Czwartek 22 czerwca 2017 Wydanie nr 3405

Nowe wyposażenie dla Katedry Medycyny Sądowej

02.08.2010 / ebos/nauka w polsce Nowe wyposażenie dla Katedry Medycyny Sądowej  

1,7 mln zł dotacji otrzyma Katedra Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na stworzenie nowoczesnej pracowni radiologii tanatologicznej wyposażonej w tomograf komputerowy - zdecydował Zarząd Województwa Małopolskiego. Pieniądze będą pochodzić z środków UE zagwarantowanych w ramach Małopolskiego RPO

W pierwszej kolejności w Katedrze Medycyny Sądowej CM UJ mają być przebudowane pomieszczenia dawnej pracowni histopatologii, dzięki czemu powstanie nowoczesna pracownia radiologii tanatologicznej wyposażona w tomograf komputerowy.

Badanie zwłok tomografem pozwala specjalistom m.in. na bardzo dokładną analizę uszkodzeń i urazów kości, wykazanie obecności ciał obcych np. pocisku i określenie przebiegu kanałów ran.

"Badania tomografem komputerowym ciał są przeprowadzone w szczególnych przypadkach, to pewien przełom w medycynie sądowej. Do tej pory wykonywaliśmy je w Katedrze Radiologii Collegium Medium UJ. Gdybyśmy mieli własny tomograf, liczba badań mogłaby się zwiększyć" - powiedziała PAP kierownik Katedry Medycyny Sądowej CM UJ Małgorzata Kłys.

Jak dodała taką metodą badane były w listopadzie 2008 r. po ekshumacji z Katedry na Wawelu zwłoki gen. Władysława Sikorskiego. Od tej pory krakowscy specjaliści wykorzystali tomografię w 88 przypadkach.

W Katedrze Medycyny Sądowej planowano także przebudowę i wyposażenie sali wykładowej. Realizacja całego projektu ma kosztować 2,5 mln zł, z czego ponad 1,7 mln zł stanowić będzie dotacja unijna.

Ponad 5,4 mln zł otrzyma Uniwersytet Jagielloński na modernizację i rozbudowę swoich pracowni, by uatrakcyjnić kształcenie na kierunkach ścisłych i przyrodniczych. Pracownie zostaną wyposażone w supernowoczesny sprzęt, a studenci będą mogli zapoznać się z nowoczesnymi technologiami spotykanymi w przemyśle. 2,5 mln zł unijnej dotacji otrzyma na zakup urządzeń laboratoryjnych Politechnika Krakowska.

W sumie na realizację trzech projektów, które dotychczas były na liście rezerwowej Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego przekazane zostanie niemal 10 mln zł.

Jak poinformował we wtorek rzecznik urzędu marszałkowskiego Jarosław Kostrzewa pieniądze udało się wygospodarować dzięki oszczędnościom po przetargach, korzystnym zmianom kursu euro oraz dzięki skreśleniu z listy projektów jednego zadania, które zostało sfinansowane z innego źródła.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Sędzia z pasją

01.06.2017

- Są takie lata, że nagle wybucha temat, że sędziowie, prokuratorzy powinni być aktywni i edukować młodzież, a potem na kilka lat akcja taka cichnie. Uważam, że powinno to być robione systematycznie. Trzeba młodzieży tłumaczyć, jak wymiar...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.