Środa 18 października 2017 Wydanie nr 3523

Nowe wyposażenie dla Katedry Medycyny Sądowej

02.08.2010 / ebos/nauka w polsce Nowe wyposażenie dla Katedry Medycyny Sądowej  

1,7 mln zł dotacji otrzyma Katedra Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na stworzenie nowoczesnej pracowni radiologii tanatologicznej wyposażonej w tomograf komputerowy - zdecydował Zarząd Województwa Małopolskiego. Pieniądze będą pochodzić z środków UE zagwarantowanych w ramach Małopolskiego RPO

W pierwszej kolejności w Katedrze Medycyny Sądowej CM UJ mają być przebudowane pomieszczenia dawnej pracowni histopatologii, dzięki czemu powstanie nowoczesna pracownia radiologii tanatologicznej wyposażona w tomograf komputerowy.

Badanie zwłok tomografem pozwala specjalistom m.in. na bardzo dokładną analizę uszkodzeń i urazów kości, wykazanie obecności ciał obcych np. pocisku i określenie przebiegu kanałów ran.

"Badania tomografem komputerowym ciał są przeprowadzone w szczególnych przypadkach, to pewien przełom w medycynie sądowej. Do tej pory wykonywaliśmy je w Katedrze Radiologii Collegium Medium UJ. Gdybyśmy mieli własny tomograf, liczba badań mogłaby się zwiększyć" - powiedziała PAP kierownik Katedry Medycyny Sądowej CM UJ Małgorzata Kłys.

Jak dodała taką metodą badane były w listopadzie 2008 r. po ekshumacji z Katedry na Wawelu zwłoki gen. Władysława Sikorskiego. Od tej pory krakowscy specjaliści wykorzystali tomografię w 88 przypadkach.

W Katedrze Medycyny Sądowej planowano także przebudowę i wyposażenie sali wykładowej. Realizacja całego projektu ma kosztować 2,5 mln zł, z czego ponad 1,7 mln zł stanowić będzie dotacja unijna.

Ponad 5,4 mln zł otrzyma Uniwersytet Jagielloński na modernizację i rozbudowę swoich pracowni, by uatrakcyjnić kształcenie na kierunkach ścisłych i przyrodniczych. Pracownie zostaną wyposażone w supernowoczesny sprzęt, a studenci będą mogli zapoznać się z nowoczesnymi technologiami spotykanymi w przemyśle. 2,5 mln zł unijnej dotacji otrzyma na zakup urządzeń laboratoryjnych Politechnika Krakowska.

W sumie na realizację trzech projektów, które dotychczas były na liście rezerwowej Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego przekazane zostanie niemal 10 mln zł.

Jak poinformował we wtorek rzecznik urzędu marszałkowskiego Jarosław Kostrzewa pieniądze udało się wygospodarować dzięki oszczędnościom po przetargach, korzystnym zmianom kursu euro oraz dzięki skreśleniu z listy projektów jednego zadania, które zostało sfinansowane z innego źródła.

Inne artykuły

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.