Wtorek 17 października 2017 Wydanie nr 3522

Blokada łączy za naruszanie praw autorskich

26.05.2010 / ebos/heise online Blokada łączy za naruszanie praw autorskich  

Dziennik "The Irish Times" informuje, że największy irlandzki dostawca Internetu Eircom uruchomił pilotażowo planowany już od dłuższego czasu system stopniowego odcinania łączy do Sieci za naruszanie praw autorskich.

Zgodnie z kontrowersyjną zasadą "trzech naruszeń" po wysłaniu trzech ostrzeżeń łącze internetowe ma być zablokowane na tydzień; po ewentualnym czwartym napomnieniu – blokada będzie obowiązywać przez rok. Pierwsze ostrzeżenie będzie przekazywane drogą telefoniczną. W przypadku kolejnych abonent otrzyma listy tradycyjne i elektroniczne.

W okresie testowym Eircom zamierza ostrzegać użytkowników, z którymi da się skojarzyć 50 adresów IP dostarczonych przez przedstawicieli branży muzycznej.

Usługodawca na początku stycznia 2009 roku wyraził zgodę na zastosowanie wobec około 750 000 klientów korzystających z łączy szerokopasmowych systemu ostrzeżeń i blokad w celu zwalczania przypadków naruszania praw autorskich.

Wszystko zaczęło się od sporu prawnego z wielkimi wytwórniami muzycznymi, takimi jak EMI, Sony BMG, Universal i Warner, a także ze stowarzyszeniem branżowym Irish Recorded Music Association (IRMA). Początkowo wytwórnie naciskały, aby Eircom uniemożliwiał nielegalne pobieranie muzyki poprzez stosowanie środków technicznych (takich jak np. oprogramowanie filtrujące), a także monitorował komunikację sieciową.

Szef stowarzyszenia IRMA Dick Doyle zapowiedział, że w każdym tygodniu jego organizacja jest w stanie dostarczać Eircomowi tysiące adresów IP, których właściciele naruszają prawa autorskie. Najpierw jednak należy sprawdzić, czy operator będzie potrafił wykorzystywać informacje już przekazane.

Doyle powołał się na raporty, według których 80 procent ostrzeżonych użytkowników przestaje nielegalnie rozpowszechniać pliki. Branża muzyczna próbuje w ten sposób nakłonić internautów do uwzględnienia legalnych alternatyw pozyskiwania muzyki.

Tymczasem irlandzki operator kablowy UPC nadal sprzeciwia się żądaniu wdrożenia systemu "trzech naruszeń", ponieważ nie widzi ku temu podstawy prawnej i chce, aby kwestię tę rozstrzygnął sąd.

Na razie nie wiadomo, na ile proces wdrożony przez Eircom stoi w sprzeczności z unijnymi dyrektywami dotyczącymi regulacji rynku telekomunikacyjnego. Zgodnie ze znowelizowanym Pakietem Telekomunikacyjnym przed zastosowaniem blokad łączy państwa członkowskie muszą zagwarantować użytkownikom "uczciwe i bezstronne postępowanie". Prawne regulacje dla procesów stopniowego odcinania dostępu za naruszanie praw autorskich istnieją już między innymi we Francji oraz w Wielkiej Brytanii.

Według dziennika "The Irish Times" Eircom ma być pierwszym operatorem, który uruchamia taki system mimo wątpliwości ze strony ekspertów od ochrony danych.


Inne artykuły

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.