prostu ogólnymi zaburzeniami zachowania.

Badaczka razem ze swoim zespołem analizowała, czy istnieje zależność między wiekiem, w którym dzieci przechodzą dojrzewanie płciowe a zachowaniami agresywnymi i aspołecznymi.

W tym celu naukowcy zebrali i przeanalizowali dane dotyczące aspołecznych zachowań w grupie 135 chłopców i dziewcząt w wieku od 8 do 13 lat. Sprawdzano m.in. czy są agresywni, popełniają jakieś wykroczenia, czy mają problemy w relacjach z innymi, zaburzenia koncentracji uwagi, czy są buntownicze i sprawiają problemy wychowawcze.

Dzieci zostały poddane stresującemu testowi - poinformowano je, że mają opowiedzieć jakąś historię i wykonać zadanie rachunkowe, a specjalna komisja będzie porównywać ich rezultaty z wynikami rówieśników. Przed rozpoczęciem testu i po jego zakończeniu naukowcy pobrali od wszystkich próbki śliny, które posłużyły do oceny poziomu hormonu stresu - kortyzolu oraz alfa-amylazy ślinowej (ptialiny), enzymu będącego również wskaźnikiem reakcji na stres. Stadium dojrzałości płciowej każdego dziecka oceniały pielęgniarki.

Okazało się, że chłopcy, którzy dojrzewali później i wydzielali więcej kortyzolu w sytuacji stresowej niż rówieśnicy częściej przejawiali też zachowania aspołeczne. Chłopcy przechodzący dojrzewanie płciowe w młodszym wieku i wydzielający mniej alfa-amylazy ślinowej częściej łamali prawo i mieli zaburzenia zachowania. Byli też bardziej agresywni niż ci, którzy dojrzewali w starszym wieku. Nie zaobserwowano podobnych zależności u dziewcząt.

"Są to pierwsze badania, które wskazują, że wiek, w którym przechodzi się dojrzewanie płciowe wpływa na ryzyko zachowań aspołecznych" - komentuje Susman. Dlatego, rodzice powinni być szczególnie wyczuleni na oznaki przedwczesnego lub zbyt późnego dojrzewania u dzieci. "Rodzice i pracownicy służby zdrowia muszą sobie uświadomić jak stresujący może być to okres dla dzieci - zarówno pod względem społecznym, jak i biologicznym" - podkreśla badaczka.

Na razie naukowcy nie wiedzą, dlaczego związek między opóźnionym lub przedwczesnym dojrzewaniem dotyczy tylko chłopców. "W okresie dojrzewania płciowego organizm chłopców wytwarza duże ilości testosteronu, a testosteron również bierze udział w reakcji na stres. Być może, w porównaniu z dziewczynkami, chłopcy przechodzą po prostu więcej zmian hormonalnych sprzyjających zachowaniom aspołecznym" - spekuluje Susman.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Sędzia z pasją

01.06.2017

- Są takie lata, że nagle wybucha temat, że sędziowie, prokuratorzy powinni być aktywni i edukować młodzież, a potem na kilka lat akcja taka cichnie. Uważam, że powinno to być robione systematycznie. Trzeba młodzieży tłumaczyć, jak wymiar...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.