Poniedziałek 23 października 2017 Wydanie nr 3528

Sprawdź czy wysłałeś CV wyłudzaczowi danych osobowych?

08.06.2010 / ebos/kgp Sprawdź czy wysłałeś CV wyłudzaczowi danych osobowych?  

Policjanci z Koszalina zatrzymali 20-letniego mężczyznę, który bezprawnie przetwarzał dane osobowe. Umieścił w Internecie ogłoszenie o rekrutacji pracowników, zainteresowani kandydaci przesyłali mu swoje CV i kopie dokumentów. W ten sposób uzyskiwał dane osobowe, które następnie sprzedawał. Grozi mu kara do 2 lat więzienia.

Młody mężczyzna umieścił na forum internetowym ogłoszenie o naborze pracowników do sklepu. Miała to być filia firmy z Wrocławia „Świat cukierków”, którą otwierano w jednej z koszalińskich galerii handlowych. Mężczyzna prosił chętnych o przesłanie kserokopii dokumentów tożsamości oraz życiorysu. W ten sposób pozyskał dane osobowe około 30 osób. Rekrutacja trwała przez cały marzec i kwiecień 2010 roku. Jednak po tym czasie nikt z firmy nie skontaktował się z chętnymi w sprawie pracy.

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą koszalińskiej komendy ustalili, że 20-latek wcale nie prowadził rekrutacji w imieniu wrocławskiej firmy. Mężczyzna bezprawnie pozyskiwał dane osobowe, które potem sprzedawał. Za każde nazwisko miał otrzymywać 20 złotych. Policjanci ustalają, komu udostępniał dane i w jaki sposób mogły zostać one użyte.

20-letni mężczyzna usłyszał zarzut przetwarzania danych osobowych, do których nie był uprawniony. Zgodnie z ustawą grozi mu za to do 2 lat pozbawienia wolności.

Uwaga!

Wszystkie osoby, które przesłały swoje dane w odpowiedzi na ogłoszenie dotyczące rekrutacji do filii „Świata cukierków”, proszone są o kontakt z Policją pod numerami 94 34 29 712, 94 34 29 282 lub 94 34 29 414 lub osobiście w Komendzie Miejskiej Policji w Koszalinie w Wydziale do Walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą, ul. Słowackiego 11.

Inne artykuły

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.