Sobota 23 września 2017 Wydanie nr 3498

Uczelnia zapłaci odszkodowanie za plagiat

04.06.2010 / ebos/nauka w polsce Uczelnia zapłaci odszkodowanie za plagiat  

Jedna z prywatnych wyższych uczelni w Poznaniu ma zapłacić 3 tys. złotych odszkodowania autorowi pracy naukowej, która została bezprawnie skopiowana w jednym z wydawnictw uczelni - postanowił Sąd Okręgowy w Poznaniu.

Uczelnia - oprócz odszkodowania - ma też przez miesiąc publikować na swojej stronie internetowej przeprosiny określonej treści.


Była minister Skarbu Państwa, rektor szkoły - prof. Aldona Kamela Sowińska - napisała i opublikowała w materiałach z jednej z konferencji naukowych organizowanych przez uczelnię artykuł, którego fragment był autorstwa naukowca z Krakowa, Jakuba B.

Poszkodowany po tym, gdy zorientował się, że część artykułu byłej minister jest jego autorstwa, zażądał odszkodowania od autorki artykułu i uczelni, która go opublikowała.

Profesor Sowińska zawarła ugodę z Jakubem B., w myśl której ma zapłacić poszkodowanemu 10 tys. zł i opublikować przeprosiny i ubolewania z powodu plagiatu w ogólnopolskiej gazecie.

Wyrok jest nieprawomocny. Jakub B. domagał się od uczelni 6 tys. złotych.

Inne artykuły

Nowy rok szkolny w więziennych szkołach

05.09.2017

Tak jak w innych szkołach w Polsce, w Centrach Kształcenia Ustawicznego, funkcjonujących przy aresztach śledczych i zakładach karnych, rozpoczął się rok szkolny. Oficjalna inauguracja miała miejsce w Zakładzie Karnym we Włocławku. Nowy rok...

Czy choroba pełnomocnika uzasadnia przywrócenie terminu procesowego - jeśli pojawiła się w ostatnich dniach na dokonanie czynności?

31.08.2017

Pytanie jest proste i logiczne, odpowiedź… niekoniecznie: czy choroba pełnomocnika uzasadnia przywrócenie terminu procesowego — nawet jeśli wszyscy czekali do ostatniego momentu (na wniesienie skargi kasacyjnej) — bo skoro na coś mamy dwa...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Ustna umowa pożyczki

13.09.2017

Czy ustna umowa pożyczki jest ważna — a zwłaszcza czy pożyczkobiorca może być zobowiązany do zwrotu pieniędzy pożyczonych „na gębę”? Czy dowodem może być zapisana w kalendarzu pożyczkodawcy notatka — podpisana przez pożyczającego? (wyrok Sądu...

Trzy kroki do bycia zrozumiałym sędzią - Konferencja

28.08.2017

Fundacja Court Watch Polska zaprasza wszystkich sędziów do udziału w konferencji pt. „Zaufanie budowane przez komunikację. Trzy kroki do bycia zrozumiałym sędzią”, która odbędzie się pod patronatem Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego - SSN prof...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.