Niedziela 19 listopada 2017 Wydanie nr 3555

Medal dla kuratora i komornika

15.07.2010 / ebos/ms Medal dla kuratora i komornika  

Wczoraj w gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości Minister Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego uhonorował Pamiątkowymi Medalami Ministra Sprawiedliwości Tomasza Łotoczko – kuratora społecznego w Sądzie Rejonowym Katowice – Zachód w Katowicach oraz Jerzego Kujawskiego – komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym w Jarocinie.


Minister Krzysztof Kwiatkowski podjął decyzję o odznaczeniu kuratora Tomasza Łotoczko oraz komornika Jerzego Kujawskiego.

To dzięki interwencji i profesjonalizmowi kuratora Tomasza Łotoczko kilka dni temu w Katowicach udało się zakończyć dramat 35-letniej więzionej i maltretowanej kobiety. W trakcie niezapowiedzianej wizyty kuratora w domu oprawcy, kobieta dyskretnie przekazała mu kartkę z prośbą o ratunek. Kurator zachował się niezwykle profesjonalnie, nie budząc absolutnie żadnych podejrzeń oprawcy odebrał tę wiadomość, opuścił mieszkanie, po czym natychmiast także nie budząc niczyich podejrzeń powiadomił policję. Ta natychmiast wkroczyła do akcji. Zachowanie kuratora spotkało się nie tylko z podziwem policjantów, ale przede wszystkim z zakończeniem dramatu kobiety, której życie było poważnie zagrożone.

Komornik Jerzy Kujawski 23 marca 2010 r. podczas czynności egzekucyjnych w miejscowości Komorze Przybysławskie uratował życie policjantom. To wtedy mężczyzna, któremu komornik chciał zająć samochód wpadł w szał i oblał policjantów benzyną i podpalił. Sytuacja była niezwykle poważna. Można z całą stanowczością powiedzieć, że gdyby nie reakcja Pana Jerzego Kujawskiego ta interwencja mogłaby dla policjantów zakończyć się w sposób najbardziej dramatyczny.

- Nieczęsto zdarza się tak, że okazją do mojego spotkania z Państwem są działania związane z takim zakresem kompetencji Ministra Sprawiedliwości, o których być może wielu zapomina. Chodzi o nadzór nad niezwykle ważnymi z punktu widzenia funkcjonowania państwa zawodami prawniczymi: kuratorami i komornikami – powiedział w trakcie dzisiejszej konferencji Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. – Tym bardziej cieszę się, że mogę dzisiaj jako Minister Sprawiedliwości – na ręce szefów obu samorządowców - przekazać najwyższe resortowe odznaczenie jakim jest Pamiątkowy Medal Ministra Sprawiedliwości dla osób, które za przykład stawiać sobie powinni nie tylko inni komornicy czy kuratorzy, ale my wszyscy - dodał.

- Obowiązki zawodowe, do których jak wiemy obaj panowie podchodzą z niezwykłym oddaniem i poświęceniem, sprawiły że nie odbiorą oni swych medali osobiście. Spotkanie z nimi byłoby dla mnie zaszczytem – powiedział Minister Krzysztof Kwiatkowski.

Odznaczenie przekazał na ręce szefów samorządów: Przewodniczącego Krajowej Rady Kuratorów – Andrzeja Martuszewicza oraz Prezesa Krajowej Rady Komorniczej – Jarosława Świeczkowskiego.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Prawo na kliknięcie myszki

27.10.2017

Skomplikowane orzeczenia sądowe czy zawiłe akty prawne już wkrótce mogą być nieco bardziej przyjazne nawet dla laika. Prawnicy i informatycy łączą siły, pracując nad systemem informacji, dzięki któremu każdy z nas łatwo wyszuka np. aktualne...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.