Wtorek 17 października 2017 Wydanie nr 3522

Wyjeżdżasz do pracy za granicą-bądź czujny-PORADNIK

20.07.2010 / Wyjeżdżasz do pracy za granicą-bądź czujny-PORADNIK  

W Internecie możemy odnaleźć wiele atrakcyjnych ofert pracy. Firmy pośredniczące kuszą nas coraz lepszymi warunkami pracy – proponując m.in. dobre wynagrodzenie czy dogodne godziny pracy. W euforii wyjazdów często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dlatego, jadąc za granicę, zaplanuj wszystko od początku do końca – tak aby ten koniec nie był dla Ciebie dramatem.


Okres wakacji to nie dla każdego czas wypoczynku i relaksu. Dla wielu z nas to doskonały moment by podreperować swój budżet. Decydujemy się więc na wyjazdy za granicę w celach zarobkowych. Niestety wraz ze wzrostem liczby osób wyjeżdżających -pojawia się coraz więcej informacji dotyczących działalności nielegalnych agencji pośrednictwa pracy. Apelujemy o wyjątkową ostrożność podczas planowania wyjazdu.

Przed wyjazdem…

Uważnie czytaj ogłoszenia o pracę. Omijaj te, które wydają Ci się podejrzane. Przed wyjazdem zrób wszystko by zdobyć jak najwięcej informacji o wybranej firmie – sprawdź w rejestrze czy pośrednik zarejestrował działalność gospodarczą (Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia). Dowiedz się czy ma zawartą umowę z zagranicznym pracodawcą. Postaraj się o kontakt z osobami, które już wcześniej korzystały z usług tej firmy. Skorzystaj z forum lub skontaktuj się telefonicznie. Dowiedz się czy w ich przypadku wszystko przebiegło pomyślnie.

Co potem?

Jeśli już wybierzesz konkretną ofertę i miejsce pracy pamiętaj o dokładnym zapoznaniu się ze wszystkimi dokumentami, które przekazuje Ci pośrednik. Uważnie czytaj to, co podpisujesz. Domagaj się od pośrednika pokwitowań wszystkich wpłat. Pytaj o wszelkie szczegóły, które są dla Ciebie niejasne.

Zadbaj o dopełnienie wszelkich formalności – sprawdź ważność paszportu, dowodu osobistego, wizy. Pamiętaj o ubezpieczeniu! Zrób kserokopię wszystkich dokumentów, które zabierasz i zostaw zaufanej osobie. Zabierz ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Potwierdza ona o ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia, który pokryje ewentualne koszty leczenia w określonych przypadkach.

Sprawdź adres i numer kontaktowy z ambasadą i najbliższym konsulem w kraju, do którego jedziesz. Zapytaj o numer Poland Direct - umożliwi Ci połączenie się z osobami w Polsce. Pamiętaj o włączeniu roamingu w swoim telefonie!

Zostaw bliskim wszelkie namiary – adres miejsca, do którego jedziesz, numer telefonu i dane dotyczące zarówno pracodawcy, jak i ludzi, z którymi wyjeżdżasz. Ustalcie częstotliwość kontaktu – jeśli nie połączysz się z umówioną osobą o konkretnej porze – będzie to sygnał dla nich, że coś się stało. Ustal również hasło, które będzie ukrytą informacją w sytuacji zagrożenia. Użyjesz go, gdy ktoś będzie kontrolował Twoje rozmowy telefoniczne.

Na miejscu…

Pilnuj dokumentów i pieniędzy, które posiadasz. Nie przechowuj wszystkiego w jednym miejscu. Ostrożnie podchodź do nowo nawiązanych znajomości.

W przypadku, gdy stałeś się ofiarą przestępstwa – zgłoś to na Policję. Możesz powiadomić zarówno miejscowy komisariat, jak również komendę w Polsce. Policjanci przypominają, że jeśli jest możliwość kontaktu i powiadomienia ich o przestępstwie – należy to niezwłocznie zrobić (np. drogą mailową). Policja prowadzi działania w sytuacji każdego sygnału. Na miejscu masz prawo do obrony i możesz ubiegać się o tłumacza. Na Twoją prośbę zostanie powiadomiony polski konsulat.

Pamiętaj o swoich prawach!

Nikt nie może zmuszać Cię do pracy, ani zabronić swobodnego poruszania się po kraju, w którym przebywasz. Możesz samodzielnie decydować o swoim miejscu zamieszkania. Pracodawca ma obowiązek regularnie wypłacać należyte wynagrodzenie w określonych wcześniej terminach. Pamiętaj, że masz prawo zarówno do odpoczynku, dni wolnych, jak i pracy w bezpiecznych i higienicznych warunkach.

W sytuacji, kiedy staniesz się ofiarą przestępstwa - możesz zwrócić się do organizacji pozarządowych, które zajmują się wsparciem osób poszkodowanych za granicą.

Wszelkie potrzebne informacje i pomoc w kryzysowej sytuacji zdobędziesz pod numerami: 48 22 628 99 99 (Fundacja La Strada) i 48 22 628 01 20 (Krajowe Centrum Konsultacyjno-Informacyjne dla ofiar handlu ludźmi).

Inne artykuły

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.