Poniedziałek 23 października 2017 Wydanie nr 3528

Konsekwencje za 'nietrzeźwą' opiekę nad dziećmi

13.07.2010 / ebos/kgp Konsekwencje za 'nietrzeźwą' opiekę nad dziećmi  

Funkcjonariusze Policji w całej Polsce otrzymują informacje o rodzicach, którzy pod wpływem alkoholu opiekują się swoimi dziećmi. Jeżeli w takiej sprawie okaże się, że opiekunowie swoim zachowaniem stworzyli zagrożenie dla życia lub zdrowia dzieci, może im grozić kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.


Tylko we Wrocławiu odnotowali ostatnio dwa przypadki, kiedy to nietrzeźwi sprawowali opiekę nad nieletnimi. Z kolei w Warszawie interweniowali w sprawie pijanej kobiety, która zostawiła w domu czwórkę swoich dzieci. Każdą z tych spraw zajmie się sąd rodzinny.

11 lipca 2010 roku, około godz. 20.00., funkcjonariusze z Referatu Patrolowo-Interwencyjnego Komisariatu Policji Wrocław Fabryczna zatrzymali 29-letnią kobietę i 40-letniego mężczyznę, którzy będąc pod wpływem alkoholu sprawowali opiekę nad swoją 2-letnią córką.

Do zdarzenia doszło w Parku Pilczyckim, gdzie zatrzymani spożywali alkohol w obecności swojego dziecka. Dziewczynkę przekazano pod opiekę babci. Obecnie policjanci wyjaśniają okoliczności tej sprawy.

Tego samego wieczoru funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie, że w miejscowości Mysłów dwie osoby dorosłe, będąc w stanie nietrzeźwości, sprawują opiekę nad czwórką małych dzieci. Na miejscu okazało się, że 26-letnia kobieta, matka dzieci, miała ponad 2,2 promila alkoholu w organizmie, a jej 25-letni konkubent – ponad 1,5 promila.

Dzieci w wieku od 8 miesięcy do 8 lat zostały umieszczone w domu małego dziecka. Nietrzeźwi rodzice trafili do izby wytrzeźwień.

Obecnie funkcjonariusze wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia, a o sytuacji powiadomiony został sąd rodzinny. Jeżeli okaże się, że opiekunowie swoim zachowaniem stworzyli zagrożenie dla życia lub zdrowia dzieci, może im grozić kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

(KWP we Wrocławiu / pp)

***

W nocy patrol z Targówka został wezwany na ul. Bazyliańską. Według zgłoszenia mężczyzna szarpał kobietę. Policjanci natychmiast pojechali na miejsce, gdzie zastali 36-letnią Anetę K. – kobieta była pijana, za rękę trzymała 10-letniego syna. Jak poinformowała mundurowych – została pobita przez nieznanego jej mężczyznę i pogryziona przez jego psa.

Policjanci wezwali pogotowie ratunkowe, które zabrało kobietę do szpitala. Funkcjonariusze ustalili, że w mieszkaniu Anety K. przebywa jeszcze czwórka dzieci w wieku od 3 do 13 lat. Wnukami zaopiekowała się babcia.

Badanie krwi wykazało u kobiety 3,2 promila alkoholu w organizmie – funkcjonariusze zawieźli ją do izby wytrzeźwień. Zostanie wobec niej wszczęte postępowanie opiekuńcze.

Inne artykuły

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.