Piątek 20 października 2017 Wydanie nr 3525

Odszkodowanie za niesłuszne aresztowanie

18.05.2010 / ebos Odszkodowanie za niesłuszne aresztowanie  

300 tys. zł zadośćuczynienia od Skarbu Państwa Sąd Okręgowy w Białymstoku przyznał sędzi z Suwałk Grażynie Zielińskiej, za niesłuszny areszt w sprawie karnej, w której została wcześniej uniewinniona.

Sędzia Zielińska oskarżona została, a potem uniewinniona od zarzutów dotyczących m.in. przyjęcia w latach 2000-2005 łapówek, głównie za korzystne postanowienia w sądzie (m.in. zawieszenie wykonania kary). Proces zakończył się wiosną 2009 roku.

W 2006 roku zastosowany był wobec niej środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres pięciu miesięcy na potrzeby śledztwa, za co domagała się miliona złotych zadośćuczynienia za cierpienia fizyczne i moralne.

Sąd ocenił, że właściwą kwotą jest 300 tys. Zł; wyliczył wysokość zadośćuczynienia za każdy miesiąc aresztu, na 60 tys. zł. Zasądził też ustawowe odsetki, w wysokości 13 proc. rocznie, płatne od dnia uprawomocnienia się wyroku, do dnia zapłaty.

Wyrok nie jest prawomocny, przysługuje od niego apelacja.

Wcześniej Sąd Dyscyplinarny w Gdańsku uznał, że jest niewinna i tym samym zgodził się na jej powrót do pracy. W grudniu 2009 r. sędzia Grażyna Zielińska wróciła do pracy w Sądzie Okręgowym w Suwałkach, gdzie przed zawieszeniem w czynnościach służbowych była przewodniczącą wydziału karnego oraz wiceprezesem sądu.

Inne artykuły

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.