Sobota 23 września 2017 Wydanie nr 3498

Nie każdy policjant jest prawdziwy - fałszywi policjanci zatrzymani

28.07.2010 / ebos/kgp Nie każdy policjant jest prawdziwy - fałszywi policjanci zatrzymani  

Udając policjantów wyłudzali pieniądze od kierowców w zamian za odstąpienie od ukarania mandatem za popełnione wykroczenie. Nie przypuszczali, że wpadną w ręce prawdziwych funkcjonariuszy. Jeszcze dziś usłyszą zarzuty.

We wtorek (27 lipca) rano, dyżurny komendy z Sierpca otrzymał telefon od kierowcy, że przy trasie Sierpc-Rypin na stacji paliw, gdzie chciał odpocząć, został zatrzymany przez dwóch mężczyzn poruszających się białym volvo na włączonych niebieskich sygnałach świetlnych. Przekazał również, że mężczyźnie ubranemu w cywilny strój i okazującemu policyjną legitymację, wręczył pieniądze za odstąpienie od ukarania mandatem.

Zgłaszającemu nasunęły się wątpliwości, czy jego rozmówcy byli faktycznie policjantami. Dyżurny na wskazaną trasę wysłał policjantów ruchu drogowego. Tuż po godzinie 6.00 w miejscowości Rachocin mundurowi zatrzymali białe volvo z szyldem taxi na dachu oraz oznakowaniem bocznym taksówki z terenu Płocka. W trakcie podjętej kontroli, przy kierowcy, policjanci zauważyli czarny pas z kaburą od broni oraz etui od legitymacji policyjnej z atrapą odznaki policyjnej.

Sprawdzając bagażnik znaleźli również replikę broni gazowej w kaburze oraz przenośne urządzenie błyskowe wysyłające niebieskie światło i stanowiące wyposażenie obowiązkowe radiowozu. Okazało się, że kierujący pojazdem 19-latek z Sierpca nie posiada w ogóle uprawnień do kierowania pojazdami, a właścicielem volvo jest jego pasażer, 30-letni mieszkaniec Sierpca, pracujący jako taksówkarz w Płocku. Mężczyzn zatrzymano w policyjnym areszcie do wyjaśnienia.

Podczas przeszukania mieszkania 19-latka policjanci odkryli repliki krótkiej i długiej broni policyjnej oraz wojskowej, a także umundurowanie policyjne, łącznie z emblematami policyjnymi i podrobionym starym wzorem legitymacji policyjnej na jego nazwisko. Chłopak wyjaśnił, że interesuje się służbami mundurowymi i jest kolekcjonerem sprzętu policyjnego i wojskowego. Łącznie zabezpieczono 9 atrap broni palnej krótkiej i długiej oraz jeden egzemplarz broni gazowej wymagający zezwolenia na jego posiadanie.

30-letni pasażer będący właścicielem pojazdu najwyraźniej chciał “dorobić” do pensji taksówkarza podając się za policjanta i wyłudzając pieniądze za odstąpienie od ukarania mandatem karnym od przejezdnych kierowców. Niewykluczone, że w ten sposób oprócz zgłaszającego interwencję kierowcy z terenu powiatu garwolińskiego, oszukali jeszcze wiele innych osób.

Mężczyźni jeszcze dziś usłyszą zarzuty przywłaszczenia funkcji funkcjonariusza publicznego oraz oszustwa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. 19-latek odpowie również za nielegalne posiadanie broni palnej, kierowanie samochodem bez uprawnień, a także posiadanie urządzeń stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdu uprzywilejowanego w postaci niebieskich sygnałów świetlnych.

Inne artykuły

Nowy rok szkolny w więziennych szkołach

05.09.2017

Tak jak w innych szkołach w Polsce, w Centrach Kształcenia Ustawicznego, funkcjonujących przy aresztach śledczych i zakładach karnych, rozpoczął się rok szkolny. Oficjalna inauguracja miała miejsce w Zakładzie Karnym we Włocławku. Nowy rok...

Czy choroba pełnomocnika uzasadnia przywrócenie terminu procesowego - jeśli pojawiła się w ostatnich dniach na dokonanie czynności?

31.08.2017

Pytanie jest proste i logiczne, odpowiedź… niekoniecznie: czy choroba pełnomocnika uzasadnia przywrócenie terminu procesowego — nawet jeśli wszyscy czekali do ostatniego momentu (na wniesienie skargi kasacyjnej) — bo skoro na coś mamy dwa...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Ustna umowa pożyczki

13.09.2017

Czy ustna umowa pożyczki jest ważna — a zwłaszcza czy pożyczkobiorca może być zobowiązany do zwrotu pieniędzy pożyczonych „na gębę”? Czy dowodem może być zapisana w kalendarzu pożyczkodawcy notatka — podpisana przez pożyczającego? (wyrok Sądu...

Trzy kroki do bycia zrozumiałym sędzią - Konferencja

28.08.2017

Fundacja Court Watch Polska zaprasza wszystkich sędziów do udziału w konferencji pt. „Zaufanie budowane przez komunikację. Trzy kroki do bycia zrozumiałym sędzią”, która odbędzie się pod patronatem Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego - SSN prof...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.