Sobota 18 listopada 2017 Wydanie nr 3554

Agresja u przedwcześnie dojrzewających chłopców

14.05.2010 / ebos/nauka w polsce Agresja u przedwcześnie dojrzewających chłopców  

Chłopcy, którzy dojrzewają przedwcześnie lub z opóźnieniem w stosunku do rówieśników częściej zachowują się aspołecznie -wynika z pracy opublikowanej w majowym wydaniu pisma "Psychoneuroendocrinology".


Jak przypomina prowadząca badania Elizabeth J. Susman z Uniwersytet Stanu Pensylwania, agresywne zachowania mogą się zacząć bardzo wcześnie, nawet w wieku przedszkolnym i mogą być związane z zaburzeniami kontroli impulsów, problemami w rodzinie lub po prostu ogólnymi zaburzeniami zachowania.

Badaczka razem ze swoim zespołem analizowała, czy istnieje zależność między wiekiem, w którym dzieci przechodzą dojrzewanie płciowe a zachowaniami agresywnymi i aspołecznymi.

W tym celu naukowcy zebrali i przeanalizowali dane dotyczące aspołecznych zachowań w grupie 135 chłopców i dziewcząt w wieku od 8 do 13 lat. Sprawdzano m.in. czy są agresywni, popełniają jakieś wykroczenia, czy mają problemy w relacjach z innymi, zaburzenia koncentracji uwagi, czy są buntownicze i sprawiają problemy wychowawcze.

Dzieci zostały poddane stresującemu testowi - poinformowano je, że mają opowiedzieć jakąś historię i wykonać zadanie rachunkowe, a specjalna komisja będzie porównywać ich rezultaty z wynikami rówieśników. Przed rozpoczęciem testu i po jego zakończeniu naukowcy pobrali od wszystkich próbki śliny, które posłużyły do oceny poziomu hormonu stresu - kortyzolu oraz alfa-amylazy ślinowej (ptialiny), enzymu będącego również wskaźnikiem reakcji na stres. Stadium dojrzałości płciowej każdego dziecka oceniały pielęgniarki.

Okazało się, że chłopcy, którzy dojrzewali później i wydzielali więcej kortyzolu w sytuacji stresowej niż rówieśnicy częściej przejawiali też zachowania aspołeczne. Chłopcy przechodzący dojrzewanie płciowe w młodszym wieku i wydzielający mniej alfa-amylazy ślinowej częściej łamali prawo i mieli zaburzenia zachowania. Byli też bardziej agresywni niż ci, którzy dojrzewali w starszym wieku. Nie zaobserwowano podobnych zależności u dziewcząt.

"Są to pierwsze badania, które wskazują, że wiek, w którym przechodzi się dojrzewanie płciowe wpływa na ryzyko zachowań aspołecznych" - komentuje Susman. Dlatego, rodzice powinni być szczególnie wyczuleni na oznaki przedwczesnego lub zbyt późnego dojrzewania u dzieci. "Rodzice i pracownicy służby zdrowia muszą sobie uświadomić jak stresujący może być to okres dla dzieci - zarówno pod względem społecznym, jak i biologicznym" - podkreśla badaczka.

Na razie naukowcy nie wiedzą, dlaczego związek między opóźnionym lub przedwczesnym dojrzewaniem dotyczy tylko chłopców. "W okresie dojrzewania płciowego organizm chłopców wytwarza duże ilości testosteronu, a testosteron również bierze udział w reakcji na stres. Być może, w porównaniu z dziewczynkami, chłopcy przechodzą po prostu więcej zmian hormonalnych sprzyjających zachowaniom aspołecznym" - spekuluje Susman.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Prawo na kliknięcie myszki

27.10.2017

Skomplikowane orzeczenia sądowe czy zawiłe akty prawne już wkrótce mogą być nieco bardziej przyjazne nawet dla laika. Prawnicy i informatycy łączą siły, pracując nad systemem informacji, dzięki któremu każdy z nas łatwo wyszuka np. aktualne...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.