Piątek 17 listopada 2017 Wydanie nr 3553

Skuteczna walka z dopalaczami

25.06.2010 / ebos/ms Skuteczna walka z dopalaczami  

Skala zjawiska związanego z zażywaniem substancji znanych pod nazwą dopalaczy budzi zaniepokojenie nie tylko rodziców młodych ludzi, ich znajomych, ale przede wszystkim Rządu – powiedział na niedawnej konferencji prasowej Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

W spotkaniu, które odbyło się w łódzkim Urzędzie Wojewódzki, poza Ministrem Sprawiedliwości udział wzięli także m.in. wiceminister zdrowia – Jakub Szulc, Wojewoda Łódzki – Jolanta Chełmińska oraz Barbara Wilamowska – Koordynator Ministra Sprawiedliwości ds. Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii.

- To właśnie młodzi ludzie są najczęściej konsumentami dopalaczy. I to właśnie oni nie zdają sobie często sprawy z tego, że ryzyko zagrożenia zdrowia związane z zażyciem, nieokreślonej i o nieznanym stężeniu substancji jest bardzo duże. Z tej właśnie przyczyny w interesie nas wszystkich jest przeciwdziałanie rozpowszechnianiu tych używek.

Podjęliśmy już – wspólnie z Ministerstwem Zdrowia - odpowiednie kroki, aby rozpocząć skuteczną walkę z dopalaczami. Na listę zakazanych substancji zostanie dopisanych kolejne osiemnaście związków chemicznych, znajdujących się w dopalaczach. To działanie interwencyjne – dodał Krzysztof Kwiatkowski.

Działania podjęte przez m.in. Ministerstwo Sprawiedliwości mają jeden cel: wprowadzenie najsprawniejszych mechanizmów identyfikacji nowych substancji odurzających pojawiających się na rynku, tak by po określeniu poziomu ich szkodliwości móc podjąć szybką decyzję o zakwalifikowaniu substancji do określonej kategorii z punktu widzenia wolnego i ograniczonego obrotu handlowego.

Niezmiernie istotną kwestią jest sprawne i bieżące udostępnianie informacji o produktach opinii publicznej – czyli konsumentom.
Na tej podstawie substancje wykazujące cechy substancji odurzających lub psychotropowych zostaną objęte kontrolą ustawowa z wszelkimi jej rygorami.
- Wprowadzimy zakaz reklamy dopalaczy. Nikt nie będzie mógł sugerować, że jakiś środek wywołuje stany euforyczne albo pobudzenie – powiedział Minister Sprawiedliwości.
Działania Rządu i Parlamentu w zakresie walki z dopalaczami zostały podjęte na trzech płaszczyznach.

Pierwszy obejmuje działania interwencyjne, polegające na natychmiastowym wpisaniu na listę substancji kontrolowanych kolejnych szkodliwych składników dopalaczy – projekt ustawy jest już przedmiotem obrad Senatu.
Wśród substancji rekomendowanych do kontroli ustawowej jest mefedron oraz siedem nowych substancji psychoaktywnych, które są syntetycznymi kanabinoidami nie wykorzystywanymi równolegle w przemysłach farmaceutycznym, chemicznym, czy innych branżach.

Drugim etapem jest wprowadzenie w życie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii opracowanej przez resort sprawiedliwości, który między innymi uderza w najbardziej newralgiczny punkt problemu dopalaczy, tj. w próbę sugerowania konsumentom, że te substancje zawarte w dopalaczach mogą oddziaływać na konsumentów tak, jak środki odurzające czy substancje psychotropowe. Przewidujemy w tym zakresie mechanizm zakazu reklamy sugerującej takie oddziaływanie i sankcję karną za naruszenie takiego zakazu. Projekt ustawy przeszedł etap konsultacji i 1 lipca 2010 r. będzie przedmiotem obrad Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Trzeci etap to opracowanie stałego i szybkiego mechanizmu diagnostyki nowych substancji pojawiających się na rynku, pod kątem ich szkodliwości. Ocena nowych substancji musi być natychmiastowa. Jeśli mamy do czynienia ze środkiem odurzającym czy substancją psychotropową zostanie ona pilnie objęta kontrolą ustawową.
Na czas prowadzonych badań substancja zostanie objęta czasowym zakazem obrotu handlowego. Prace w tym zakresie rozpoczął resort zdrowia przy współpracy z Ministrem Sprawiedliwości.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Prawo na kliknięcie myszki

27.10.2017

Skomplikowane orzeczenia sądowe czy zawiłe akty prawne już wkrótce mogą być nieco bardziej przyjazne nawet dla laika. Prawnicy i informatycy łączą siły, pracując nad systemem informacji, dzięki któremu każdy z nas łatwo wyszuka np. aktualne...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.