Piątek 20 października 2017 Wydanie nr 3525

Policjanci pomagają powodzianom

19.05.2010 / ebos/kgp Policjanci pomagają powodzianom  

Wsparcie w ewakuacji ludzi, patrole, które chronią pozostawiony przez nich dobytek, stałe przekazywanie informacji o utrudnieniach na drogach, dwa policyjne śmigłowce wyposażone w policyjny sprzęt do ewakuacji – to podstawowe sposoby, jakie wykorzystuje Policja, aby pomóc osobom zagrożonym powodzią.

W związku z sytuacją powodziową na południu Polski policjanci pomagają w ewakuacji ludności z zagrożonych terenów. Bardzo ważne jest, aby nie zwlekać z ewakuacją. Jeśli przed drzwiami pojawiają się policjanci lub strażacy, można mieć pewność, że zagrożenie jest duże, a chodzi przecież o ludzkie zdrowie i życie.

Na obszarach, z których ewakuowano ludzi, jest więcej patroli policyjnych. Funkcjonariusze, razem ze strażakami, docierają też łodziami do miejsc, które zostały zalane. Policjanci robią wszystko, by nie dochodziło do ewentualnych kradzieży.

Funkcjonariusze są też w miejscach, gdzie zalane zostały drogi. Kierują kierowców na objazdy, zawracają też tych, którzy gotowi są zaryzykować przejazd niebezpieczną trasą – część osób ma bowiem swoje własne objazdy, np. polnymi czy leśnymi drogami. W takich sytuacjach należy słuchać policjantów, którzy są na miejscu, drogi polne mogą bowiem być podmokłe i niebezpieczne.

Policja śląska i podkarpacka na bieżąco informuje o utrudnieniach na szlakach komunikacyjnych. Na stronie internetowej KWP w Katowicach dostępna jest interaktywna mapa województwa, przez którą można wejść na strony poszczególnych komend miejskich i powiatowych, gdzie znajdują się aktualne dane o nieprzejezdnych i zalanych drogach, natomiast na stronie KWP w Rzeszowie znajduje się zakładka „Powodziowe utrudnienia na drogach” (link), gdzie zamieszczono informacje o lokalnych podtopieniach na Podkarpaciu, powodujących utrudnienia drogowe.

Do Krakowa i Katowic poleciały dwa policyjne śmigłowce, które mogą być wykorzystywane do ewakuacji – każdy z nich może zabrać na pokład 20 osób i jest wyposażony w specjalistyczny sprzęt, potrzebny do ewakuacji ludzi, np. z dachów domów.

Inne artykuły

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.