Czwartek 20 lipca 2017 Wydanie nr 3433

Poufne dokumenty znów w internecie

21.05.2010 / ebos/heise online Poufne dokumenty znów w internecie  

Wikileaks, znany portal, w którym publikowane są poufne dokumenty, po 6 miesiącach znowu zaczął działać normalnie. Za pomocą internetowego interfejsu można wprowadzać tajne dokumenty albo przeszukiwać je, kiedy już zostaną opublikowane w Sieci przez ochotników uczestniczących w projekcie.

W grudniu 2009 roku w miejscu interfejsu znalazł się pilny apel o darowizny, który na początku 2010 roku zastąpiono odsyłaczem do wideo nazwanego przez Wikileaks Collateral Murder. Nowy/stary interfejs ma być w najbliższych miesiącach znacznie rozszerzony.

Przywracając normalne działanie, Wikileaks reaguje na głosy krytyki, według których próbuje zbierać składki tylko za pomocą wideo z Iraku zrealizowanego z zastosowaniem profesjonalnych metod dziennikarskich i zaniedbuje publikację międzynarodowych przecieków. Początkowo zebrana miała być suma 600 000 dolarów, aby sfinansować infrastrukturę, a także płace dla pięciu pełnoetatowych pracowników, którzy do tej pory żyli z własnych oszczędności. Cel nie został osiągnięty, ale dzięki zebranej kwocie 245 000 dolarów można przynajmniej pokryć koszty infrastruktury. Choć według jednego z pracowników Wikileaks Daniela Schmita przedstawiane obecnie dane na temat zebranych składek nie odzwierciedlają aktualnej sytuacji finansowej Wikileaks. Wpływy z darowizn kształtują się na poziomie od 450 000 do 500 000 euro, przez co zakładany cel, aby zebrać 600 000 dolarów, według kursu euro został osiągnięty albo wręcz przekroczony.

Z okazji nowego otwarcia portal, któremu towarzyszyły przyciągające uwagę doniesienia o problemach paszportowych założyciela Wikileaks Juliana Assange, planowane są między innymi poprawki software'owe, które mają przede wszystkim przekonać klasyczne media do współpracy z Wikileaks.

Z jednej strony zgłaszający będą mogli zaznaczać, dla jakich mediów przeznaczone są publikowane przez nich informacje, a z drugiej strony poszukiwać w mediach informatorów za pomocą opisywanych przez siebie faktów. "Przywracamy zaufanie do dziennikarstwa" – powiedział Daniel Schmitt, jeden z pełnoetatowych pracowników Wikileaks na konferencji Re-Publica 2010.

Oprócz tego Schmitt zaapelował także do dziennikarzy o ściślejszą współpracę z Wikileaks: "Każdy dziennikarz śledczy powinien publikować własne źródła w Wikileaks, zapewniając sobie tym samym wiarygodność. Przetrwajmy razem napór prawników, tak aby opinia publiczna odzyskała zaufanie do mediów".

W świetle najnowszych wydarzeń na arenie międzynarodowej ta współpraca i ochrona źródeł, którą Wikileaks zamierza dać także dziennikarzom, ma duże znaczenie.

Na początku maja Sąd Najwyższy w Kanadzie stosunkiem głosów 8:1 orzekł, że prawo do odmowy zeznań w epoce blogerów i Twittera przestaje mieć rację bytu. To właśnie ten amorficzny krajobraz nowych mediów nie może być objęty prawem do ochrony źródeł, które wysadziłoby "gigantyczną dziurę" w uprawnieniach organów śledczych, jeśli to prawo miałoby być coraz bardziej rozszerzane.

"W podsumowaniu należy stwierdzić, że dziennikarz nie może źródłu zagwarantować 100-procentowej anonimowości. Wszystkie umowy tego rodzaju wiążą się z niepewnością i ryzykiem, że tożsamość źródła zostanie ujawniona" – oświadczyli sędziowie Sądu Najwyższego. W ten sposób przynajmniej w Kandzie prawo odmowy zeznań dla dziennikarzy zostało poważnie ograniczone. Jeśli w ślad za Kanadą pójdą też inne kraje, znaczenie Wikileaks zacznie rosnąć.


Inne artykuły

Bezpłatna terapia dla ofiar wypadków komunikacyjnych

07.07.2017

Uczestnicy oraz świadkowie wypadków komunikacyjnych, a także osoby, które straciły w takim wypadku bliskich mają szansę na bezpłatną psychoterapię u specjalistów z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. To trzecia edycja programu TRAKT...

Ojciec zza krat

27.06.2017

Niedawny Dzień Ojca to okazja do przyjrzenia się działaniom Służby Więziennej skierowanym na poprawę relacji rodzinnych osób przebywających za murami. W jednostkach penitencjarnych przebywają więźniowie, którzy próbują na nowo nauczyć się jak być...

Finał jazzsocjalizacji

14.07.2017

Wyjątkowym koncertem podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Sztuki Więziennej, znany pianista jazzowy, Leszek Możdżer, podsumował dotychczasową współpracę z gdańską Służbą Więzienną. Projekt współpracy gdańskiej Służby Więziennej z Leszkiem...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.