Sobota 18 listopada 2017 Wydanie nr 3554

Próby samobójcze a agresja wobec przyszłej partnerki

23.06.2010 / ebos/nauka w polsce Próby samobójcze a agresja wobec przyszłej partnerki  

Mężczyźni, którzy przed 18 rokiem życia podjęli próbę samobójczą częściej są agresywni i stosują przemoc wobec partnerek lub żon - wynika z obserwacji amerykańskich naukowców. Artykuł na ten temat publikuje internetowe wydanie pisma "Psychological Medicine".

Zdaniem autorów pracy, dowodzi to, że chłopcy, którzy podejmują próby samobójcze są narażeni na długotrwałe problemy, dlatego niezbędne jest stworzenie dla nich specjalnych programów prewencyjnych, uczących metod łagodzenia agresji oraz kontrolowania emocji i zachowań.


Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Oregon doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych w grupie 153 mężczyzn mieszkających w okolicy o dużej przestępczości. Psychologowie oceniali ich stan każdego roku począwszy od 10 roku życia aż do ukończenia 32 lat.

Gdy panowie byli w wieku od 18 do 25 lat do badań zaproszono również ich partnerki. Dane na temat przemocy stosowanej przez każdego z panów pochodziły nie tylko z jego własnych relacji, ale też z kartotek policyjnych dotyczących przemocy domowej, raportów kobiet na temat doznanych urazów oraz obserwacji współżycia każdej z par.

W analizie uwzględniono też inne czynniki, które mogą wpływać na pełne przemocy zachowania wobec partnerki, jak skłonność do agresji, depresja, używanie narkotyków oraz historia przemocy w rodzinie.

Związek między próbami samobójczymi w okresie nastoletnim, a stosowaniem przemocy wobec dziewczyny czy żony okazał się być zaskakująco silny. Aż 58 proc. mężczyzn, którzy dokonywali zamachu na własne życie było agresywnych i dopuszczało się rękoczynów wobec partnerki, podczas gdy w grupie nie podejmującej prób samobójczych odsetek ten wynosił 23 proc.

Samo myślenie o samobójstwie nie było związane z podobnymi zachowaniami.
"To oznacza, że zdolność do okaleczania siebie ma związek z predyspozycjami do krzywdzenia ukochanej osoby" - komentuje współautor pracy psycholog David Kerr.

Naukowcy przypominają, że wyniki ich badań pozostają w zgodzie z innymi pracami, które wskazują, że osoby - zarówno mężczyźni, jak i kobiety - stosujące przemoc fizyczną wobec partnera często miały w przeszłości problemy z zachowaniami agresywnymi i z kontrolą impulsów.
Kerr zaznacza jednak, że nie daje to mężczyznom prawa do usprawiedliwiania się.

"Przemoc domowa jest ogromnym problemem dla kobiet i dzieci, a mężczyźni są odpowiedzialni za swoje zachowanie" - dodaje.
Zdaniem współautorki pracy Deborah Capaldi, jeśli mężczyzna zrozumie, że jego zachowania wynikają z problemów z kontrolowaniem złości i zachowań impulsywnych w sytuacji stresowej, to będzie mógł w świadomy i odpowiedzialny sposób próbować ich unikać.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Prawo na kliknięcie myszki

27.10.2017

Skomplikowane orzeczenia sądowe czy zawiłe akty prawne już wkrótce mogą być nieco bardziej przyjazne nawet dla laika. Prawnicy i informatycy łączą siły, pracując nad systemem informacji, dzięki któremu każdy z nas łatwo wyszuka np. aktualne...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.