Czwartek 29 czerwca 2017 Wydanie nr 3412

Medal dla kuratora i komornika

15.07.2010 / ebos/ms Medal dla kuratora i komornika  

Wczoraj w gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości Minister Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego uhonorował Pamiątkowymi Medalami Ministra Sprawiedliwości Tomasza Łotoczko – kuratora społecznego w Sądzie Rejonowym Katowice – Zachód w Katowicach oraz Jerzego Kujawskiego – komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym w Jarocinie.


Minister Krzysztof Kwiatkowski podjął decyzję o odznaczeniu kuratora Tomasza Łotoczko oraz komornika Jerzego Kujawskiego.

To dzięki interwencji i profesjonalizmowi kuratora Tomasza Łotoczko kilka dni temu w Katowicach udało się zakończyć dramat 35-letniej więzionej i maltretowanej kobiety. W trakcie niezapowiedzianej wizyty kuratora w domu oprawcy, kobieta dyskretnie przekazała mu kartkę z prośbą o ratunek. Kurator zachował się niezwykle profesjonalnie, nie budząc absolutnie żadnych podejrzeń oprawcy odebrał tę wiadomość, opuścił mieszkanie, po czym natychmiast także nie budząc niczyich podejrzeń powiadomił policję. Ta natychmiast wkroczyła do akcji. Zachowanie kuratora spotkało się nie tylko z podziwem policjantów, ale przede wszystkim z zakończeniem dramatu kobiety, której życie było poważnie zagrożone.

Komornik Jerzy Kujawski 23 marca 2010 r. podczas czynności egzekucyjnych w miejscowości Komorze Przybysławskie uratował życie policjantom. To wtedy mężczyzna, któremu komornik chciał zająć samochód wpadł w szał i oblał policjantów benzyną i podpalił. Sytuacja była niezwykle poważna. Można z całą stanowczością powiedzieć, że gdyby nie reakcja Pana Jerzego Kujawskiego ta interwencja mogłaby dla policjantów zakończyć się w sposób najbardziej dramatyczny.

- Nieczęsto zdarza się tak, że okazją do mojego spotkania z Państwem są działania związane z takim zakresem kompetencji Ministra Sprawiedliwości, o których być może wielu zapomina. Chodzi o nadzór nad niezwykle ważnymi z punktu widzenia funkcjonowania państwa zawodami prawniczymi: kuratorami i komornikami – powiedział w trakcie dzisiejszej konferencji Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. – Tym bardziej cieszę się, że mogę dzisiaj jako Minister Sprawiedliwości – na ręce szefów obu samorządowców - przekazać najwyższe resortowe odznaczenie jakim jest Pamiątkowy Medal Ministra Sprawiedliwości dla osób, które za przykład stawiać sobie powinni nie tylko inni komornicy czy kuratorzy, ale my wszyscy - dodał.

- Obowiązki zawodowe, do których jak wiemy obaj panowie podchodzą z niezwykłym oddaniem i poświęceniem, sprawiły że nie odbiorą oni swych medali osobiście. Spotkanie z nimi byłoby dla mnie zaszczytem – powiedział Minister Krzysztof Kwiatkowski.

Odznaczenie przekazał na ręce szefów samorządów: Przewodniczącego Krajowej Rady Kuratorów – Andrzeja Martuszewicza oraz Prezesa Krajowej Rady Komorniczej – Jarosława Świeczkowskiego.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Ojciec zza krat

27.06.2017

Niedawny Dzień Ojca to okazja do przyjrzenia się działaniom Służby Więziennej skierowanym na poprawę relacji rodzinnych osób przebywających za murami. W jednostkach penitencjarnych przebywają więźniowie, którzy próbują na nowo nauczyć się jak być...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.