Czwartek 29 czerwca 2017 Wydanie nr 3412

Sądy są dla ludzi

15.06.2010 / ebos/nauka w polsce Sądy są dla ludzi  

Ułatwieniu obywatelom dostępu do wymiaru sprawiedliwości mają służyć broszury opracowane przez Uniwersytecką Poradnię Prawną Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bezpłatna publikacja pt. "Prawa i obowiązki obywatela w sądzie i prokuraturze" trafiła już do instytucji wymiaru sprawiedliwości w całym kraju.

Publikacja jest też dostępna w internecie na stronach ministerstwa sprawiedliwości


Opracowanie krakowskich prawników składa się z trzech części. Każda z nich omawia inny rodzaj procedur - karną, cywilną oraz sądowo-administracyjną.

W broszurach znajdą się podstawowe wiadomości na temat organów wymiaru sprawiedliwości szczegółowe informacje o prawach i obowiązkach obywatela. Można się dowiedzieć, jak w praktyce wygląda prawo do obrony czy obowiązek ponoszenia kosztów procesu.

Zdaniem ekspertów, informacje te mają ułatwić odnalezienie się na poszczególnych etapach postępowania, w konkretnej roli procesowej - świadka, oskarżonego bądź powoda.

Zaletą broszur są odniesienia praktyczne. Czytelnik znajdzie tu przykłady, które pomogą mu zrozumieć zasady realizowania uprawnień w sądach i prokuraturach. W każdej broszurze można znaleźć wzory dokumentów i formularzy przydatnych interesantom tych instytucji.

Jak informuje resort sprawiedliwości, wprowadzenie nowych i atrakcyjnych form działań informacyjno-edukacyjnych, to jedno z głównych założeń projektu "Ułatwianie dostępu do wymiaru sprawiedliwości", współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Jednym z kluczowych zadań w ramach realizowanego projektu jest przygotowanie, druk i dystrybucja materiałów informacyjno-edukacyjnych. Nakład każdej z trzech części publikacji wynosi 45 tys. egzemplarzy.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Ojciec zza krat

27.06.2017

Niedawny Dzień Ojca to okazja do przyjrzenia się działaniom Służby Więziennej skierowanym na poprawę relacji rodzinnych osób przebywających za murami. W jednostkach penitencjarnych przebywają więźniowie, którzy próbują na nowo nauczyć się jak być...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.