Środa 28 czerwca 2017 Wydanie nr 3411

Skuteczna walka z dopalaczami

25.06.2010 / ebos/ms Skuteczna walka z dopalaczami  

Skala zjawiska związanego z zażywaniem substancji znanych pod nazwą dopalaczy budzi zaniepokojenie nie tylko rodziców młodych ludzi, ich znajomych, ale przede wszystkim Rządu – powiedział na niedawnej konferencji prasowej Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

W spotkaniu, które odbyło się w łódzkim Urzędzie Wojewódzki, poza Ministrem Sprawiedliwości udział wzięli także m.in. wiceminister zdrowia – Jakub Szulc, Wojewoda Łódzki – Jolanta Chełmińska oraz Barbara Wilamowska – Koordynator Ministra Sprawiedliwości ds. Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii.

- To właśnie młodzi ludzie są najczęściej konsumentami dopalaczy. I to właśnie oni nie zdają sobie często sprawy z tego, że ryzyko zagrożenia zdrowia związane z zażyciem, nieokreślonej i o nieznanym stężeniu substancji jest bardzo duże. Z tej właśnie przyczyny w interesie nas wszystkich jest przeciwdziałanie rozpowszechnianiu tych używek.

Podjęliśmy już – wspólnie z Ministerstwem Zdrowia - odpowiednie kroki, aby rozpocząć skuteczną walkę z dopalaczami. Na listę zakazanych substancji zostanie dopisanych kolejne osiemnaście związków chemicznych, znajdujących się w dopalaczach. To działanie interwencyjne – dodał Krzysztof Kwiatkowski.

Działania podjęte przez m.in. Ministerstwo Sprawiedliwości mają jeden cel: wprowadzenie najsprawniejszych mechanizmów identyfikacji nowych substancji odurzających pojawiających się na rynku, tak by po określeniu poziomu ich szkodliwości móc podjąć szybką decyzję o zakwalifikowaniu substancji do określonej kategorii z punktu widzenia wolnego i ograniczonego obrotu handlowego.

Niezmiernie istotną kwestią jest sprawne i bieżące udostępnianie informacji o produktach opinii publicznej – czyli konsumentom.
Na tej podstawie substancje wykazujące cechy substancji odurzających lub psychotropowych zostaną objęte kontrolą ustawowa z wszelkimi jej rygorami.
- Wprowadzimy zakaz reklamy dopalaczy. Nikt nie będzie mógł sugerować, że jakiś środek wywołuje stany euforyczne albo pobudzenie – powiedział Minister Sprawiedliwości.
Działania Rządu i Parlamentu w zakresie walki z dopalaczami zostały podjęte na trzech płaszczyznach.

Pierwszy obejmuje działania interwencyjne, polegające na natychmiastowym wpisaniu na listę substancji kontrolowanych kolejnych szkodliwych składników dopalaczy – projekt ustawy jest już przedmiotem obrad Senatu.
Wśród substancji rekomendowanych do kontroli ustawowej jest mefedron oraz siedem nowych substancji psychoaktywnych, które są syntetycznymi kanabinoidami nie wykorzystywanymi równolegle w przemysłach farmaceutycznym, chemicznym, czy innych branżach.

Drugim etapem jest wprowadzenie w życie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii opracowanej przez resort sprawiedliwości, który między innymi uderza w najbardziej newralgiczny punkt problemu dopalaczy, tj. w próbę sugerowania konsumentom, że te substancje zawarte w dopalaczach mogą oddziaływać na konsumentów tak, jak środki odurzające czy substancje psychotropowe. Przewidujemy w tym zakresie mechanizm zakazu reklamy sugerującej takie oddziaływanie i sankcję karną za naruszenie takiego zakazu. Projekt ustawy przeszedł etap konsultacji i 1 lipca 2010 r. będzie przedmiotem obrad Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Trzeci etap to opracowanie stałego i szybkiego mechanizmu diagnostyki nowych substancji pojawiających się na rynku, pod kątem ich szkodliwości. Ocena nowych substancji musi być natychmiastowa. Jeśli mamy do czynienia ze środkiem odurzającym czy substancją psychotropową zostanie ona pilnie objęta kontrolą ustawową.
Na czas prowadzonych badań substancja zostanie objęta czasowym zakazem obrotu handlowego. Prace w tym zakresie rozpoczął resort zdrowia przy współpracy z Ministrem Sprawiedliwości.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Ojciec zza krat

27.06.2017

Niedawny Dzień Ojca to okazja do przyjrzenia się działaniom Służby Więziennej skierowanym na poprawę relacji rodzinnych osób przebywających za murami. W jednostkach penitencjarnych przebywają więźniowie, którzy próbują na nowo nauczyć się jak być...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.