Poniedziałek 23 października 2017 Wydanie nr 3528

Skazani będą sprzątać lasy

23.07.2010 / ebos/ms Skazani będą sprzątać lasy  

Naczelną zasadą readaptacji społecznej skazanych jest ich praca na rzecz społeczeństwa. Służba Więzienna podejmuje szereg działań mających na celu realizację tej idei. Współpraca w zakresie zatrudniania skazanych w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych – Nadleśnictwach, przy pracach związanych z gospodarką leśną – to główne założenia podpisanego porozumienia.

Jego sygnatariuszami są Dyrektor Generalny Służby Więziennej oraz Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

W uroczystości podpisania Porozumienia udział wziął m.in. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Stanisław Chmielewski.

Naczelną zasadą readaptacji społecznej skazanych jest ich praca na rzecz społeczeństwa. Służba Więzienna podejmuje szereg działań mających na celu realizację tej idei.

Skazani zatrudniani są w różnych instytucjach i placówkach m.in. w ośrodkach hospicyjnych, domach pomocy społecznej, zakładach i urzędach. Więziennictwo chętnie uczestniczy także w różnego typu akcjach społecznych czego przykładem jest zaangażowanie skazanych i funkcjonariuszy w działania w trakcie powodzi oraz przy usuwaniu jej skutków.

Od wielu lat skazani uczestniczą również w pracach na terenie lasów. Są cenionymi pracownikami, dlatego też pracują w lasach nie tylko podczas odbywania kary, ale także znajdują zatrudnienie po jej zakończeniu.

Nadleśnictwa zatrudniające skazanych podkreślają, że gdyby nie więźniowie, niejednokrotnie wykonanie bieżących prac stanowiłoby poważny problem. Podkreślają również, że skazani, którzy pracują w nadleśnictwach są do tej pracy właściwie przygotowani.

Dotychczas z sąsiadującymi nadleśnictwami współpracują m.in. Areszt Śledczy w Nisku, Zakład Karny w Grądach Woniecko, Zakład Karny w Wołowie, Zakład Karny w Jaśle oraz Zakład Karny w Dębicy.

Podpisane dzisiaj Porozumienie sprawi, że jeszcze większa liczba więźniów będzie dbała o nasze lasy, np. sprzątając je.

Inne artykuły

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.