Poniedziałek 26 czerwca 2017 Wydanie nr 3409

Próby samobójcze a agresja wobec przyszłej partnerki

23.06.2010 / ebos/nauka w polsce Próby samobójcze a agresja wobec przyszłej partnerki  

Mężczyźni, którzy przed 18 rokiem życia podjęli próbę samobójczą częściej są agresywni i stosują przemoc wobec partnerek lub żon - wynika z obserwacji amerykańskich naukowców. Artykuł na ten temat publikuje internetowe wydanie pisma "Psychological Medicine".

Zdaniem autorów pracy, dowodzi to, że chłopcy, którzy podejmują próby samobójcze są narażeni na długotrwałe problemy, dlatego niezbędne jest stworzenie dla nich specjalnych programów prewencyjnych, uczących metod łagodzenia agresji oraz kontrolowania emocji i zachowań.


Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Oregon doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych w grupie 153 mężczyzn mieszkających w okolicy o dużej przestępczości. Psychologowie oceniali ich stan każdego roku począwszy od 10 roku życia aż do ukończenia 32 lat.

Gdy panowie byli w wieku od 18 do 25 lat do badań zaproszono również ich partnerki. Dane na temat przemocy stosowanej przez każdego z panów pochodziły nie tylko z jego własnych relacji, ale też z kartotek policyjnych dotyczących przemocy domowej, raportów kobiet na temat doznanych urazów oraz obserwacji współżycia każdej z par.

W analizie uwzględniono też inne czynniki, które mogą wpływać na pełne przemocy zachowania wobec partnerki, jak skłonność do agresji, depresja, używanie narkotyków oraz historia przemocy w rodzinie.

Związek między próbami samobójczymi w okresie nastoletnim, a stosowaniem przemocy wobec dziewczyny czy żony okazał się być zaskakująco silny. Aż 58 proc. mężczyzn, którzy dokonywali zamachu na własne życie było agresywnych i dopuszczało się rękoczynów wobec partnerki, podczas gdy w grupie nie podejmującej prób samobójczych odsetek ten wynosił 23 proc.

Samo myślenie o samobójstwie nie było związane z podobnymi zachowaniami.
"To oznacza, że zdolność do okaleczania siebie ma związek z predyspozycjami do krzywdzenia ukochanej osoby" - komentuje współautor pracy psycholog David Kerr.

Naukowcy przypominają, że wyniki ich badań pozostają w zgodzie z innymi pracami, które wskazują, że osoby - zarówno mężczyźni, jak i kobiety - stosujące przemoc fizyczną wobec partnera często miały w przeszłości problemy z zachowaniami agresywnymi i z kontrolą impulsów.
Kerr zaznacza jednak, że nie daje to mężczyznom prawa do usprawiedliwiania się.

"Przemoc domowa jest ogromnym problemem dla kobiet i dzieci, a mężczyźni są odpowiedzialni za swoje zachowanie" - dodaje.
Zdaniem współautorki pracy Deborah Capaldi, jeśli mężczyzna zrozumie, że jego zachowania wynikają z problemów z kontrolowaniem złości i zachowań impulsywnych w sytuacji stresowej, to będzie mógł w świadomy i odpowiedzialny sposób próbować ich unikać.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Sędzia z pasją

01.06.2017

- Są takie lata, że nagle wybucha temat, że sędziowie, prokuratorzy powinni być aktywni i edukować młodzież, a potem na kilka lat akcja taka cichnie. Uważam, że powinno to być robione systematycznie. Trzeba młodzieży tłumaczyć, jak wymiar...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.